Čučňákova výuka náboženství

9. srpen 2008 | 23.36 |

Kdo nás jen trochu zná, tak ví, že život nás přivedl k poznání, že pro nekuřáky v aktivním věku bez služebnictva jsou všechny zahrady a terasy na nic. Na počítač je nejlepší pracovní stůl pěkně v obejváku; a když o víkendu zatoužím jít po trávě nebo jíst venku, tak to učiním někde mimo domov, kde mě obslouží. Jelikož nám však štědrý osud nadělil mj. i terasu, tak abych naplnil výjimku, která potvrdí pravidlo, tak jsem si dnešní vlahé noci vyndal notebook ven a tento příspěvek smolím v temném tichu satelitní noci na dvoře našeho domu, s roibosem u ruky.

vacha-obalkaVyužiju obzvláštních podmínek k vypořádání se s darem pana Němečka z poslední návštěvy u nás, a to knihou Tančící skály od Marka Orko Váchy. Autor je zhruba mojí generace, jen o pár let starší. Dílo jest to zvláštní. Jedná se o soubor přednášek autora ze středoškolské výuky předmětu náboženství.

Závěr mám z četby ten, že je škoda, že takovéto přednášky ve školách u nás jsou jen výjimečně. Přál bych si, aby moje dítě mělo možnost takový předmět absolvovat a i bych si přál, abych ho byl na gymplu absolvoval sám. Kdy jindy si s větší vervou položit otázku, jaký je smysl života, a kdy jindy je přínosnější poučené vedení.

Výklad je pojat s velice jasným plánem: prakticky žádné informace o náboženství jako instituci, která nás - u nás - reálně pojí se starověkými středomořskými a blízkovýchodními kulty, s antikou, to vše díky zprostředkování bývalými irskými druidy, a tisícem dalších věcí.

Naopak se důsledně drží pohledu na víru jenom jako osobní vztah.

Přestože já osobně v této věci nepociuji silné potřeby, a spíš mě fascinuje ten první aspekt, i tak se ta kniha dá číst. Především jsem si utvořil na jejím základě ten názor, že tyto věci by se měly probírat ve škole.

Pokud jde o nějaké hnidopišení, tak když jsem viděl na obálce fotografii autora ve 100%-ní badatelské image (viz níže) a poznámku, že Orko dvakrát bádal v Antarktidě, tak jsem přeci jen čekal na nějakého toho čučňáka. A ono nic - ani jeden, ani jedna kra, ani jedna trudnomyslnost, žádná polární záře! A přitom, kdyby dal příklad, jak si něco ověřil o svém životě, když driftoval na pokraji smrti mrazem, tak bych ani necek!

Taky bych vypustil úvodní dlouhé shrnutí současné kosmologické a evolučně-biologické populární literatury. Zvl᚝, když přejímá třeba i fráze o 98,4%-ní genetické podobě člověka a šimpanze, s nimiž právě z pohledu etiky polemizoval tak urputně - a dle mého přesvědčivě - ten p. Marks (psal jsem o něm zde a s odstupem musím říci, že ta knížka se sice četla divně, ale v mysli se mi vrací často).


vacha-fajfkaVysloveně středoškolské jsou některé praktické příklady; když se například snaží doložit něco o odpovědném přístupu k okolí jako součásti etiky, tak neomylně zamíří ke vzpomínce, jak na nějakém katolickém srazu ve Francii jedli z plastikového nádobí jednorázovými příbory, a jak je to ach neekologické, že se to zahodilo.

Jestli by měla škola držet aspoň základ racionality, tak bych čekal aspoň zmínku, že i zde je něco za něco, a aspoň náznak úvahy, že vyrobit, dopravit a umýt ocelový nerezový příbor a hadrový ubrus taky není úplně bez dopadů.

(Omlouvám, že odbočuju od té svíčkové, ale nemohu si nechat pro sebe jednu vzpomínku z práce. Před pár lety udělal office manager u nás v práci tu chybu, že poslal všem mail, jestli chtějí na WC ručníky jednorázové nebo textilní. Tímto dotazem prakticky ochromil činnost firmy na několik hodin. Samozřejmě se našel ihned iniciativní jedinec, který odpovědně zareagoval, že jednorázové je fuj a že musíme pěkně hadrové. Na to reagovalo několik zavilých ekologů, že hadrové rozhodně ne, neb převážení a praní uvolňuje ve srovnání se slabounkým papírem mnohem více špatných odpadů atd. atd..)

Někde tam probleskl i takový ten dnešní myšlenkový stereotyp, který převládá asi právě kolem toho středoškolského věku "americké = primitivní a špatné".

Nicméně ty připomínky se týkají drobností, v tom hlavním práci toho pána cením. Navíc nějakou tu slabinku bych tomuhle polárníkovi stejně odpustil:-)

A na ty čučňáky se můžu koneckonc podívat zde u pana Rejchy!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Čučňákova výuka náboženství jre 11. 08. 2008 - 10:57
RE: Čučňákova výuka náboženství sargo 11. 08. 2008 - 13:15
RE: Čučňákova výuka náboženství jarmik 11. 08. 2008 - 21:24
RE: Čučňákova výuka náboženství jarmik 12. 08. 2008 - 08:12
RE: Čučňákova výuka náboženství jre 12. 08. 2008 - 11:14