Lovci dinosaurů

9. červen 2012 | 23.12 |
› 

Dnes jsem dočetl knihu Predátoři od p. Miroslava Žambocha.

žamboch predátořiP. Žambocha jako autora cením z knih, které jsem od něj četl dříve. Proto jsem se nijak nevzpíral, když jsem viděl na blogu u p. Wu doporučení (recenze zde) jeho románu Predátoři. A dal jsem ho mangelce jako dárek k něčemu.

Predátoři jsou nejlepší dobrodružná kniha, co jsem poslední dobou četl. Má všechny prvky, jak se patří: cení se samostatnost, technická a fyzická zdatnost, inteligence, hrdost, čest, obětavost, láska. Žádné psychologické rozbory se nepěstují, to spíše pravidelná péče o zbraň a úvahy o jejím vhodném typu. Až mě mrzelo, že sám autor v textu asi dvakrát na dobrodružnou literaturu pro mládež naráží, protože tímhletím drobným pomrknutím na čtenáře mi trošku shodil řemen napětí. V tomto směru stojí za zmínku ještě i epilog, kde dost povolila vážnost a zachmuřenost předchozího textu, protože pozdější osudy zúčastněných jsou tam dovedeny do tak neuvěřitelných šťastných konců, že jsem se u toho musel chechtat.

Příběh pojednává o komerční lovecké výpravě do druhohor, která je umožněna objevením časového tunelu. Vypravěčem je mladý fyzik, který tento tunel vypočítal a nechal se najmout svým přítelem - bývalým spolužákem - který pomocí toho časového přesunu zorganizoval loveckou výpravu pro superbohatou skupinku nimrodů z celého světa.

Děj nemá vazbu na české reálie, odehrává se v blízké budoucnosti, ani nevím vlasntě kde. Jenom ten hlavní hrdina je myslím takovým českým hrdinou: chudý, ale vynalézavý, počítačový hračička, společensky neobratný, ale nakonec uznávaný.

Vedle cestování časem je dalším sci-fi prvkem zvláštní schopnost některých dinosaurů. Tyto schopnosti zkomplikují původní plán, že bohatí lovci si prostě zaplatí dobře zorganizovaný neopakovatelný lovecký zážitek, když stráví dva měsíce v druhohorách mezi dinosaury.

Knihu doporučuji, čte se to jedním dechem.

První věta knihy: Překladač úspěšně doběhl do konce a ukázal čas nutný pro jedno kolo iterací.

Poslední věta: "Bála jsem se, že se nerozhoupeš," objala mě a vášnivě políbila... (to be continued).

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Lovci dinosaurů sargo 09. 06. 2012 - 23:26
RE: Lovci dinosaurů ovesná vločka 07. 07. 2012 - 19:28
RE(2x): Lovci dinosaurů jarmik 09. 07. 2012 - 07:35