Další Haškovy doplňky

24. prosinec 2007 | 22.59 |
Při vybírání dárků jsem vzal i třetí díl Haškových doplňků. Už jsem si ho ani nebalil jako (samo)dárek, protože přihození na sloupek potištěného papíru bylo automatickým gestem, ne volním aktem.

postrach domuDobře jsem tušil, že třetí díl "neznámých a nově nalezených textů" bude už jen pro zasvěcence třetího stupně povodňové aktivity.

A opravdu mohu po přečtení potvrdit, že nikomu nedoporučuji kupovat tuto publikaci jako dárek. Dle mého není v praksi pravděpodobné, že bych znal jiného člověka tak, abych odhadl, zda ho tento sborník náhodou strašně nenaštve.

I když tedy na mě nakonec zapůsobil silněji, než jsem zpočátku čtení očekával. Povídek je tam poskrovnu, vlastně jen tři. Potom kniha obsahuje ještě náčrt dramatu pro jednoho herce, záznam jednoho z Haškových slavných hospodských projevů. A dál už jen fragmenty, dubia a sekci věnovanou Jarmile Mayerové (Haškové).

Překvapivý účinek na mě měly fragmenty. Docela jasně jsem si tam uvědomil, co cítím u Haškových povídek často, totiž že jeho pointy jsou většinou hodně slabé. Jeho síla je v takovém tom úředně-škodolibě-ironicko-nemilosrdně-přízemním nahlédnutí do života osob jako jsou hospodářští úředníci církve, praktikanti stavebního odboru magistrátu apod.

Ty nedokončené povídky právě ještě zdůrazňují grandiózní lehkost, se kterou rozehraje scénu dobročinného spolku na pomoc propuštěným vězňům nebo problémy mnicha z církevního aparátu, který hledá na inzerát vhodné ubytování na dovolenou. Zápletka se nestačí ani rozehrát a uprostřed věty to končí. Čtenář kouká a uvědomuje si, jak lehounce, ale pevně si ho autor povodil.

Plastickým dokreslením je i část věnovaná Haškově manželce, a to dílům, o nichž se předpokládá, že je psal pod jejím jménem Hašek, ale i jejím skutečným pracem. Přetištěno je i Haškové memorandum, kterým se snažila zpochybnit jeho duševní zdraví při sepsání závěti. V zásadě z toho všeho vyplývá, že Jára Hašek byl zmetek, ale měl velké osobní kouzlo, kterým si dovedl lidi získat. Něco takového nemůže asi překvapit žádného čtenáře, ale z hlediska manželky takové poznání bylo nejspíš bolestnější.

postrach

Celkově nemám proti té řadě haškovských rarit vážnější námitky. Jen mi přijde lehce nadstřelená cena, hlavně tím, jak to salámově kouskujou. Pepou Ladou tam sice nešetří, ale stejně by mohla být lepší výprava a úprava. Počínaje tou obálkou, kde je potřetí stejná ilustrace, až po nějaký ten překlep v textu.

Související odkaz: o prvních dvou dílech seriálu jsem psal zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Další Haškovy doplňky jr* 25. 12. 2007 - 09:05
RE: Další Haškovy doplňky jarmik 25. 12. 2007 - 18:47