Aniž jest co nového pod sluncem

16. prosinec 2008 | 23.02 |

Krásný název má tato krásná knížka - rozhodně si zaslouží zaznít rovnou v nadpisu.

aniž jest co nového pod slunceAniž jest co nového pod sluncem od Patrika Ouředníka vyšlo v roce 1994. Je dost pravděpodobné, že mi ji doporučil tehdy na kolejích pan TN. A takové doporučení stojí opravdu za to. Pokud vím, dnes je prakticky nedostupná. Což je škoda. Zasloužila by si znovuvydání.

Už jsem si ji párkrát pročetl, takže dnes - při návratu - si v ní spíš namátkou prohlížím, než že bych ji četl soustavně. Ale stále je to paráda. Navíc formou je to slovník, takže k prohlížení přímo vybízí.

Konkrétně obsahuje abecedně srovnaná hesla, která nejlépe vystihne podtitul knížky: Slova, rčení a úsloví biblického původu.

Nemohu to vyjádřit jinak, než že je fascinující, jaká část běžně užívaného jazyka pochází z bible. Sám bibli moc neznám, tak možná proto je u mě ten podíl překvapivých odhalení ještě o něco vyšší. A stačí uvést jméno pana Ouředníka v roli autora, aby bylo jasné, že sepsáno to bude velice kulantně a prvotřídně, pan Kaplan by řekl "špíčkově!"

Těch příkladů, které mě překvapily, by bylo moc. Už hned samotný název. Zkusím jen tak listovat: nevědět dne ani hodiny; mít Filipa; v hodině dvanácté; hokus pokus; houby s octem; kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá; vypít kalich hořkosti do dna; kámen úrazu; kdo není s námi, je proti nám; kolos na hliněných nohách; pátek třináctého; házet perly sviním.

Na ukázku celých hesel bych vybral tato dvě rozvernější, kde Ouřední k oblibou definuje pomocí úsloví z jiných oborů:

Pozdrav pánbůh

Zvolání pozdrav pánbůh! může vyjadřovat pozdrav (Bůh tě natřes! Pozdrav tě noha páně!), údiv (Svatá prostoto! Panenko skákavá!), obavy (No nazdar hodiny!) či přání všeho dobrého při kýchnutí (kýchající v tom případě odpovídá: Dejž to pánbůh!).

Marná sláva

Poser se a budeš mít hovno: marnosti poddáno jest veškeré stvoření a člověk v slávě netrvá (srov. *marnost nad marnost).

Jako poslední postřeh uvedu, co se mi líbilo v předmluvě: že prý Karel Havlíček Borovský cíleně studoval Písmo právě jako zdroj citátů a úsloví, které pak hojně užíval. Mimo jiné se mu prý líbil Kazatel, což je kapitola ze Starého zákona, na níž stále narážím, a tak si ji brzo přečtu. (Recenzi však nechystám, nerad bych dopadl jako v památném legendárním skeči o diskusním pořadu Hřmění...).

Související članky: o Ouředníkovi jsem psal zatím dvakrát - zde a zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Aniž jest co nového pod sluncem littlekey 17. 12. 2008 - 17:13
RE: Aniž jest co nového pod sluncem jarmik 17. 12. 2008 - 17:34
RE: Aniž jest co nového pod sluncem wu 19. 12. 2008 - 23:38
RE(2x): Aniž jest co nového pod sluncem jarmik 20. 12. 2008 - 21:58
RE(2x): Aniž jest co nového pod sluncem jarmik 20. 12. 2008 - 22:12
RE: Aniž jest co nového pod sluncem eithne 27. 12. 2008 - 00:18
RE: Aniž jest co nového pod sluncem barka* 30. 07. 2011 - 14:06
RE(2x): Aniž jest co nového pod sluncem jarmik 01. 08. 2011 - 13:37