Tam na Rujáně

6. červenec 2010 | 23.10 |

Minulý týden se to všechno najednou tak sešlo: dítko u prarodičů, mihotavá naděje na prodloužení již tak prodlouženého víkendu a myšlenka někam vyrazit. Byl z toho narychlo upečený plán pokračovat v letošní naší osobní módě dovolených v NDR. A tak jsme vyrazili na ostrov Rujana.

Jsem už tak otrlý a bezohledný, že sem dám fotky, přestože s námi Jáša nebyl. Takový už je neveselý úděl čtenářů blogů.

Hned na úvod je třeba vyjasnit, že asi hlavním cílem výletu byla cesta. Jak se tak pár let mrcasíme spokojeně po vlasti, tak přeci jen nás přepadla ta - samozřejmě přitroublá - touha ject někam daleko autem. Nebudu to zastírat, svézt se pořádně po německých dálnicích, to čas od času člověka baví, zvlášť když tam jede jen tak bezúčelně.

tacho

Standardní cestovní dálniční rychlost. (Upozorňuju, že takové věci JÁ za volantem nedělám;
na podobné profukování katalalyzátoru zaneseného nespálenými usazeninami z krátkých jízd do školky
je u nás jiný expert).

Začli jsme v Stralsundu, což je město na pevnině, odkud je pěkný velký most na Rujánu. Stralsund je pěkný, má mj. valdštejnskou tradici, neb vévoda město neúspěšně obléhal. Jak je poslední dobou mým zvykem, spolehl jsem se ohledně prohlídky města na multikešku a zde opravdu nezklamala. Vedla nás velice pěknými místy. Navíc to celé bylo motivováno vojenskou historií města, kde se často bojovalo, takže ve zdivu je tam všude spousta dělových koulí. Ty koule se v rámci té kešky hledaly a počítaly. Mám dojem, že Stralsundem byl nadšen p. Durych, když psal svůj cestopis po Německu. O cestopisu jsem psal zde.

stralsund

Stralsund: Valdštejnovy koule?

Jinak bych řekl, že samotná Rujána moc teda extra turistických zajímavostí nemá. Jsou tam spíš menší města a hlavně různé vesnice. Nepotkali jsme tam skoro žádné cizince. Evidentně otužilci celého světa se otužují doma a nejezdí za studenou vodou do Pomořan. Asi hlavním bodem je nejsevernější mys Arkona, kde je typický maják a hned vedle staré slovanské hradiště.

arkona

Pohled z majáku. Hradiště je ta boule za tou menší věží. Většinou navíc již původní
hradiště prý spadlo do moře, jak postupně voda ukusuje z toho srázu.

Jak už to tak s těmi starověkými a raně středověkými památkami v našich šířkách bývá, většinou tam nic není k vidění a co si turista nedomyslí a nepřečte na naučné tabuce, tak to nemá.

Na té Arkoně však bylo asi fakt pozoruhodné místo; a vůbec celá Rujána je z hlediska těch raných Slovanů zvláštní. Jednak to už jsem věděl ze školy, že polabští a pobaltští Slované nebyli tak rozumní, jako třeba Čechové (kteří se usnesli, že přijmou novou víru sami a poslali delegaci za tím účelem do Bavorska), nýbrž naopak, byli nerozumní a dlouho se bránili. Právě to hradiště na Arkoně, co je nahoře na fotce, tak prý byla úplně hlavní celoevropská svatyně všech Slovanů. Byla zasvěcená hlavnímu bohovi Svantovítovi. Prý jsou doložené příspěvky do té svatyně z Polska i ze Slovinska.

Ani se moc nedivím, je to opravdu zajímavé místo, takhle na tom nejsevernějším konci, na skále nad mořem. Vzpomněl jsem si při té příležitosti na p. inž. Rejchu, který má coby turista zálibu navštěvovat právě nejsevernější, nejzápadnější apod. konce něčeho, například kontinentů. Možná tahle záliba má větší rozšíření a tradici.

svantovit

Je otázka, jak se fotit s vyvráceným božstvem: sice jsem se tedy vyfotil,
ale dal jsem si nedbale ruce do kapes.

Jinak tedy tu svatyni na Arkoně dobyl až dánský král Valdemar r. 1168, jehož výpravu vedl biskup Absolon. Ti tam vyvrátili sochu čtyřhlavého Svantovíta a vůdce Slovanů Jaromar nakonec sám rád musel uznat, že bude lepčí, když se stane normálním dánským vazalem.

Nejspíš nejsem sám, koho tyhle záležitosti zaujaly. Za celou dobu jsme totiž neviděli na Rujáně skoro žádné cizince, až právě na vyhlídce v té někdejší svatyni jsem byl jen já a jedna ruská rodinka. Evidentně ten pocit, že tam Němci jsou až přistěhovalci, tak ten táhne, i když je tedy zcela akademický.

prora

Prora: hledám pokoj č. 5124.

Druhou větší historickou pamětihodností Rujány je obrovská stavba rekreačního centra Prora. Nemám v těchto věcech přehled, ale nevím, zda se dochoval jiný srovnatelný příklad nacistické architektury. Je to kolos několika jednotvárných domů podél pobřeží, celkem dlouhý přes 4 km, kam se mělo najednou vejít 20 000 členů organizace Kraft durch Freude. Koupil jsem si o této stavbě příručku, tak se k ní ještě vrátím ve zvláštním článku.

fkk

Sickbags on standby - přináším svoji fotografii z nuda pláže.

S ohledem na to, co si tak myslím o počasí u Baltu, jsem si balil v rychlosti a ledabyle a zapoměl jsem si vzít plavky. Vychytali jsme však nádherné počasí po celou dobu, takže jsme se chodili koupat každý den. Čímž netvrdím, že voda byla teplá; Sargo poznamenala, že můj vstup do vody si v ničem nezadá s baletem Státní opery, neboť tak dlouhou a poutavou etudu na špičkách nedá ani leckterá baletka.

Přičemž každým dnem klesala doba věnovaná keškám a poznávání a stoupala doba válení na pláži. Nejen kvůli těm zapomenutým plavkám jsme blahořečili východoněmecké zálibě v nudistickém koupání. Je mi to velice příjemné. (Není asi nutné zde rekapitulovat veškeré manželské debaty na toto téma, jako např. jestli je pro mě opravdu až tak zábavné producírovat se nahej před cizími nahými ženami, při tom je očumovat apod.).

fotbal-vlajky

Národní "uši" na zrcátkách a vlaječky na oknech. Ve velkém počtu.

Ještě nemůžu pominout jeden prvek dovolené, a sice mistrovství světa ve fotbale. Němci to letos zase prožívají, spoustu aut má praporky a jsou i na domech.

Říkali jsme si, že by bylo zásadní chybou si nechat tu atmosféru utéct, a tak jsme hledali nějaké public viewing na to čtvrtfinále Německa proti Argentině. Buď jsme špatně hledali nebo - což si myslím spíš - je to tam přeci jen zapadákov, ale ani v hlavním městě ostrova jsme vlastně nenašli žádnou větší akci, kde by se veřejně fandilo. Tak jsme vzali nakonec zavděk s jediným bufetem, kde jsme viděli víc lidí koukat na televizi, a sekli jsme si s nimi druhý poločas.

public viewing

V tomto bufetu byl public viewing jako řemen a my byli při tom.
Jelikož jsem moc nefotil, tak Sargo na snímcích není. Toto je výjimka, ale je těžko ji najít:-)

Musím říct, že k tomuhle mistrovství už zkátka vuvuzely patří. I když na ně všichni nadávají, tak ty tři místní alfa-samci, co seděli v první lajně (a kolem nichž se motaly evidentně přední krásky), tak ti měli vuvuzely jeden jak druhej, byť v národních barvách. Jelikož na vuvuzelu obraz nestačí, natočil jsem pár vteřin pro představu atmosféry v tom bufáči, kde jsme koukali, když dali Němci na 3:0.

Vuvuzely na Rujáně a Friedrich dává na 3:0 (myslím teda, že to byl tenhle gól).
(Video - 0:41 min).

Ještě přidám fotku z městečka Putbus, které se nám docela líbílo. Připomíná trochu Františkovy lázně, bylo založeno počátkem 19. století, je malebné, nóbl. Navíc tam měli příkaz, že všichni majitelé domů je museli zdobit růžemi, což se drží nyní již dobrovolně jako tradice.

putbus

 I zde jsem prudil s multikeškou: v ruce mám úkoly a propisku na zapisování odpovědí
co jsem nalezl na cedulkách na domech.

Co by to bylo za výlet, kdybych nedal fotku nějakého jídla. Možná jsme již zmlsaný nebo možná to nebylo tak výjimečné, ale zvláštní zážitek v tomto směru jsme neměli. Snad jen ta polévka soljanka, co všude měli, a co my jsme nevěděli, o co jde. Když jsme to riskli, tak jsme byli docela nadšeni; trochu jako boršč, trochu rybí, trochu gulášovka.

soljanka

Soljanka v bufetovém provedení, ale velice přijatelná.

Jelikož v následujících třech dnech musíme asi všichni stejně splnit úkoly na pět dní, tak přeji čtenářům i sobě dost energie a systematičnosti, abychom to zvládli.

Související články: Sargo píše o tomto výletu zde a zde, slíbený článek o Proře jsem psal zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Tam na Rujáně hospodynka 07. 07. 2010 - 07:14
RE: Tam na Rujáně kobliha 07. 07. 2010 - 07:56
RE: Tam na Rujáně jarmik 07. 07. 2010 - 13:42
RE: Tam na Rujáně sargo 07. 07. 2010 - 19:11
RE: Tam na Rujáně dj-team 10. 07. 2010 - 23:23
RE(2x): Tam na Rujáně jarmik 12. 07. 2010 - 09:55
RE(3x): Tam na Rujáně dj-team 12. 07. 2010 - 11:18
RE: Tam na Rujáně zmrzlinka 13. 07. 2010 - 15:32
RE(2x): Tam na Rujáně jarmik 14. 07. 2010 - 11:13
RE: Tam na Rujáně mattel 29. 07. 2010 - 11:04
RE(2x): Tam na Rujáně jarmik 29. 07. 2010 - 12:47
RE(2x): Tam na Rujáně sargo 29. 07. 2010 - 13:06
RE: Tam na Rujáně mattel 29. 07. 2010 - 13:39
RE(2x): Tam na Rujáně jarmik 29. 07. 2010 - 16:38
RE: Tam na Rujáně mattel 30. 07. 2010 - 16:46
RE: Tam na Rujáně dj-team 30. 07. 2010 - 22:23
RE(2x): Tam na Rujáně jarmik 31. 07. 2010 - 21:17
RE: Tam na Rujáně mm* 17. 08. 2010 - 23:31
RE(2x): Tam na Rujáně jarmik 18. 08. 2010 - 09:05
RE(2x): Tam na Rujáně sargo 18. 08. 2010 - 10:00
RE: Tam na Rujáně mona 06. 10. 2011 - 23:19