Polská fantasy z období husitských bojů

10. leden 2008 | 21.33 |
› 
Netuším, jak k tomu došlo, ale poslední dobou recenzuji nějak samou fantasy, přestože to je žánr, který je mi cizí.

Aneb další čtenářovo dobrodružství při pátrání po intelektuelní fantasy.

narrenturm SapkowskiJežíšek mi nadělil o posledních Vánocích mj. první část Sapkowského husitské trilogie Narrenturm. Dar byl přitom doprovázen výslovnou interpretací, že se jedná o pokus.

Andrzej Sapkowski mi není jako autor úplně proti mysli. Jednak je to samozřejmě jeden z řídkých representantů reálně existující česko-polské kulturní vzájemnosti, což potvrzuje pan Rejcha při vzpomínkách na své bujaré mládí na sci-fi konech. Jednak jsem od něj četl kdysi úvodní knížku o Zaklínačovi a nebyl jsem nespokojen.

Dalším lákavým bodem byl samozřejmě příslib pohledu na úhlavní mýtus a sporný bod českých dějin zvenku.

Rovnou řeknu, že těch pohledů na husitství ani na Čechy tam moc není. Ne, že by v záplavě reálií nevystupovali žádní čeští páni nebo by se málo uváděl český historický kontext. Ale - málo platné - opravdu živé a procítěné postřehy se vztahují výhradně k polským záležitostem, k českým ne.

Knížka to však není špatná. Smířil mě s ní nakonec bohatý děj, který se odehrává ve Slezsku a míchají se tam vlivy polské a české. Prostě nic nemám proti akčnímu povídání, které vede čtenáře spolehlivě za mrkví na klacku do další kapitoly. Tou mrkví je touha rychle zjistit, co se stane dál.

Nakonec možná ani ty podněty k zamyšlení o husitství nepřijdou úplně zkrátka. Hlavní hrdina, mladý šlechtic Reinmar z Bělavy, je správný mladý hrdina: prohání ženské a ony prohánějí jeho, umí léčit a trochu čarovat, má moudré a silné pomocníky a užitečné spolužáky ze studií v Praze. Cestou ho postupně chce zničit směsice nepřátel; jelikož však mezi nimi vládnou složité vzájemné nevraživosti, často se vzájemně vyruší a Reinmar zase jednou zdrhne. Docela plasticky je tak vykreslena politika a mocenské vztahy ve Slezsku a částečně i za jižní hranicí, v Čechách.

Občas je v příběhu nějaký ten magický fantasy prvek, ale nevadilo mi to. Je možná škoda, že si autor víc nepohrál častěji s dvojsmyslností kouzel, jako to má ve scéně z vězení, kde kouzlo pro vysvobození je ukončeno vpádem zachránců, který však nemusel s kouzlem nutně souviset. Nebo u scény vymýtání ďábla, v jehož průběhu se slabomyslný hromotluk ukáže rafinovaným démonem - zcela však zůstává otevřena i ta možnost, že předtím slabomyslnost jen předstíral.

Dále pak jsou v knize i mistrovské pasáže, které si člověk opravdu vychutná. Třeba obraz starého vládce rodu, který po mrtvici nemůže artikulovat. Rozumí mu jenom jeho desetiletá vnučka, která je tak přítomna všem audiencím a tlumočí pokyny starého pána.

"Bbb-bhh-hhh-bhubhu-bhhuaha-rrhhha-phhh-aaa-rrh!" neslo se komnatou. "Bbb... Hrrrh-urrh-bhuuh! Guggu-ggu..."

"Wolfer je hňup," překládala vysokým, melodickým hláskem malá Ofka. "Tupec, kterého bych nenechal dohlížet ani na vědro sraček. Jediné, co je schopen chytit, je akorát jeho vlastní čurák."

"Otče..."

"Bbb... Brrrh! Bhhrhuu-phr-rrhhh!"

"Mlč!" přeložila Ofka, aniž by zvedla hlavu od své panenky. "Poslouchej, co řeknu! Co poroučím!"

Takže tuto knihu bych doporučil. Byť nevýhodou je, že jde jen o první díl trilogie. Patrně byla i tak na trhu úspěšná, protože na obálce je poznačeno, že už jde o druhé vydání.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Polská fantasy z období husitských bojů samotar®vzpomina.cz 11. 01. 2008 - 00:16
RE: Polská fantasy z období husitských bojů sitha 11. 01. 2008 - 07:54
RE: Polská fantasy z období husitských bojů jm 11. 01. 2008 - 21:10
RE: Polská fantasy z období husitských bojů jr* 12. 01. 2008 - 21:34