Vzdálený život Agáty

20. červenec 2009 | 06.32 |

Životopis Agathy Christie.

176808Docela mi to trvalo, než jsem si zvykl na styl detektivek od Agathy Christie. Hlavně než jsem nějak alespoň zhruba začal chápat, co za lidi v nich vystupuje a jakou mají motivaci. Poslední léta však čtu všechno, co v edici detektivek A.Ch. vychází (neb si to Sargo kupuje). Tak jsem si přečetl i její životopis od p. Andrewa Normana. Nazývá se Dokončený portrét, což parafrázuje její autobiografickou beletrii Nedokončený portrét, kterou vydala pod pseudonymem před válkou.
 
No... přečetl... To by bylo silné slovo. Spíš prošel. Docela často mě to docela nebavilo a namísto čtení jsem listoval vpřed. Hlavně tedy střední pasáž knihy, která v několika kapitolách rozebírá podrobně několikadenní záhadné zmizení A.Ch v době, kdy se rozváděla se svým prvním manželem.
 
Celkově tedy ta dáma byla tedy případ. Vyrostla v lepší rodině ve velkém domě na venkově, dle konzervativích viktoriánských zásad. (Spíš jako vtip o lordech znělo, že hlavním problémem byly postupné finanční obtíže způsobené tím, že investice, které udělali na základě závěti – asi to by děd, to už nevím – nevynášely tolik, a otec odmítal pracovat). Téměř neměla kontakt se svými vrstevníky, kromě dvou let v internátě v Paříži v patnácti letech. Žila ve své fantazii. Pronásledovaly jí v dětství děsivé představy, hlavně postava střelce. Často se jí zdálo, že i blízcí lidé jsou někdo jiný a vlastně jsou tím střelcem.
 
První manžel se věnoval po válce především golfu a nakonec jí odešel se sekretářkou. Zůstala s dcerou, k níž neměla nejlepší vztah, protože dcera byla spíš aktivní a rázná po tátovi.
 
Za první sv. války pracovala jako ošetřovatelka a v lékárně, kde se seznámila s jedy, což pak využívala v detektivkách.
 
Po druhé sv. válce se vdala znovu, už asi šťastněji, s archeologem, který vedl výzkumy v Iráku, kam též často jezdila a měla to tam ráda.
 
Knihu moc nedoporučuju, neb mě moc nebavila. Ale uznávám, že k pochopení prostředí detektivek A.Ch. je užitečná. Čekal jsem více o jejím vztahu k těm svým postavám, protože jsem četl, že Poirota časem nesnášela. Na tuto informaci jsem nenarazil. Jenom se potvrzuje, že celý život byla velice plachá, psaní považovala čistě za způsob, jak si vydělat peníze, a přednější pro ni byla v každém případě rodina.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Vzdálený život Agáty sargo 20. 07. 2009 - 09:45
RE: Vzdálený život Agáty djová 20. 07. 2009 - 13:08
RE: Vzdálený život Agáty jana* 20. 07. 2009 - 14:46
RE: Vzdálený život Agáty littlekey 21. 07. 2009 - 09:08