Pravidla se změnila

12. květen 2009 | 22.45 |
› 

Poznámka o samodárku s svátku. Sice bych rád zpracoval hlavně výlety o prodloužených víkendech, ale jsme na štíru s počítači, takže zatím jen něco méně náročného na výpočetní výkon.

pravidla se změnila jirotkaSoubor různých drobných textů Zdeňka Jirotky Pravidla se změnila jsem si koupil jako samodárek k svátku s velikým předstihem. A sám jsem se divil, že jsem se čtením disciplinovaně vydržel skutečně až po svátku. No, i když zas taková bomba to není, takže to vydržávání nebylo tak strašně náročné.

Sám autor v předmluvě píše celkem skromně o spíše připomínce starých časů. Těch 19 především asi rozhlasových textů je v lepším případě lepší průměr a v horším případě se neměly do knížky vůbec dávat. Jenže ona je už tak útlá. Když už sám vydavatel bral knihu jako spíše dokumentační, tak je škoda, že chybí alespoň údaj o roce vzniku nebo ještě lépe, kde to vyšlo.

Lepší jsou rozhlasové hry, které jsou tam čtyři. Tam je vidět, že p. Jirotka přeci jen měl opravdový humoristický talent a docela pěkně se rozjedou. Mám pocit, že hru o Škole společenské výchovy jsem dokonce v rádiu někdy slyšel (asi není těžké předvídat, jak se bude vyvíjet porada o novém rozvrhu ve sborovně školy, která vyučuje obzvláště slušné chování).

Některé postavy mi připomněly lehce cimrmanovské náměty: třeba postava nefuknčního robota na hraní mariáše, která patnáct let nehybně sedí a pak oživne, postava detektiva s vědeckými vyšetřovacími metodami nebo postava jménem Vavrouch ve hře z vesnického prostředí. 

Jinak je tam pár obligátních satirických šípů směrem k románům pro ženy a pár článků s obdivem k lidem, kteří nemluví a vědí. Jako jednotlivý detail se tam vyskytuje i manažerská zásada, že povyšovat se má ten, kdo čerpá hodně dovolené, protože je schopný. Patrně to bylo v nějaké době všeobecně známé, ale já to slyšel poprvé. A když jsem se zamyslel, jak to vidím ve svém okolí, tak něco na tom je.

Závěr laboratorních prací: líbilo se mi to asi tak, jak jsem očekával. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Pravidla se změnila sargo 12. 05. 2009 - 22:52
RE: Pravidla se změnila eithne 12. 05. 2009 - 23:19
RE: Pravidla se změnila djová 13. 05. 2009 - 08:17
RE: Pravidla se změnila jana* 13. 05. 2009 - 12:16
RE: Pravidla se změnila hana* 05. 05. 2011 - 19:45