Nejhorší Hercule

2. únor 2009 | 20.01 |
› 

Zkusím stručně - slibuju!

velka čtyřkaKonzumuji průběžně hodně detektivek. Nemám je rád jako žánr, zato několik oblíbenců mohu kdykoliv. Sargo si dlouhodobě kupuje všechny Agátky Ch. v té černé edici. Bohužel, aby toho poklesávání nebylo málo, přidali jsme před časem i Maigreta - ten je zase spíš pro mě - je prostě úchvatný.

Jsem si vědom, že je to projevem duševního zakrnění a podléhání mu. Protože co se mi na tom líbí, jsou pohádkové zásady: pevná struktura, stejný hlavní hrdina, na konci vítězství dobra. Čim rigidnější série, tím raději jím mám - to platí i pro TV krimiseriály.

Se všemi klišé a zvyklostmi jsem tedy naprosto smířen a žádám je. Avšak onehdá jsem si přečetl jeden poirotovský díl, nad nímž jsem nejen pozdvihoval obočí, ale i vrtěl hlavou! Samozřejmě mi řeknete, že z určitého pohledu je ten rozdíl oproti zbytku série v podstatě jen malý. Ale mě to připadalo jako velké vybočení.

Hovořím o příběhu Velká čtyřka. Onehdá jsem na wikipošce četl, že Agátka svého Poirota dosti upřímně nenáviděla a celý život psala další a další pokračování jen se sebezapřením, neb to veřejnost žádala. Ve Velké čtyřce patrně měla psychicky slabší období a nechala to napsat svého tajemníka.

Je to naprosto chaotická šílená smršť těch nejbrakovějších nápadů, co lze vidět. Obsahuje asi deset jednotlivých vražd, kde vždycky hraje roli absurdně vypíchnuté číslo čtyři a Hercule to objíždí s kpt. Hastingsem a řeší jako na běžícím pásu. Poirot totiž bojuje proti tzv. Velké čtyřce, což jsou čtyři geniální zločinci, kteří se chystají ovládnout svět. Ale už dnes jsou velice vlivní. 

Existují lidé, a nejsou to žádní panikáři, kteří vědí, o čem mluví. Tvrdí, že vším hýbá síla, jejímž cílem není nic menšího než rozklad civilizace. Víte, mnohé události v Rusku naznačují, že Lenin a Trockij byli pouhými figurkami, jejichž postup diktoval a řídil jiný mozek. Nemám žádný důkaz, který byste uznali, ale si zcela jistý, že ten mozek patřil Li Čang Jenovi. (pozn.: Číňan je č. 1 ve Velké čtyřce).

 ...

Možná si, pane Poirote, vzpomínáte, že se potopila řada torpédových člunů a torpédoborců v důsledku toho, že byly vrženy na skalnaté americké pobřeží. ... Před nedávnem jsme udělali razii na jisté zločince a pistolníky, přičemž jsme zajistili nějaké listiny, které vrhly na tu záležitost s těmi loděmi úplně jiné světlo. Mluvilo se v nich o jakési organizaci zvané Velká čtyřka a neúplně popisovaly nějaké výkonné bezdrátové zařízení, které koncentruje množství energie daleko přesahující všechny dosud konané pokusy a dokáže zaměřit na dané místo paprsek obrovské síly.

v hotelu bertramNeustálé převleky, umělé skály, unesená paní Hastingsová, podzemní továrny - ne, to není klasický 007 ani žádná parodie na něj, to je prosím jeden opravdu šílený díl Hercula Poirota.

Ale neměl jsem se co divit. Varovat mě měl díl V hotelu Bertram, který jsem četl krátce před tím, taky o letošních vánočních svátcích.

Zápletka Bertramu je totálně šílená velekonspirace, vybočuje ze žánru běžné anglické komorní vraždy pro detektivku. V podstatě hlavní rys zápletky není vůbec vysvětlen. Tady - na rozdíl od Velké čtyřky - aspoň funguje pěkně ta stardardní konverzační stránka vyšetřování slečny Marplové, tak to nebudu úplně prozrazovat.

Pokud si chcete přečíst hodně špatného Poirota či sl. Marplovou, doporučuji.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Nejhorší Hercule eithne 02. 02. 2009 - 20:54
RE: Nejhorší Hercule sargo 03. 02. 2009 - 14:29
RE: Nejhorší Hercule zygy 04. 02. 2009 - 10:19