Kniha parodií

2. prosinec 2008 | 00.03 |
› 

Dnes bude pár vět o jednom starším úlovku z antikvariátu (20 Kč) do mé humoristické knihovničky.

lacina-obalkaČtení o psaní od Václava Laciny vyšlo v roce 1954. Plný název zní: Čtení o psaní aneb spisovatelem snadno a rychle. Pro potřebu kandidátů nesmrtelnosti podle vynikajících i jiných českých spisovatelů vzdělal V.L.

Zase jsem se do ní teď podíval a docela se mi líbí. Ostatně sbírka krátkých vydařených parodií nemůže být nic jiného než trvalka.

Kniha má šest sekcí:

I. básně hocha od 11 do 18 let, jak se postupně s věkem proměňují - docela OK, ale opravdu jen na rozehřátí; tohle nejsou ještě parodie;

II. stručné básně (a poetické texty) o jaru - 17 parodií z celé historie české literatury, včetně třeba Václava Rosy, Kollára, Máchy, Dyka, Čapka, Biebla;

III. texty na téma "šel dráteník po silnici, selka na něj volala, aby ji šel zadrátovat, hrnec s dvouma uchama" - 11 žánrových variací (povídka pro mládež, kovbojka, detektivka, právní rozbor, historická studie atd.) - to už je zábavné, zvlášť třeba Uwaha historická od Wácslava Wladiwoje Tomka je pěkná.

IV. Love story postupně vypravovaná stylem 18 autorů - toto je vrchol knihy. Nejlepší je patrně Zeyer, ale příjemně se čtou všichni, od hvězd jako Mácha, Čapek, Šrámek, přes ty, o jejichž existenci vím, ale nečetl jsem (Neff, Křelina, Eskymo-Welzl), až po mně neznámé jedince (Böhnel, Heller).

lacina-capek

K. Čapek o jaru.

V. Divadelní hra v osmi krátkých obrazech - mj. opět Čapek a Šrámek, pak třeba Klicpera a nějací, co neznám.

VI. Univerzální rozhovor se spisovatelem - dlouhé otázky, jednoslovné odpovědi.

lacina-detektivka

Detektivka o rozbitém hrnci.

Důležité pro vyznění jsou stylové ilustrace (autor Eduard Hofman).

Po kontextu této celé šarády jsem raději nepátral. Nerad bych si pokazil dojem. Příjemných humoristických kousků není tolik.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře