Slib, že mě zabiješ (blogoromán)

23. únor 2010 | 07.35 |
› 

Už jsem vlastně jeden blogoromán četl. Jmenoval se Anonymous Lawyer, pojednával o velké advokátní kanceláři a psal jsem o něm zde. U blogorománu je myslím přirozené být zvědav na to, jak autor zapojil do díla to blogování. V Anonymous Lawyer šlo (celkem trapně) nakonec o to, že blog toho partnera odhalila jedna asociátka a jiný partner, a tím zničili jeho kariéru.

slib ze me zabijesSlib, že mě zabiješ od p. Fendrycha dle mého pracuje s tím blogováním výtečně. Vypravěč zapisuje svoje zážitky a úvahy na blog, který ostatní postavy průběžně čtou; postavy pak s vypravěčem diskutují, jestli má o něčem psát nebo co nevadí a tak. Stejně jako v Anonymous Lawyer jsou ponechané v knize i komentáře čtenářů. Na rozdíl od Lawyera ale p. Fendrych - aspoň si to myslím - komentáře nechal autentické, neměnil je a žádný komentátor nezasáhne do děje.

Knížku jsem si koupil z morální povinnosti, protože minulý rok (školní rok, protože v takovém taktu autor své série publikoval) jsem četl každý týden přímo na blogu jeho poslední blogoromán. Čili koupi toho předposledního jsem bral jako příspěvek na kafe od vděčného čtenáře. Jak už to u takové povinné akvizice nepřekvapí, vůbec se mi do četby nechtělo. Navíc byl text před vydáním knížky na webu a větší část jsem četl. Knížka mi ležela na okně pěkných pár měsíců. Až teďka jsem ji seknul.

Nakonec jsem byl ale nadšen a četl jedním dechem. Podle mého je to výborná próza ze současnosti, s napínavým příběhem a podařeným jazykovým humorem; humor representuje lezec Láďa, který tam zastupuje takový jednodušší živel. Dalšími figurami jsou pozitivní hrdina-vypravěč a sexuelní idol vědkyňa Věra. Smíchy jsem u toho nahlas vyprsknul každou chvíli - pro mě je to skvělá humoristická četba.

Navíc p. Fendrych je zkušený muž a poznal toho nejspíš v životě a hlavně v Praze již dost. Takže jsem si říkal, že tam nejspíš funguje podobný efekt jako u Jáši: ten si nejradši hraje s o něco staršími chlapci, od kterých se může dozvědět něco poutavého, i když oni to jen tak levou rukou šolíchají. Z mého hlediska je p. Fendrych takový starší kluk.

Knihou jsem tedy nadšen a doporučuji. Je však pravdou, že včera na návštěvě u N-ů., kteří mě vlastně k četbě p. Fendrycha přivedli, mě znalci poměrů upozorňovali, že Fendrychova metoda, kdy uvádí v románech žijící osoby pod pravými jmény, je občas dosti nefér, respektive občas se pan spisovatel chová k takovým lidem bezohledně a křivdí jim. Pokud jsem to dobře pochopil, tak tato výtka by se však neměla týkat této poslední knihy, alébrž knih předchozích.

Je třeba k tomu dodat, že komentáře pod jednotlivými kapitolami tvoří takový vlastní proud zobrazení reality. Asi tak v tom obvyklém stylu českých internetových anonymních komentářů, tj. "ty hajzle, to sis nakrad s mafiánama na vnitru". Jsem přesvědčen, že celkovému dojmu z díla tenhle drsný protipól výborně prospěl a zážitek obohatil. S odstupem času a závazným záznamem na papíře ty internetové výkřiky pozbývají té agresivity a stávají se spíš takovým posmutnělým miniaturním obrázkem o duševním rozpoložení těch komentujících.

Tento český blogoromán tedy doporučuji, je to strhující příjemné čtení.

 
* * * * *
První věta blogorománu:   Vyprávěl mi předevčírem Láďa, co ho potkalo minulej víkend.
Poslední věta autorova textu:    Konec.
(Poslední věta komentářů):    Mýlím se?

 
* * * * *
 
Ukázky z blogorománu:
- ukázka č. 1 (kapitola Nevěra. Sněžka. Mobil. Orbis pičus. Věci nás řešej samy.) - zde,
- ukázka č. 2 (kapitola Auťák seš ty. Koleje. Šukáte spolu? Fujtajflsen.) - zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Slib, že mě zabiješ (blogoromán) kobliha 23. 02. 2010 - 11:06
RE: Slib, že mě zabiješ (blogoromán) littlekey 25. 02. 2010 - 08:02
RE(2x): Slib, že mě zabiješ (blogoromán) jarmik 25. 02. 2010 - 10:15