Lost Symbol

28. prosinec 2009 | 22.44 |
› 

Přátelé: 508 stran většího formátu, 133 kapitol, pár mrtvol, starší rádce, jemu blízká ženština a, především, prof. Langdon. Dostal jsem to nečekaně k vánocům. Právě jsem to dojel a hlásím se začerstva s dojmy, než to zapomenu.

lost-symbol-72dpiPokud jde o literární práce p. Browna, jsem takový fanoušek proti své vůli: proč mám přispívat koupí na vydávání nejmasovější globální masy a trávit čas louskáním krváků? Ale vždycky, jak se dostanu k dalšímu dílu, nepustí mě, dokud to nepřečtu. A vzápětí milosrdně zapomenu, o čem to bylo.

Máme doma všechny knihy od něho.

Teď jsem tedy dostal ten Lost Symbol - nevím, zda již bylo i přeloženo. Jazykově to bylo opět velice přístupné a nedohledával jsem si žádné slovo (některými jsem si samozřejmě nebyl jist, ale nějak to nevadilo - že nakonec někoho propíchli šroubovákem, to jsem pochopil, stejně jako jsem pochopil, zda to byl zednář či tajný agent, čili v těch hlavních bodech se poslušně hlásím orientýruju výtečně).

Nejspíš se mi na tom líbí, že jako protřelý matador uhádnu hlavní tajemství zápletky obvykle hned, jak je to možné. A to nejsem obzvláště bystrý. Na druhou stranu je tam pořád spousta drobných peripetií, které člověk nečeká.

Pokud jsem zachytil první dojmy ve společenské konverzaci v průběhu podzimu (o jakých jiných knihách se společensky konverzuje?), tak hlavní téma bylo, že je to strašně dlouhý. A ano - je to opravdu strašně dlouhý. Na konci už jsem z posledních sil letěl po řádkách a řikal si: "nemůžou se už konečně obejmout, vzít se za ruce a odejít do vycházejícího slunce? je skutečně nezbytné jít ještě do další vládní budovy přes bezpečnostní prohlídku a vstoupit ocelovými vraty do nějakého třicátého třetího sklepa a celou dobu konverzovat  o Starobylé Moudrosti??".

Jinak tedy hlavní přínos pro mě na delší dobu by mohlo být, že píše zajímavě o architektuře a historii hlavních stavebních památek Washingtonu a vůbec o zakladatelích Spojených států. Skoro by mě to až lákalo to vidět. Což je rozdíl oproti Šifře Mistra Leonarda nebo Andělům a démonům, které mě nijak extra k návštěvě Říma či Paříže nepoňoukly.

V závěru pak p. spisovatel doporučuje četbu starých knih, zejména bibli. To je jistě správné, ale třeba u p. Cílka to doporučení bylo stručnější a přitom zahrnovalo přeci jen víc čtenářských tipů.

Perlička: sochu Svobody prý stavěli ze značné části otroci.

Závěr laboratorních prací: několikrát (asi 3x) se podařil v knize i docela dobrý vtip. (Teď se mi vybavuje scéna, kdy agenti CIA vpadnou ke slepému knězi a ptají se, zda neviděl podezřelého profesora se ženštinou. A on jim odvětí: "tak tohle by byl skutečný zázrak, synu.") Jestli by byl p. Brown chlap a přišel by se mne zeptat, co by měl tak psát dál, aby neustrnul, tak bych mu řekl, že když na sobě ještě hodně zapracuje, tak by se jednou mohl stát solidním autorem anglosaské humoristické povídky.

(Starší články: první stručný výkřik o Andělech a démonech jsem učinil před třemi a půl lety zde, o Digital Fortress jsem psal zde a p. prátr tam vystihl v komentáři podstatu většiny Brownových zápletek; koukám, že Deception point byla prakticky shodná vánoční záležitost předloni zde, a o vysvětlovací sekundární brožurce k Šifře Mistra Leonarda jsem psal zde. O tom, jak p. Cílek doporučuje číst staré knihy, jsem psal zde.)

První věta knihy: The secret is how to die.

Poslední: Hope.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Lost Symbol kobliha 29. 12. 2009 - 12:56
RE(2x): Lost Symbol jarmik 29. 12. 2009 - 16:47
RE: Lost Symbol pm 29. 12. 2009 - 13:29
RE(2x): Lost Symbol jarmik 29. 12. 2009 - 19:56
RE: Lost Symbol sargo 30. 12. 2009 - 15:31
RE: Lost Symbol zygy 01. 01. 2010 - 23:00
RE: Lost Symbol eithne 03. 01. 2010 - 00:10
RE: Lost Symbol jarmik 03. 01. 2010 - 22:44