Po stopách prvních Přemyslovců (III.)

26. duben 2010 | 21.41 |

 Třetí díl pěkné dějepisno-turistické série.

po stopach prvnich premyslovcuKteré období pokrývá třetí díl knihy p. Lutovského Po stopách prvních Přemyslovců - III. - Správa a obrana země (1012 - 1055) - Od Oldřicha po Břetislava I., nemusím naštěstí psát, protože to je už v názvu a na obrázku obálky.

Opět je to vydařená knížka. I když ne již tak fascinující jako ten první díl. V tom prvním byly spekulace dechberoucí, třeba hypotéza, že nejstarším sídlem Přemyslovců (Hostivít) mohla být Šárka v Praze.

Třetí díl již píše o období sice stále rekonstruovaném z miniaturních střípků, ale přeci jen již z existujících střípků v nějakých těch kronikách. Základ je však opět hlavně archeologický, tj. putování po lokalitách, kde žili nebo se jinak nacházeli první Přemyslovci.

Docela pěkně to dokresluje ty zbytky znalostí, co si člověk nese ze školy a z různých četeb apod. V první půlce 11. století byly tři hlavní politické záležitosti:

- nepřátelství s Polskem - když bylo Polsko silné za Boleslava Chrabrého, tak dávali Čechám na budku (a předběhli nás nadlouho s tím arcibiskupstvím) a potom zase naopak (Břetislav si Vojtěchovy ostatky odvezl do Prahy), 

- pozoroval to německý král, většinou mu české kníže pomáhalo, ale někdy se střetli - pochopil jsem, že jedno z (v nacionálním dějepisu patrně ceněných) českých vítězství nad Německem získal Břetislav I. roku 1040 někde na Šumavě (či spíš v Českém lese),

- Polsko drželo v té době Moravu, kterou ovládl až Oldřich, když přestala být pro Poláky prioritní, a od té doby je spojena s Čechami.

Nejzábavnější jsou opět pro mě rekonstrukce hradišť na místech, kde bych si jich dnes již prakticky nevšiml. Je to bohatě doprovázeno fotografiemi. Ukázka z hradiště Královice, dnes na kraji Prahy.

královice-hradiště-letecký

Celkový pohled na Královice. Jako na dlani.

královice-val

K tomu vždy jsou dva tři detailní pohledy na současný stav.
Někdy vede příkopem ulice v městském centru, někdy je tam pole
a valy jsou postupně rozorávány. 

Přeji čtenářům a sobě šťastnou ruku v novém týdnu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Po stopách prvních Přemyslovců (III.) sklerotik®vzpomina.cz 26. 04. 2010 - 23:32