Peter Høeg - Příběhy jedné noci

22. leden 2013 | 23.18 |
› 

Začínám blogově zpracovávat vánoční nadílku.

61490_bigPročítání dárků (a samodárků) jsem začal povídkovou sbírkou Příběhy jedné noci od Petera Høega. Přečíst si kvalitní současnou světovou beletrii, to je samo o sobě malý svátek (a veliký luxus - alespoň já to tak beru). Pan Høeg je Dán a Dánska se nějak týká všech osm povídek. Moc se mi líbily, nejvíc asi hned ta první: úplně jsem byl na jejím konci zklamán, že to je povídka, protože jsem myslel, že knížka je román. Styl nedovedu k nikomu přirovnat, protože se nepodobá žádné jiné knize kterou jsem četl. Já bych jeho metodu popsal tak, že dlouho píše o něčem po povrchu a posiluje dojem jedním směrem, ale přitom je stále jasnější, že třeba ten vzorný kodaňský manželský pár z nejvyšších vrstev nemůže být tak dokonalý a ve čtenáři roste napětí, kdy se to zvrtne. Pak následuje něco naprosto nepředvídatelného.

Thematicky povídky vyprávějí často o mladých dospělých, osudové lásce a nějakých potížích s ní. Hlavní postavy bývají elitní dánské postavy: umělci, podnikatelé, vědci - opakovaně má slabost pro fyziky. Všech osm povídek se odehrává na různých místech světa v jednu noc 19. března 1929. Krásný romantický příběh bývá doprovázen nějakým hrozným utrpením; naštěstí pro mou útlocitnost (a asi i kýčařské očekávání) budiž potvrzeno, že to utrpení se uvádí účinně, ale jen v nezbytně nutné míře pro umělecké působení, nepitvá se v tom více. Navíc se často o utrpení jen vypráví, takže je popisováno nepřímo.

Napíšu sem teď témata všech osmi povídek:

- První je postavena na veletradiční duchaplné konverzaci tří pánů ve vagónu prvního slavnostního vlaku, který projíždí novou železnici postavenou v belgickém Kongu. Utrpením jsou zde osudy dělníků na stavbě té třítisícikilometrové trati, kterých ze sedmi tisíc zemřelo na stavbě pět tisíc (čtyři tisíce byli Afričané, tři tisíce evropští trestanci).

- Druhá je též velice pěkná, protože se vydařeně ten samotný příběh zrcadlí z minulosti přes vypravěče, někdy i přes dva odrazy. V prvním plánu si povídají dva ubozí potulní tanečníci těsně před zatčením v portugalském přístavu. Povídají si o hlavní dánské baletní scéně a nešťastné lásce mezi hlavním tanečníkem a hlavní tanečnicí. Utrpením je zneužívání té tanečnice v dětství.

- Třetí je o soudu s autorem nemravného románu, který oslavoval homosexuální lásku, a co si z toho procesu odnesl starý předseda dánského nejvyššího soudu.

- Další je o jedné ze dvou nadzemsky krásných a i jinak úžasných sester, která se stane teoretickým fyzikem (fyzičkou?) a která takto spolupracuje se slavným fyzikem p. Bohrem. Magický příběh popisuje její experiment se zachováním lásky v elementárních částicích hmoty.

- Zvláštní je další povídka, jejímž hlavním aktérem je sebevědomý dánský futuristický malíř, který oslavuje sílu a moderní techniku a proslaví se i v nacistickém Německu. Po dlouhém soužití se svou služkou se vydává na její rodný ostrov, aby poznal její domov a tam se potýká se silami tradičního dánského venkova a moře.

- Ani v šestém příběhu člověk nedokáže předvídat, kam se děj vyvine. Hlavní hrdinou je dospívající syn úspěšného selfmademana z dánského přístavního města, který se setkává se svou dětskou láskou, která je chudým sirotkem a trpí výchovou u necitlivých příbuzných.

- Předposlední povídka má opět koloniální námět (jako ta první): dánský důstojník unese a zmrzačí ženu z Bangladéše a jeho rodina je navždy podivným způsobem prokletá. Nedá se zapomenout, že byla zmučena tak, že byla protažena za ruce pod vodou pod lodním kýlem, čímž měla zmrzačené ruce.

- Poslední příběh se zase vrací k fyzice, a sice k velkolepému umění broušení zrcadel pro astrnomické dalekohledy - opět v kombinaci s magicky osudovou láskou.

Knihu mohu každému s klidným svědomím doporučit.

První věta z knihy: 18. března 1929 byl mladý Dán David Rehn při tom, když železnice z Cabindy nedaleko ústí řeky Kongo do Kanangy ve střední Africe byla zasvěcena upřímnosti.

Poslední věta: Pomoc!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Peter Høeg - Příběhy jedné noci hlander 23. 01. 2013 - 16:23
RE: Peter Høeg - Příběhy jedné noci jarmik 24. 01. 2013 - 03:46
RE: Peter Høeg - Příběhy jedné noci terezie 28. 01. 2013 - 13:46
RE(2x): Peter Høeg - Příběhy jedné noci jarmik 07. 02. 2013 - 22:20