Česká inteligence

27. červen 2011 | 22.34 |

Zkusím se dnes po dlouhé době dokopat k článku. Když už jsem po dlouhé době něco dočetl.

ImageMinule jsme si uspořádali drobnou oslavu s mangelkou v knihkupectví, kde jsme se oddávali nezřízenému konzumu. Konkrétně to spočívalo (v mém případě) v tom, že jsem si pořídil dalšího Maigreta a navíc ještě knihu Česká inteligence - od Jaroslava Golla po Magora od p. Kosatíka. Jelikož oslava to nebyla úplně bezuzdná, odolal jsem jakémusi písání od nějakého Angličana o dr. Kafkovi (!).

Česká inteligence je sbírka 61 (pokud jsem se nepřepočítal) medailónku, které p. Kosatík publikoval od r. 2009 v časopisu Respekt. Když v Respektu přestal psát p. TN, předplatné jsme před pár lety zrušili. Čili se mohu jen dohadovat, že jako časopisecké články to muselo být výtečné.

P. Kosatík je osvědčená životopisná firma a předvedl zde myslím další úroven mistrovství v tom, že měl pro každého zkoumaného inteligenta k dispozici celkem malý prostor: každá osobnost má jednu celostránkovou fotografii a pět stran textu. Vybral si většinou lidi pera, buď filozofy nebo umělce, často veřejně nebo přímo politicky angažované; v několika případech i akademiky humanitních oborů.

Mně se kniha velice líbila, protože si pěkně doplňuju přehledné popisy jedinců, na něž při čtení tu a tam narazím, ale přesně nevím, o koho se jednalo. Asi nejtěžší disciplínou musely být ty nejprofláknutější osobnosti, třeba p. T. G. M. Co o nich tak na pět stránek ještě napsat, že? Ale právě na těchto hvězdách je myslím vidět, jak dobré je psaní p. Kosatíka, že neotravuje notorietami a dovede znovu předvést čerstvý obraz.

Jedna ukázka právě ohledně p. Masaryka:

V českém názorovém světě v jeho době existovala dvojí pravda: vedle té veřejné, hlasité a tištěné ještě šeptaná pravda privátní, de facto pravda drbu - a tím silnější. Že někdo něco říkal a nějak při tom argumentoval, byla jedna věc; v názoru na něj však rozhodovalo to, co si druzí šeptali například o jeho hmotných poměrech a potřebách. Do toho Masaryk vstoupil jako slon do porcelánu. Že je něčí kniha triviální nebo sprostá, psal bez ohledu na to, jakou měl dotyčný pozici a jestli měl zrovna zažádáno o profesuru nebo ne. Kolegové, zvyklí na zavedené poměry, vnímali výsledek Masarykova psaní tak, že jim zkomplikoval existenci, a stále rozzlobeněji se ptali: Ve jménu čeho? Oč Masarykovi jde?

Nejdřív předpokládali, tak jak byli zvyklí, že jeho jednání má nějaký skrytý smysl. Když ho nenašli, došli k závěru, že je prostě kverulant, násilník bez programu, snad dokonce blázen; neuznává pravidla a boří vše, čemu našinec připisuje smysl.

Zatímco jednotlivým portrétům nic nevytýkám, měl bych dvě připomínky ke knize jako celku.

První připomínkou je, že p. Kosatík chtěl asi něco říci celkově k českým intelektuálům, když napsal o nich 61 studii. Takže mi v knize chybí nějaké shrnutí, které by zformulovalo význam a souvislost všech těch životopisných detailů a perliček. Ty novinové články jsou zde jenom sebrány na hromadu, ale na knížku to tak úplně nestačí. Předpokládám, že by v tom shrnutí bylo třeba něco o tom, že p. Kosatík je fanouškem intelektuálů, kteří dovedou uznat omyl u sebe i svých kritiků, kteří za svá slova ručí svými skutky, případně jsou ochotni se za své ideály inteligentně a civilizovaně angažovat.

Druhá připomínka se týká názvu, a sice toho slova "inteligence". Možná, kdyby kniha měla nějakou tu obecnou část, kde by autor svůj záměr vysvětlil, tak bych to pochopil. Takhle mi to připadá jenom podivné: myslel jsem, že pojem inteligence se používá prakticky jen v kontextu východního bloku, případně staršího Ruska. Před lety ve slovníku politologie od p. Scrutona se to uvádělo pouze v ruské variantě, protože on na to neměl anglicky rovnocenný pojem. Říct třeba "nizozemská inteligence" mi zní podobně japně asi jako legendární americká požičovna filmov.

I přes uvedené dvě drobnosti však knihu jistě doporučuji.

První věta knihy: Rozhodl se: bude přísný.

Poslední věta: Neměl a nemá žádnou moc, ale jeho neformální, neviditelný vliv je větší než u mnoha politiků.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Česká inteligence zmrzlinka 27. 06. 2011 - 23:26
RE: Česká inteligence zjihu 28. 06. 2011 - 09:19
RE: Česká inteligence jarmik 28. 06. 2011 - 09:58
RE: Česká inteligence zmrzlinka 28. 06. 2011 - 10:37
RE(2x): Česká inteligence jarmik 28. 06. 2011 - 11:17
RE: Česká inteligence zjihu 28. 06. 2011 - 11:14