Terry Pratchett stále lepší

16. červen 2008 | 21.09 |
› 
Může být 32. díl humoristické knižní série pro mládež skvělý geniální báječný úžasný? Může - pokud je to Zeměplocha.

nadelat prachyDíl s názvem Nadělat prachy navazuje přímo na předpředposlední Zaslanou poštu. Spojuje je hlavní postava Vlahoše Rosreta a téma zavádění moderní instituce do fantasy světa středověkého města Ankh-Morporku. V Zaslané poště budoval osvobozený podvodník Vlahoš (dříve Albert Třpytka) poštu, v Nadělat prachy zase banku. Dalo by se říci, že v našich pojmech banku centrální, neboť hlavní část jeho práce představuje nahrazení mincí papírovými penězi.

Podle mého názoru je to zase jednou Pratchett v té nejlepší formě: vtipný, sarkastický, ale vlídný, nenásilně naučný, pozitivní.

A po dlouhé době teda navíc i dojemný. To se mi už dlouho u Zeměplochy nestalo, abych uronil slzu dojetí. Ale když ta scéna, jak na konci pan Korouhvička zjistí, že... a objeví se s... no, prostě je to doják.

Vůbec nemám nic, co bych tomuto dílu vytknul. Naprosto brilantně je tam rozvinuta i rasa Igorů (profesionálních pomocníků šílených vědců). Zde obsluhují Vyšplouch, což je přístroj modelující ekonomiku v podobě spojených nádob ve sklepě banky.

Závěrem bych ocenil, že se - konečně! - krotil v poznámkách pod čarou i překladatel, a jsou tam naštěstí asi jen dvě, takže mi dojem moc nekazil.

Ještě že Sargo Zeměplochu celou dobu soustavně kupuje. Já přestal po druhém dílu. Kdybych si teď třeba namátkou přečetl ten 32., tak bych hodně litoval, že mi chybí to mezi (i když ne vše je zase tak dokonalé).

Související odkaz: o Zaslané poště jsem psal zde, o jiném díle, který mě nadchl, jsem psal zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Terry Pratchett stále lepší eithne 17. 06. 2008 - 00:48
RE: Terry Pratchett stále lepší sargo 17. 06. 2008 - 01:38
RE: Terry Pratchett stále lepší jarmik 17. 06. 2008 - 09:25
RE: Terry Pratchett stále lepší marieke 17. 06. 2008 - 12:09