Dvě vynikající detektivky

10. srpen 2009 | 22.17 |
› 

Na oslavu oboustranné stěhovací rezervace jsme si vyrazili před týdnem do knihkupectví.

Málo platné, ze všeho nejdříve jsem sáhnul po detektivkách a taky jsem je s chutí přečetl. Vynikající byl jak nový Maigret, tak i v akci koupený Nero Wolfe. Normálně o detektivkách nepíšu a konzumuji je tiše, ale nemám zrovna jiná témata. A tyto dvě byly obě skutečně perfektní.

maigret-obalkaVšechny maigretovky jsem si začal kupovat proto, že Sargo si kupuje všechny Agathy Christie. Zatím mě žádná nezklamala. Maigret a rejdař však vyniká i nad celkově vysokou úroveň. Odehrává se v pařížském říčním přístavu a týká se rodiny velkého loďaře, který se vypracoval od píky.

Nálada je utlumená a ztemnělá do nevídaných odstínů. Komisař Maigret je poslední týden v práci, ve středu odchází do důchodu. Do té doby by rád ještě vyřešil případ vražd v přístavu. Chodí za rejdařem a hrají hru dvou silných osobností.

Jsou tam takové neuvěřitelné scény, kdy Maigret přijíždí taxíkem v šest ráno do přístavu a pozoruje tam práci. Sprostý podezřelý ho provádí od drtičky k jeřábu. Nato se jdou vyslýchat, k tomu si dají nějaké to archivní víno, potom v ideálním případě šampus.

K obědu v námořnické knajpě patří samozřejmě aperitiv a potom pivo. Pak se jede taxíkem do kanceláře. Tam má Maigret stará kamna, protože si požádal o výjimku, aby u něj nezaváděli ústřední topení.

Občas si ho zavolá na koberček vyšetřující soudce. Atd. apod. Krása, nádhera, paráda.

rex stout nemý řečníkAni po takové lahůdce nijak nezklamal Němý řečník od Rexe Stouta (u Dobrovského v akci za 39,- K). Už jsem se na blogu svěřoval, že v jinošství byl mým naprosto nejoblíbenějším detektivem právě geniální tlustý podivín Nero Wolfe a jeho pomocník Archie Goodwin, sportsman a miláček žen.

V knihovně ve Staré Roli jsem vše s Nero Wolfem louskal dokola hned, jakmile mě vpustili do oddělení pro dospělé.

Tento díl je báječný a navíc si vůbec nevybavuji, že bych už ho někdy četl. Zavražděn je předseda centrálního úřadu (Ústřední cenová komise) před projevem před úhlavním nepřítelem, tj. Národní průmyslovou asociací.

Odsejpá to perfektně, jsou tam krásné dialogy, Wolfe je úžasně nesnesitelný. Navíc je kouzelné vidět businesovou administraci těsně po válce - hlavním důkazem je zvukový váleček, na který oběť diktovala své dopisy. Člověk si namyšleně myslí, že diktovalo se až na kazety, ale vůbec to není pravda. 

Jen jsem čekal, kdy se vedle diktafonu na válečky objeví i nějaká elektromagnetická pošta, ale email tedy ještě neměli. Zato jim chodila normální pošta několikrát denně.

Je to asi stejně esoterický tip, jako že k jídlu není špatný rohlík s máslem, ale přesto zakončím tento článek, že obě uvedené klasiky si dovoluji ve vší skromnosti doporučiti.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Dvě vynikající detektivky jana* 11. 08. 2009 - 12:48
RE: Dvě vynikající detektivky jarmik 11. 08. 2009 - 13:00
RE(2x): Dvě vynikající detektivky hospodynka 11. 08. 2009 - 17:00
RE: Dvě vynikající detektivky jana* 11. 08. 2009 - 18:49
RE: Dvě vynikající detektivky zygy 17. 08. 2009 - 18:54