Další Škvoreckého eseje

16. duben 2009 | 21.31 |

Další dva svazky sebraných spisů Josefa Škvoreckého na mě minule koukaly v knihovně. Navíc jsou v provedení sympatických malých knížek.

natasa,picnici jine esejeDíl 27 i díl 30 jsou výběry z různých, hlavně politických, článků J.Š. napsaných po odchodu do Kanady. Díl 27 má název Nataša, pícníci a jiné eseje a pokrývá léta 1972 - 1985, díl 30 Timeo Danaos a jiné eseje léta 1985 - 1997.

Zajímavější mi přišel ten novější soubor. Ve starším výběru se vrací Škvorecký víc zpátky. V jednom dlouhém textu, jako reakci na nějaký pamflet uveřejněný doma, se vrací celkově ke svému životu. Utkvěla mi historka ze života jeho otce, který byl bankovním úředníkem v Živnobance v Náchodě. Že zfackoval někdy za republiky stávkokaze, když bankovní úředníci stávkovali. Pak ten stávkokaz se stal jeho nadřízeným a po letech ho dohnal až k sebevraždě (nevydařené).

Už v díle 27 a hlavně pak v díle 30 mě nejvíc bavily texty o stycích Kanaďanů s Československem a ostblokem vůbec; o takových těch různých mírových konferencích a sdruženích přátel. Výborně komentuje nadšené články těchto oficiálních návštěvníků o reálném socialismu. Je tam řada pozoruhodných příhod, které myslím tu situaci ukazují docela plasticky. Má tam nějaké příklady, jak nějací profesionální západní míroví štváči považovali za běžnou součást návštěvy v ostbloku, že udávali úřadům třeba své přidělené průvodce, pokud tito řekli něco politicky nesprávného.

Též mě zaujalo, že ani takový Škvorecký, který nikdy s revolucí nekoketoval ani v mládí, protože opakovaně vysvětluje, že nedůvěřoval komunistům už od konce války, a navíc byl celoživotní kulturní anglofil v literatuře a jazzu, tak neměl politicky vysloveně konzervativní názory, jak jsou běžné v Americe. Mně připadá, že takový všestrannější konzervativec se z něj stal až po letech v Kanadě.

Vrcholem těch svazků pro mě byla zpráva o kongresu PEN klubu v roce 1985, kde velice legračně a s gustem popisuje protiamerická vystoupení hlavně Němců - obzvláštně zápornou roli tam hraje Günther Grass.

timeo danaos a jiné esejeDalším jeho velkým tématem byli tzv. upravenci, tj. Češi, kteří odešli bez povolení vlády, ale následně uzavřeli dohodu a svůj stav zlegalizovali (patrně za to platili i nějaké peníze). Součástí toho však byl závazek, že v zahraničí nebudou působit proti čs. vládě. Za to směli jezdit na návštěvy domů. Evidentně toto byl vážný problém pro politicky aktivní krajany, protože komunita se tím hodně rozdělila.

Články z 90. let už mi tak objevné nepřišly, to už bylo možno sledovat i zde. Škvorecký nepíše ani tehdy radikálně, jako vždy spíš vlídně. Už to byl tehdy starý pán a měl svůj život na kanadské univerzitě. Komentoval Česko už vysloveně zvenčí. Zvlášť poté, co našel manželku v lustračních seznamech, čehož se asi na starý kolena nenadál.

 Až budou v knihovně volné další svazky, též si je půjčím.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Další Škvoreckého eseje eithne 16. 04. 2009 - 22:11
RE: Další Škvoreckého eseje jvjr 20. 04. 2009 - 12:27