Koniáš - muž na stezce

9. září 2008 | 23.03 |
› 

Žambocha jsem trochu poznal v sérii JFK. Celkem ho můžu číst, ale velké knížky bych si od něho nekupoval.

Mohu to celkem beztrestně prohlašovat, protože většinu si jich stejně už koupila Sargo, takže tím nic neriskuju


koniáš - muž na stezceAbych alespoň stručně představil, o co jde v knize Miroslava Žambocha Koniáš - muž na stezce, tak jde o soubor dvanácti samostatných povídek spojených hlavním hrdinou Koniášem a světem, v němž se odehrávají. Koniáš je syn vladaře, utekl z domova pro rozpory s otcem a stal se samotářským bojovníkem. Ze zvědavosti zkoumá pozoruhodné kouty říše, a když mu dojdou peníze, přijímá různé úkoly. Svět je to typicky fantasy, tj. středověk bez střelných zbraní. Magie je jen maličko, spíše jako vzpomínka - v aktuální době je důsledně pronásledována.

Jedna věc je, že se od toho nedalo před spaním odtrhnout. Žambochu, můžeš za jeden týden mého nevyspání!

Druhá věc je, že je to samá rvačka a boj. Nemám násilí rád, je to divná zábava.

Třetí věc je, že tohle je zábavná četba, násilí je tam jen tolik, aby to upoutalo. Není tam moc ubližování hodňákům. Zato je tam hodně ubližování zlákům, což mi tolik nevadí. Sám bych rád občas ublížil zlákovi, ale neumím se prát a navíc svým nápadům v tomto směru nevěřím, neb se znám, jaký jsem cholerik. Tak si o tom aspoň přečtu, jak Koniáš všechny přepere.

Čtvrá věc je, že je to takové při zemi, není se moc čeho myšlenkově chytit. Už jsem o tomhle pocitu v souvislosti se Žambochem psal (tady) - současně ale nikde neuráží hloupostí.

Pátá věc je, že na jednom místě mě to lidsky oslovilo: to když mezi vším tím běsněním přijede hrdina do hospody, a dřív než se jde najíst sám, popisuje se, jak se postaral o koně.

Odmítl jsem čeledínovu pomoc a sám ustájil koně. Pečlivě jsem ho vyhřebelcoval, do koryta mu nanosil čistou vodu a k senu, které bylo v ceně, přikoupil pytlík ovsa. Teprve potom jsem zamířil do výčepu.

Jinak klasické žambochoviny. Typicky hrdina přijde do hospody, dá se s ním do řeči přátelsky někdo a nečekaně ho chce zabít. Koniáš se brání, čím zrovna má. Zaujalo mě jednou, že agresivního zláka vyřídil lžicí do oka. Nebo třeba klasicky takto:

"Napijeme se?" navrhl Mark a sám pozvedl korbel.

Napodobil jsem ho.

Pivo tu stálo nejméně pět zlatých, alespoň jsem ušetřil. V hospodě bylo náhle absolutní ticho, stejně jako při pokeru, když se zruší strop a hraje se o částky, které mohou někomu zlomit vaz. V okamžiku, kdy jsem si poprvé lokl, bodl. Kdyby mě změna atmosféry nevarovala, byl bych mrtvý. Takhle jsem mu v poslední chvíli dlaní srazil ruku stranou a místo bodnutí do břicha mě škrábl do boku. Bez čekání jsem ho udeřil korbelem do obličeje, kamenina se roztříštila, Mark zavrávoral. Ještě jednou se pokusil bodnout, ale to už jsem mu pevně držel a současně lámal zápěstí. Se zaúpěním pustil nůž a poddával se tlaku.

No schválně - zhasli byste v takové chvíli lampičku a šli spát?:-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Koniáš - muž na stezce wu 10. 09. 2008 - 12:50
RE: Koniáš - muž na stezce bajulka 10. 09. 2008 - 15:36
RE: Koniáš - muž na stezce hablina 11. 09. 2008 - 08:08
RE(2x): Koniáš - muž na stezce jarmik 11. 09. 2008 - 10:04
RE(3x): Koniáš - muž na stezce hablina 11. 09. 2008 - 11:42
RE: Koniáš - muž na stezce 02. 10. 2008 - 20:46
RE(2x): Koniáš - muž na stezce jarmik 04. 10. 2008 - 13:16