Můj první běh

28. říjen 2013 | 15.32 |

Od čeho bych měl  deníček, když bych si sem nemohl napsat záznam o svém prvním běhu, jen proto, že byl legrační.

Ano, cítil jsem to již nějakou dobu, že si to běhání zkusím. Hlavně tedy od čtyřicítky. Všichni kolem běhají, idnes má novou pěknou rubriku o běhání, v Tchibu měli přeminulý týden běžecké oděvy, které jsem si koupil k vánocům atd.

běh

Jednu namátkovou fotku jsem cestou zmačknul na památku.

Dopoledne jsem se mrcasil s dítkem na vycházce a najednou mi docvaklo, že dnes je právě ten den, kdy si běhání chci zkusit. Sice jsem poslední dny přistydlý a hlásí se pořád koleno, co cítím celý život už dětství, ale jinak můžu a je krásné počasí. Pojmul jsem však začátek samozřejmě s rozvahou a po svém.

Zaprvé jsem dal - už na mobilu cestou zpátky z vycházky - do googlu něco jako "jak začít běhat?". Hned první odkaz byl článek na zenhabits p. Babuty, který byl přesně, co jsem hledal. Píše, že začátečník má napřed 10 min. jít, pak po minutě střídat chůzi a běh a vydržet to tak 10 minut, případně déle, dokud to je příjemné, a pak 5 minut dojít domů. Též tam měl myslím kvalitní odbornou radu, že nejlepší pro započetí běhání je zavázat si boty a vypadnout ven.

běh-garmin

Statistiky z Garminu.

To byl uspokojivý plán. dále jsem si samozřejmě musel udělat speciální hudební playlist. Naštěstí mám hlavní věci v hudební knihovně uloženy včetně bpm, čili playlist jsem vytvořil vědecky snadno a rychle několika kliknutími: z nejrychlejších oblíbených skladeb, a to s rostoucí beat-per-minute.

Samozřejmě je potřeba si vzácný pohyb statisticky a vědecky sledovat. Sice mám na telefonu už delší dobu aplikaci Garmin, přes kterou si měřím jízdy na koloběžce. Ale na běh jsem si přidal ještě narychlo RunKeeper. Čili jsem se měřil dvěma aplikacemi zároveň.

běh-runkeeper

Pro pořádek ještě statistiky z RunKeeperu.

RunKeeper je zadarmo a fungoval mi napoprvé dobře. Má docela zábavnou funkci, že po nastaveném intervalu (třeba po minutě nebo po kilometru) hlásí do sluchátek údaje, které si člověk nastaví: jako vzdálenost, aktuální tempo a tak.

Pak už jsem jen dal dítko spát po obědě, oblékl si ty tepláky z Tchiba, chvilku laboroval, kudy provléknout kabel od sluchátek, a již jsem vyběhl. 

Běh se mi velice líbil: nikdo se mi otevřeně na ulici nesmál, ušel jsem přes 5 km, spálil evidentně přes 450 kalorií. Hudba mě k běhu bavila. Ještě bych rád laboroval s bpm: zatím se mi po prvních metrech zdá, že kdyby měl být rytmus hudby do kroku, musel bych mít nějaké běsně rychlé věci, klidně někde až ke 180 bpm.

Krása, doufám, že ještě někdy vyběhnu.

Jinak na koloběžce jsem v září dokončil prvních 1000 km, což mě uspokojuje, když si vezmu, že jsem ji kupoval 13. června, takže jsem to ujel ani ne za 4 měsíce.

kolobrnda 1000km

Koloběžkové tacho - aktuálně pár týdnů beze změny.
Po nataženém svalu lýtka se do kolobrndy neženu.

Když už se zesměšňuji, tak sem ještě přidám porovnání prvních dvou třetin roku 2012 a 2013 z Garminu Connect. Jsem na to pyšen, jak jsme se letos dokopal, většina aktivit je právě koloběžka.

garmin-kalendář

Čárka znamená výběh / výjezd. Nahoře 2013, dole 2012.

Přeji čtenářům i sobě hezký státní svátek a ať následující týden nekoncentruje všechen stres do kratší doby, jak to tak občas se státními svátky bývá.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Můj první běh eithne 28. 10. 2013 - 16:20
RE(2x): Můj první běh jarmik 28. 10. 2013 - 22:22
RE: Můj první běh pm 29. 10. 2013 - 08:22
RE(2x): Můj první běh jarmik 29. 10. 2013 - 09:38
RE: Můj první běh hospodynka 30. 10. 2013 - 18:58
RE(2x): Můj první běh jarmik 31. 10. 2013 - 09:59