Dějiny očima Dikobrazu

19. červenec 2010 | 00.13 |

Snažil jsem se dnes večer udělat alespoň pár restů. Ale vstával jsem hodně pozdě, tak zvládnu před spaním jen jeden rychlý článek.

Image (2)Kniha p. Jiřího Pernese Děijny Československa očima Dikobrazu - 1945 - 1990 je v mé knihovničce docela zvláštní. Není asi moc sporu o tom, že text je to slabý. Ale přesto je to knížka, kterou beru do ruky často, když nevím co. Ono je v ní totiž hodně obrázků, které je zábavné si prohlížet.

Jinak p. Pernes proběhl v posledních měsících docela silně médii, když se stal na pár týdnů ředitelem toho ústavu pro soudobé dějiny, co jsem ale líný si hledat, jak se přesně jmenuje. V té souvislosti mě zarazilo, když v nějakém interview říkal, že je členem nějaké moravanské strany. Ale všiml jsem si na zadní straně této knížky, že napsal mj. i dějiny moravanství, tak asi to má vědecky podloženo.

O samotném Dikobrazu v této knize není prakticky nic, jenom se tam popisuje jedna epizoda z počátku 50. let, kdy kvůli nevinnému satirickému vtipu byla redakce vyšetřována a následně se vyměnila (šéfredaktorem se stal p. Pavel Kohout). Ani tato epizoda však není dovedena do konce, protože se jenom píše o kousku vyšetřování, jak se postupně zaměřovalo na nějakého mladšího člena redakce. Ale už tam není napsáno, jak to s ním bylo dál.

Jinak je to nebývale suchopárné převyprávění letem světem našich obecných dějin po válce.

Jediné štěstí je, že na každé stránce jsou jeden až dva obrázkové vtipy.

Dikobraz si pamatuju, jeden čas jsem ho našim chodil kupovat v sobotu ráno a rád jsem si ho prohlížel. Ale když se na to člověk podívá zpětně, tak to byla poněkud podivná záležitost.

Mám v knížce založenu recenzi z Respektu č. 48/2003 od p. Adama Drdy. Píše se tam celkem to samé, co si o té knížce myslím (a shora píšu). Navíc ale ta recenze začíná krásnou vzpomínkou, že p. Drda v 80. letech byl na internátu v Hořicích v Podkrkonoší. Kde nevěděl v patnácti letech, co bude dál, tak si jednou půjčil na pokoj z knihovny nějaké Dikobrazy. A jak si ten zoufalý humor prohlížel, tak mu došlo již v tak raném věku, že něco je s ním strašně špatně a přimělo ho to udělat rozhodnutí, za které je rád, a sice vrátil se zpátky do Prahy.

Image (3)

V 50. letech to tam byl samý bulač. Nechápu, co to slovo znamená. 

Ukázek je v knížce opravdu požehnaně. Rovnoměrně procházejí celé období od založení v r. 1945, kdy ho začala vydávat Ústřední rada odborů, až do r. 1990. Humor provozovali po celou dobu důsledně schválený a do žádných protihabsburáků se tedy nepouštěli.

Image (4)

Takový humor už se tolik nevidí.

Čili obrázkovým knížkám a státní samosatiře zdar. Příští týden se bude muset pracovat, tak přeju čtenářům i sobě, ať nám to jde od ruky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Dějiny očima Dikobrazu littlekey 19. 07. 2010 - 12:18
RE(2x): Dějiny očima Dikobrazu jarmik 19. 07. 2010 - 12:52
RE: Dějiny očima Dikobrazu dj-team 19. 07. 2010 - 20:14
RE(2x): Dějiny očima Dikobrazu jarmik 20. 07. 2010 - 08:21
RE: Dějiny očima Dikobrazu jvjr 02. 08. 2010 - 23:08
RE(2x): Dějiny očima Dikobrazu jarmik 03. 08. 2010 - 07:37