Lichva a život

17. leden 2010 | 22.00 |

 Útlá brožurka z knihovny o lichvě.

penizeazivotNapřed mi knížka Peníze a život p. le Goffa o lichvě přišla taková příliš akademická. Ale jak je hubená, tak není velkým násilím pokračovat v četbě. Nakonec z ní nemám zlý dojem, protože z ní mám kousek celkem věrohodné představy o vrcholně středověkých městech.

Jestli jsem to správně pochopil, tak hlavním důvodem pro knížku bylo, že p. le Goff shromáždil tehdejší texty o lichvě a tady je komentuje.

Jedna věc je taková časová, jak se snažila církev odůvodnit, proč je půjčování na úrok (respektive později na nepřiměřený úrok) hřích: argument šel většinou tak, že na úrok peníze pracují i ve svátek, a tedy lichvář hřeší prací ve svátek. A hlavně prodává (kradený) čas, což je věc boží, a tedy prodává cizí věc. Lichva byla krádež času, protože vycházeli z představy, že peníze samy o sobě nenesou užitek, na rozdíl třeba od věcí, u nichž tedy nájem byl pochopitelný, protože se pronajímatel vzdával možnosti je užívat. S podobným argumentem se zpočátku kritizovalo jako nemravné i placení učitelům, protože prodávali jen znalost. 

Nakonec ale pojmy, o nichž oni uvažovali, se používají dodnes: stačí se podívat na současný koncept škodlivosti omezování hospodářské soutěže apod. Lichva nebyla jen půjčování peněz, ale veškerý obchod s nepřiměřeným ziskem, respektive za cenu nad cenou tržní. Od lichváře se požadovalo, aby především vrátil neoprávněné obohacení. 

Zajímavé jsou pasáže, kde popisuje, jak s hospodářským rozvojem a potřebou úvěru ve vrcholném středověku se zákony snažily popsat povolenou lichvu. Římská tradice povolovala 12% úrok. Uvádí různé sazby v různých místech a časech; v rozvinutých Benátkách prý byl běžný úrok pod 10 %, jako znak zaostalosti se hodnotil rakouský předpis z roku 1244, který povoloval úrok až 74 %.

Podobným směrem šla i významná změna na konci 12. století, kdy církev zavedla vedle nebe a pekla i nový pojem očistce, tzn. instituce, která do značné míry nahradila peklo a dovolovala své hříchy odčinit.

Tak o takových věcech je tahle knížka.

A do nového týdne nám všem přeji zdárný a rychlý postup v opožděných projektech.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Lichva a život františek vilím 04. 03. 2010 - 23:25