Slovník Grafiky 2

3. srpen 2011 | 22.29 |

Když člověk píše o opravdovém pošušňáníčku, to je pohoda. To se prakticky nemusí ani nic vymýšlet, jenom se pochlubím, že jsem si to koupil.

ImageKolik sexy miniknížeček jste si už koupili na vrátnici Akademie výtvarných umění? A navíc o prázdninách? Vidíte - já už jednu ano. Nezjistil jsem totiž jiné místo, kde by prodávali práci p. Vladmíra Kokolii Slovník Grafiky 2.

O knize jsem se dozvěděl z rozhlasu, přičemž o pořadu v rozhlasu jsem se dozvěděl od p. bratra. (Nevím, odkud se p. bratr dozvěděl o pořadu v rozhlasu; kdybych tuto linii dopátral důsledně, mohl bych o tom napsat román a stát se českým Thomasem Bernhardem). V rozhlasu Slovníku Grafiky 2 věnovali dvě interview s autorem, který tam s odstupem komentoval řadu hesel. Ta musí býti mou!, řekl jsem si.

Jestli se divíte, proč se v názvu píše Grafika s velkým G, tak proto, že se jedná o Grafiku 2 jakožto jeden z ateliérů na AVU, kde p. Kokolia učí. To je zjevné už z podtitulu Výsek slovní zásoby ateliéru Grafika 2 na Akademii výtvarných umění v Praze.

Slovník je spíše slovníček: má malinkatý formát, pěkné provedení a nešetří prázdným místem - prostě nádhera si polistovat. Má zcela přísnou strukturu: vždy na levé stránce je heslo a na pravé stránce vysvětlení. Vysvětlení nikdy nepřesahuje na další stránku. Kromě hesel už v knize nejsou žádné předmluvy ani domluvy jenom jedna věta na předsádce a dvě věty na zadní obálce. Proto bude nejlepší, když je sem opíšu (a tím současně naplním konvenci opisování první a poslední věty z knihy):

(předsádka) Kniha je určena ke zviklání slovní zásoby studentů a učitelů výtvarných škol, výtvarných a jiných umělců, kulturních pracovníků a uměnímilovné veřejnosti.

(zadní obálka) Grafika 2 je jedním z osmnácti ateliérů na Akademii výtvarných umění v Praze. Tato knížka umožńuje skrze téměř dvě stě "hesel" nahlédnout do způsobu myšlení, které se na Grafice 2 pěstuje od jejího založení v roce 1992.

Když jsem poslouchal výňatky ze Slovníku Grafiky 2 v rozhlase, bylo hned jasné, že část je jich specificky výtvarných, ale možná většina jsou zábavné sentence se širší platností. Tím nechci snižovat zábavnost těch "výtvarných" témat: i ignoranta jako jsem já to naladí vlídně ku vnímání obrazů.

Nejlepší bude dát sem tři napříklady, o co ve Slovníku jde.

Image (4)

Nehoráznost.

Image (2)

Problém.

Image (3)

 Samonasírací.

Ostatně kompletní Slovník Grafiky 2 si lze přečíst na stánkách p. Kokolii zde. Ale proklikávání na webu čtenářského zážitku ubírá.

Naopak zážitek umocňuje poslech toho rozhlasového glosování hesel autorem (včetně jeho výrazného přízvuku, který mi připadá jako brněnský), oba rozhovory si lze vyslechnout zde.

Slovník se mi líbil moc a každému ho doporučuji. Sám uvažuji, jestli si nezakoupit několik výtisků do zásoby a nedávat to jako stylový dárek namísto Architektury štěstí. (Už kvůli té ceně, která je méně než třetinová.)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Slovník Grafiky 2 skaut68-pise®vzpomina.cz 03. 08. 2011 - 22:54
RE: Slovník Grafiky 2 skaut68-pise®vzpomina.cz 03. 08. 2011 - 22:56
RE: Slovník Grafiky 2 pm 04. 08. 2011 - 10:22
RE(2x): Slovník Grafiky 2 jarmik 04. 08. 2011 - 10:40