Článek Česká inteligence

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Česká inteligence

27. 06. 2011 - 23:26

zmrzlinka: Ano, ano, Respekt pravidelne kupujem a Kosatik sa cital velmi dobre. Akurat si nic nepamätám, samozrejme

---
zmrzlinka.pise.cz

28. 06. 2011 - 09:19

zjihu: Už podle názvu bych si tuhle knížku nekoupila. Docela si umím představit, jak v ní někteří lidé hledají - marně - svoje jméno, takže další dílko poplatné době. Pan Kosatík mě několikrát překvapil skvělými postřehy, nikoliv však myšlenkami. Pro ty zřejmě musí chodit k té skutečné inteligenci. Omlouvám se, že to tu tak trhám

---
zjihu.pise.cz

28. 06. 2011 - 09:58

jarmik: zrmzlinka: To se pamatovat nedá. Všichni ti publicisté, co chvilku měli p. Masaříka rádi, pak zase ne a pak zase jo, mi celkem splývají.

zjihu: Myslím, že poplatnost době není nic, čeho se ta knížka musí bát. Je to psané smířlivě a empaticky; zdůrazňuje opakovaně, že čtenář si prakticky nemůže představit živě okolnosti vzdálenější doby, která byla hodně jiná. Žijících osob je tam naprosté minimum a povětšinou jsou už na odpočinku: Vaculík, Kundera, Havel a Magor Jirous, jiného žijícího si nevybavuju (nemám to před sebou).

Těžiště té knihy je v generaci intelektuálů, kteří začínali kariéru se vznikem Republiky. Takových osobností je tam nejvíc, co začaly slibně v nových možnostech za Republiky, ale na vrcholu sil přišly těžké časy a těžké zkoušky.

---
jarmik.pise.cz

28. 06. 2011 - 10:37

zmrzlinka: Jarmik: Čo mi pripomína, že som od vás dostala Kohouta od Kosatíka, prečítala, ale nemohla toho človeka nejako pochopiť, teda pekne mi lezie na nervy a knihu som radšej darovala do našej knižnice. A teraz pozerám, že v katalogu je napísané dar Zmrzlinka, pritom je to od Jarmika
Tak aspoň takto oficiálne ďakujem za knihu a snaď nevadí, že nie si spomenutý.

Zjihu: Kniha je veru hlavne o prvej republike a zaujímavých osudoch inteligencie - vyrovnať sa s monarchiou, republikou, katolíkmi i komunistami - poučné a bez nejakého veĺkého posudzovania. Ono je problém asi to slovo inteligencia, nezaváňa nám už ničím dobrým, šlo o ľudí premýšľajúcích, spisovatelia, filozofovia, univerzitní profesori, ktorí kedysi tvorili hodnoty, resp. sa o nich bavili a hádali

---
zmrzlinka.pise.cz

28. 06. 2011 - 11:17

jarmik: Už si toho Kohouta moc nepamatuju. Ale asi mě to taky nebavilo, když jsem to vyřadil. Je to pěkný pocit, že místo vyhození to třeba někomu ještě v knihovně poslouží.

---
jarmik.pise.cz

28. 06. 2011 - 11:14

zjihu: Děkuji za reakce. Prší ze všech stran, takže jsem správně otevřela diskusi. Nicméně si dovozuju, že pokud pan Kosatík není historik - a to není - tak jeho dílo zřejmě také nevybočí z jeho "psaní na objednávku". Za sto let budou lidé (pokud budou) tuto knížku číst především jako knihu o pravicovém intelektuálovi Kosatíkovi, který něco popisoval.

---
zjihu.pise.cz