Poslední Harry odsouzen k jízdě na medvědovi

5. únor 2008 | 23.12 |
Po delší době mě zaujala ve zprávách nějaká aktuální kauza. Docela se zájmem se nechávám mediálně masírovat kampaní spojenou s vydáním posledního Harryho Pottera.

Předesílám, že se ve vydavatelských a mediálních kruzích vůbec nepohybuji a nemám žádnou představu, jak to chodí v realitě. O to volněji si mohu větvit.

Třeba si říkám, jestli k tomu vydavatel nepřistoupil trošku apokalypticky, ve stylu takovej vejvar je tu naposled. 550 K je cena nasazená dost zostra, když se člověk podívá na srovnatelné knížky, které se taky musejí překládat a musí se na ně koupit licence. Navíc, kde jsou úspory z masového nákladu a z toho, že v sedmém díle už fakt nemusel překladatel trávit čas úvahami, jak se česky bude jmenovat Brumbál. I když teda uznávám, že Joanne K. má určitě nějaké výdaje se sledováním českého zdravotnictví.

Zpočátku jsem sázel na to, že Sargo netuší, jaké je datum, a že třeba se podaří počkat až na lepší nabídku. Bohužel, všimla si již 2. února, že to je na světě. No, nebude to snadné zachovat se za těchto okolností jako uvědomělý spotřebitel.

Cestou z práce jsem uvažoval o dnešním pokračování kouzelného hromadně sdělovacího příběhu, které přineslo dalšího účinkujícího v podobě sítě samoobsluh. Nejvíc se mi líbilo, že český vydavatel za těchto okolností nemůže zaručit literární kvalitu těch výtisků v samoobsluze. Líbí se mi (a současně mě děsí) představa, jak vydavatel zaručuje literární kvalitu knihy - předpokládám, že při prodeji v maloobchodě by se literární závady uplatňovaly ve dvouleté záruční lhůtě.

Jenže sámošky chtějí slevit zatím jen pajcku. Ale musí se to rychle tam koupit, jinak jim to zakážou prodávat soudně! Malý konšpirátor ve mně se pořád ptá, jestli vydavateli opravdu tak moc vadí rychlý prodej za pětikilo...

Bude to hra nervů. Uvidí se, zda vydrží déle knižní distribuce nebo já. Ta cena se ale může vyvíjet jediným směrem - na burze by se takový titul obchodovat nemohl a asi by nikdo nepřijal sázku, že v březnu to pořídíme za lepších podmínek.

Jsem sám na sebe zvědav, jak nemilosrdně uvědomělý spotřebitel vlastně jsem.

Zpět na hlavní stranu blogu