Nevídaní akademikové

13. únor 2011 | 23.42 |
› 

Je to díl číslo 34, jestli jsem se nepřepočítal.

pratchett_nevidani_akademikove

Co říci u dílu 34? Že se člověk cítí jako v bezpečné jistotě, která ho provází již mnoho let. Ale to u dílu 34 čehokoliv asi nemůže ani technicky být jinak.

Já bych si sérii Úžasná Zeměplocha od p. Pratchetta sám o sobě nekupoval. Ale mangelka tak činí. Čímž pádem máme i loňskou část Nevídaní akademikové.

P. Pratchett je Brit, díky čemuž má praktické ponětí o věcech, jako jsou univerzity, pop music, monarchie, tradice, banky, noviny, parlament, soužití ras apod., o kterých psal velice pěkně v různých předchozích dílech. (Tím nechci říct, že by nepsal pěkně i o další řadě jiných věcí, které nejsou typicky britské). Nevídaní akademikové jsou zase jednou velice britským kouskem, protože tentokrát jde o fotbal.

Další věcí, ve které je čtyřiatřicítka navazujícím článkem řetězu, je stále sílící pozitivní role tyrana Ankh-Morporku, Lorda Vetinariho. Vedle osvíceného liberálního absolutisty se ukazuje i jako mezinárodní mírový štváč, který v tomto směru páchá soustavně dobro ve spiknutí s dámou svého srdce, upírkou lady Maglottou.

Bohužel české vydání pokračuje i v temné tradici četných poznámek překladatele, které jsou vkládány do textu. A tentokrát se tam najdou obzvláště brutální kousky, kdy poznámky překladatele nemilosrdně čtenáře jednak naštvou a jednak spolehlivě zbourají atmosféru vytvořenou textem. Toto zlo je o to rafinovanější, že poznámky překladatele nelze úplně spolehlivě filtrovat, neboť nějaké poznámky pod čarou vkládá i sám autor a ty jsou pěkné a zcela součástí hry. Tentokrát tedy p. překladatel dosáhl možná jednoho ze svých rekordů, když považoval za nutné mj. vložit poznámku za účelem vysvětlení výrazu "ad hoc".

Ale já vím: je zbytečné se čílit, Zeměplocha je již starší zábavná série pokleslého žánru - co bych tady vůbec chtěl.

Když bych se vrátil k textu samému, tak vedle fotbalu obsahuje i linii nejspíš inspirovanou dívčí literaturou; rozhodně jedna ze dvou hrdinek (ta chytřejší a osklivější) zamilované románky hltá ve velkém a následně se jednoho takového i účastní, když její hezčí kamarádka nejspíš udělá štěstí a stane se slavnou modelkou. Pokud mohu říct, tak ruka p. Pratchetta je ve vedení příběhu naprosto pevná; mně se ten styl líbí a působí mi radost si zase přečíst kombinaci jeho humoru s optimistickým příběhem o tom, jak dalších pár outsiderů nalezne sama sebe a vysloveně rozkvetou.

Je to opět jeden z tlustějších dílů, má 588 stran. Ale přesto jsem ho přečetl s chutí velice rychle za půl týdne během dojíždění a jen za cenu lehkého omezení TV a nahrazení četbou.

Pár dobrých vtipů tam určitě je. Mangelka mě, když to loni četla, nalákala na jeden: když mágové sestaví fotbalové mužstvo, tak trvají na tom, aby fanoušci fandili za použití plných akademických titulů:

 "Jediný Macarona, je jen jediný Macarona, jediný Macaronááá.

" Ne, ne, jak se zdá, něco se děje: Macarona opustil hrací plochu a živě hovoří k divákům. Jak se zdá, tak je kárá. Zdá se, že ti, ke kterým mluvil, se tváří provinile. ... S onou hrokokrevnou rozhodností, která je tak překrásně typická pro rodilého Genovana, profesor Macarona, jak se zdá, trvá na tom, aby v každém oslavném pokřiku bylo používáno jeho celé jméno a kompletní tituly, a ochotně je divákům píše na kousek papíru.

Po čase tedy zástupy fandí takto:

Jediný profesor Macarona, Dr. Thau. (Gum), Dr. Myš. (Chubb), Hermistr (QAV), Octavianus h. c. (Hons), PHGK (Blabol), DMSK,Macaratus, Dr. Thau. (Praš), hostující profesor Puntičkářství (Univerzita Jahna Dobyvatele (2. patro, budova Balírny garnátů, Genova)), Primo Octo (dvakrát), hostující profesor Interakcí blabolu/šloudu (Al Kali), KŘzpJ, externí profesor Teorie blabolu (Unki), Dr. Thau (Unki), Didimus Supremus (Unki), emeritní profesor Analýzy blobolového koncentrátu (Chubb), vedoucí Blabolových a hudebních studií (Quirmská kolej pro mladé dámy), jó, jen jeden profesor Macarona, Dr. Thau. (Gum), Dr. Myš. (Chubb), Hermistr (QAV), Octavianus h. c. (Hons), PHGK (Blabol), DMSK,Macaratus, Dr. Thau. (Praš), hostující profesor Puntičkářství (Univerzita Jahna Dobyvatele (2. patro, budova Balírny garnátů, Genova)), Primo Octo (dvakrát), hostující profesor Interakcí blabolu/šloudu (Al Kali), KŘzpJ, externí profesor Teorie blabolu (Unki), Dr. Thau (Unki), Didimus Supremus (Unki), emeritní profesor Analýzy blabolového koncentrátu (Chubb), vedoucí Blabolových a hudebních studií (Quirmská kolej pro mladé dámy), jéééééédinýýýýý na světě je profesor Macarona, Dr. Thau. (Gum), Dr. Myš. (Chubb), Hermistr (QAV), Octavianus h. c. (Hons), PHGK (Blabol), DMSK,Macaratus, Dr. Thau. (Praš), hostující profesor Puntičkářství (Univerzita Jahna Dobyvatele (2. patro, budova Balírny garnátů, Genova)), Primo Octo (dvakrát), hostující profesor Interakcí blabolu/šloudu (Al Kali), KŘzpJ, externí profesor Teorie blabolu (Unki), Dr. Thau (Unki), Didimus Supremus (Unki), emeritní profesor Analýzy blabolového koncentrátu (Chubb), vedoucí Blabolových a hudebních studií (Quirmská kolej pro mladé dámy), vááááááážně jééééééédiný profesor Bingo Macaronáááááá, Dr. Thau. (Gum), Dr. Myš. (Chubb), Hermistr (QAV), Octavianus h. c. (Hons), PHGK (Blabol), DMSK,Macaratus, Dr. Thau. (Praš), hostující profesor Puntičkářství (Univerzita Jahna Dobyvatele (2. patro, budova Balírny garnátů, Genova)), Primo Octo (dvakrát), hostující profesor Interakcí blabolu/šloudu (Al Kali), KŘzpJ, externí profesor Teorie blabolu (Unki), Dr. Thau (Unki), Didimus Supremus (Unki), emeritní profesor Analýzy blabolového koncentrátu (Chubb), vedoucí Blabolových a hudebních studií (Quirmská kolej pro mladé dámy).

Po přečtení by měl člověk docela i nezdravě naivní chuť se zajít na nějaký fotbal podívat. Sám jsem ještě na žádném zápase se dívat nebyl. Přeci jen, u nás na malém městě se liga nehrála a nemám k tomu ten vztah, co mají spíše hoši z tradičních fotbalových bašt, kteří byli občas v dětství na něco takového vzati.

Nevídané akademiky bych celkově označil za vydařený díl, který ale nepřekonal ty absolutní špičky, kterými pro mě je například Pravda a ještě jeden nebo dva, u kterých si nejsem jist, které to byly (asi Noční hlídka).

Pozitivní vyznění určitě souvisí i s tím, že Zeměplochu už jsem hodně dlouho nečetl (možná více než rok) a že jsem teď četl jen ten jeden díl. Jak všichni pratchettovští matadoři dobře vědí, základem úspěchu je odolat pokušení přečíst si v nadšení z jednoho dílu hned další díl, což však bývá pravidelně zdrojem zklamání a únavy z přemíry rutiny. 

První věta knihy: V ankh-morporském Královském uměleckém muzeu odbila půlnoc.

Poslední věta: Tak, a teď už to opravdu skončilo!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Nevídaní akademikové hospodynka 14. 02. 2011 - 08:19
RE(2x): Nevídaní akademikové jarmik 14. 02. 2011 - 09:49
RE(3x): Nevídaní akademikové hospodynka 14. 02. 2011 - 11:14
RE: Nevídaní akademikové pm 14. 02. 2011 - 10:10
RE: Nevídaní akademikové sargo 14. 02. 2011 - 11:41
RE(2x): Nevídaní akademikové hospodynka 14. 02. 2011 - 13:45
RE: Nevídaní akademikové markisha®blbne.cz 14. 02. 2011 - 18:05
RE(2x): Nevídaní akademikové hospodynka 16. 02. 2011 - 07:10
RE(3x): Nevídaní akademikové sargo 16. 02. 2011 - 19:06
RE(4x): Nevídaní akademikové hospodynka 17. 02. 2011 - 07:53
RE: Nevídaní akademikové hlander 15. 02. 2011 - 16:02
RE(2x): Nevídaní akademikové jarmik 15. 02. 2011 - 18:57
RE: Nevídaní akademikové hlander 15. 02. 2011 - 20:26