Již za týden

16. květen 2015 | 22.04 |

Za týden má nastat významný den, možná svého druhu projev čtyřicátnické nevyrovnanosti. Příští sobotu je termín mého prvního běžeckého závodu, na který jsem se přihlásil.

Taková událost si zaslouží zaskučení na deníčku.

Asi tak měsíc před termínem mě pojala určitá panika a silný pocit, že ten nápad je nesmysl. Nepodařilo se mi zhubnout, nemám natrénováno. Zpětně si uvědomuju, že jsem vůbec nepočítal s nějakým tréninkovým plánem. A jaro přineslo nějaké rýmičky a prácičky, že jsem měl docela výpadky i v běžném běhání.

Ale předem to nevzdám, i když bohužel to bude i v tom lepším případě někde v poslední nebo předposlední desítce výsledkové listiny. Bude záležet, kolik mladých bláznů se přihlásí ze srandy přímo z gauče a cestou zkolabujou. To jsou jediní, na které sázím. Mezi staršími běžci jsem bez šance, to jsou všechno šlachovití šílenci s brutálním tempem.

Minulý týden jsem si googlil různé stručné tipy pro prvoběžce půlmaratonu a články o chybách, které lidi poprvé udělali. I když už zbývá jen sedm dní, pořád nemám definitivně vše rozhodnuto. Taky jsem se vyptával mezi přáteli, kteří běhají. Sepíšu si sem témata, která řeším. Budu rád, když by se někomu chtělo do komentářů zanechat názor či zkušenost.

Boty

Koupil jsem si asi před měsícem nové boty, protože staré už jsou roztrhané na patě. Když není mokro, tak běhám v nových (abych si je nezašpinil). Počítal jsem, že poběžím v nových, ale pořád mi nějak nesednou. Minulý víkend ve Varech jsem v nich běžel dvě desítky za sebou a druhý den mě začal bolet nárt, což se mi ještě nestalo. Nejspíš tedy poběžím ještě ve starých.

Ostatní oblečení mám snad jednoduché: mám jen dvě trička s krátkým rukávem, budu se držet žlutého s krátkým rukávem z Tchiba, co v něm běhám pořád kromě zimy. Sice žluté z Tchiba s dlouhým rukávem je měkčí, ale to by bylo horko. Druhé tričko s krátkým rukávem mám velice rád, dal mi ho kamarád už před dlouhou dobou, aby mě zlákal ke běhu: je to maximálně pravdoláskařský oděv, má nápis Nadace Olgy Havlové a srdce. A vypadá výborně, je tmavě modré. Ale trochu dře a neběhám v něm tolik, takže nebudu riskovat.

Hudba

Hudba je dilema, několikrát už jsem změnil rozhodnutí. Normálně běhám vždy se sluchátky. Ale aktuálně jsem rozhodnutý běžet bez sluchátek: jednak bych měl mít cestou nějakou podporu, kterou nechci propást, jednak to bude ve Varech, takže je možné, že potkám známé. Ohledně očekávaného času mi připadá taky trochu větší trapas doběhnout jako poslední a ještě jako duchem nepřítomný jedinec se zacpanýma ušima. Též bych nerad přišel o atmosféru svého prvního závodu, navíc v magickém termínu májového sobotního podvečera v K. Varech.

Takže nejspíš bez sluchátek.

Jídlo

Minulý víkend jsem poprvé zkoušel konzumovat energetické gely při běhu. Kolegyně Eithné mě nezrazovala, ostatní běžci s tím neměli zkušenosti. Můj první dojem byl vynikající - s cukrem v žaludku jsem běžel dost veseleji a možná to mělo i dobrý dopad na tempo.

Ještě však nemám vyzkoušeno, kde gely ponesu. Vejdou se sice do kapsy u trenek, ale vlastně jsem nezkoušel, jestli by pak nepadaly. Ještě to možná vyzkouším. Ale asi se gelů stejně nevzdám, i kdybych je měl nést v ruce.

Pití

Celkem se rady shodují v tom, nevynechávat občerstvení, ani to první na pátém kilometru. Nevynechám. Koupil jsem si sice na jaře v Tchibu pás na flašku, ale tahat to nebudu.

Hodinky

Teď mi někdo říkal, že prý se někdy doporučuje běžet jen s hodinkami bez hrudního pásu. Že člověka stresuje pohled na předsmrtné hodnoty srdečního tepu. Zatím počítám, že si beru i hrudní pás. Zatím mě nikdy nedřel. A s mou fyzičkou to beru jako takovou drobnou pojistku, kdyby mi běh nesedl, abych když tak včas odstoupil.

Tempo

Nelze bohužel očekávat, že bych běžel rychleji než 7 min/km. To dělá neslavný očekávaný čas 2 hod. 30 min. Bohužel současně takový čas by byl i mým velkým úspěchem, protože na dlouhých bězích jsem nezřídka měl časy i přes 7 min/km.

Pokud jde o tempo, kterým se má vystartovat, u kolegyně Eithné jsem četl legendární nesmrtelnou zásadu "Přepálit začátek a pak už jenom zrychlovat". Kupodivu i kolegové v práci se úplně tomu nebránili; kolega začátečník, který běžel poprvé letos v březnu půlmaraton v Praze, říkal, že to napálil a stejně měl v cíli pocit, že nedal všechno a že mu zbývají síly. Na druhou stranu to celé je podmíněno tím, že člověk ví, že to pak nějak uběhne. Což u mě není dáno.

Naopak internetové poradny jako jeden muž (a jedna žena) shodně hlásí začátek nepřepálit, že to končí chůzí v posledních kilometrech.

V propozicích není napsáno jasně, jestli bude vodič na čas 2:30. Ale u jiných závodů ze série nejspíš je. Můj plán je držet se toho vodiče na 2:30.

Podpora

V internetových poradnách se zdůrazňuje, jak super je mít kolem tratě rodinu & přátele jako podporu. Nicméně přesto jsem Sargo velkoryse udělil volno, že nemusí jezdit extra do Varů kvůli fandění. Odnesou to patrně rodiče, které určitě požádám, jestli by na mě s klukama někde mávli.

Pozávodní analýza

Kamarádi z Varů, co bydlí více v centru, tak se chystají někdy v půl deváté do hospody na pozávodní rozbor. Toto ještě musím nějak logisticky dořešit. Jednak tou dobou budu teprve (v lepším případě) dobíhat do cíle. Zatím si myslím, že bych asi měl určité skurpule jít totálně smrdící do hospody přímo z běhu. Opět asi to skončí na dědovi, zda by mě nějak odtaxikařil pod sprchu a do hospody. To se ještě uvidí.

Přeji čtenářům i sobě, aby se nám naše počtyřicítkové pošetilosti vydařily.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Již za týden hlander 16. 05. 2015 - 23:14
RE: Již za týden eithne 17. 05. 2015 - 07:48
RE(2x): Již za týden eithne 17. 05. 2015 - 07:53
RE(3x): Již za týden eithne 17. 05. 2015 - 07:54
RE: Již za týden djová 17. 05. 2015 - 08:41
RE: Již za týden jarmik 17. 05. 2015 - 09:35
RE: Již za týden jn 17. 05. 2015 - 15:11
RE(2x): Již za týden eithne 17. 05. 2015 - 15:22
RE(3x): Již za týden jn 17. 05. 2015 - 15:30
RE: Již za týden tlapka 17. 05. 2015 - 20:46
RE: Již za týden jarmik 18. 05. 2015 - 07:23
RE(2x): Již za týden eithne 18. 05. 2015 - 20:34
RE: Již za týden zmrzlinka 22. 05. 2015 - 22:22
RE: Již za týden ava 23. 05. 2015 - 08:36