Prokletí čtenáře seriálů (14. díl JFK)

19. duben 2008 | 21.24 |
› 
Na nějakou dobu jsem pozapomněl na našeho národního superagenta Johna Františka (Francise) Kováře. Na pultíkách se mezi tím objevily dvě pokračování.

hra gentlemanů14. díl série JFK má titul Prokletí legendy a podtitul Hra gentlemanů. Stejně jako předchozí Dámská hra pochází z klávesnice p. Žambocha, kterého v seriálu myslím zatím nikdo netrumfnul.

Třináctka bylo takové dost temné paranoidní intermezzo o intrikách v Agentuře. Ve čtrnáctce už je klidněji v tom směru, že dobří bojují pěkně proti zlým o záchranu jednoho paralelního světa a mezi tím se pohybuje pár hráčů s vlastními zájmy.

Jelikož tenhle díl měl dotáhnout do konce první polovinu z 12. dílu, moc jsem nečekal. Tyhle závěrečné části bývají dost poznamenány nutností dostat se z bodu A do bodu B na určeném počtu stran (a to nejen v literatuře - silně mi utkvěl v tomto směru 3. díl Star Wars). Pořád jsem čekal, kdy si gentlemani přestanou hrát a rozjede závěrečné vystřílení hnízda zláků a urychlené rozluštění.

Nálada příběhu ale zůstala tlumená, tempo vyrovnané a vyústění mě překvapilo.

Jinak i zde platilo, že Žambochovo psaní se mi líbí. Vedle toho, že umí hezky psát, jsem však nezachytil nikde u něj myšlenku, kterou bych pocítil jako brilantní literaturu a nějak vystihující něco hlubokého ze života. Nicméně ani se nedopouští myšlenek hloupých, kterými by se v mých očích diskreditoval. Vycházím-li z toho, že zpravidla i na jednoduchých myšlenkových operacích by se poznalo, kdyby měl v hlavě guláš, tak pořád čekám s nadějí, co se z něho vyklube, kluka jednoho ušatýho. Především však tohoto autora neznám prakticky mimo seriál JFK, kde jsou mantinely úzké a moc prostoru pro filozofování není.

Ještě než skončím, tak musím ocenit vydařenou práci se sci-fi prvky, které jsou užívány hojně a přitom ústrojně.

Na oficiálních stránkách vidím, že další díl napsala nějaká paní, o níž jsem zatím nikdy neslyšel. Mno, nebuďme chauvinisti a nemalujme čerta. I když mi JFK přijde jako jasná chlapecko-chlapecká záležitost. Doufam, že ten další díl nebude aspoň mít tu extra žambochovskou zvýšenou cenu.

Zpět na hlavní stranu blogu