Spanilá jízda

25. leden 2009 | 20.49 |
› 

Dnes jen malá poznámka o malé knížce povídek.

spanila jizdaNa jméno Eugen Brikcius jsem při četbě občas narážel v ne špatných souvislostech, ale nikdy jsem od něj nic nečetl. Takže v městské lidové knihovně jsem posledně chňapl po sbírce povídek Spanilá jízda jiné krásné prózy.

Nabyl jsem dojmu, že autor má široké pole působnosti a tohle je jen zlomek jeho tvorby. Když při blogování o někom evidentně nic nevím, tak si to stejně nesnažím většinou zjišťovat a parafrázovat. Spíše se při blogování držím jen svého dojmu z četby. Takže jsem si o p. B. nic nezjišťoval. Jen z obálky je zřejmé, že se jedná o básníka, který píše v několika jazycích, zejména pak i latinsky.

Je tam pár zábavných povídek. P. spisovatel výslovně píše, že nejraději má kolotočovou povídku: "hrdina se postupně ocitá ve stále větší bryndě. Když brynda vrcholí, hrdina se probudí, tuze ukldní, že se mu to jen zdálo, a trochu udiveně vstoupí do první fáze právě absolvovaného příběhu - film překvapivě končí svým začátkem." Něco je taková polopublicistika, kde píše o setkání se svými uměleckými kumpány. Trošičku to místy připomíná až Haškovy Dějiny Strany mírného pokroku... třeba v několika portrétech uměleckých kolegů. Též se mi zdá, že Hašek je jediním z oblíbenců autora.

Je tam dokonce jedno politické zamyšlení k volbám a reportáž z party u výrobce drahého šampaňského. Tyhle publicistické záležitosti mě nepřesvědčily, ale kolotočové povídky docela OK.

Zvláštní roli hraje často Antonín Panenka, většinou v roli určitého supermana. E.B. žije ve Vídni a zdá se, že Antonín pro něj představoval v 80. letech svéráznou vzpomínku na Prahu.

Normálně bych asi napsal, že je to docela OK, ale zase nic moc převratného. Jenom ty latinské básně mě uvádějí do střehu, protože k dobré znalosti latiny mám úctu.

spanila jizda-dali

Jeden z oblíbenců autora - Dalí.

Děsím se napsat "docela příjemné čtení". Ale je to to, co si myslím. Skoro bych hádal, že to ani není daleko od záměru. Třeba proto, že brožurka je bohatě ilustrovaná (Janem Šafránkem). Některé obrázky mi docela připomínaly ilustrace mistra světa v ilustraci publicistiky pana Slívy. Ale může to být způsobeno i tím, že jiného publicistického ilustrátora než pana Slívu, vlastně moc neznám.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Spanilá jízda esterka 03. 02. 2009 - 08:37