Patrik Ouředník - Ad Acta

28. červen 2013 | 23.10 |
› 

Pana Ouředníka mohu nazvat jedním z mých oblíbenců mezi současnými českými spisovateli. Humor, intelektuelní hra a rafinovanost, originalita..

Ppatrik-ourednik-ad-actaroto jsem si při poslední návštěvě knihovny zapůjčil od něj útlou brožurku s názvem Ad Acta. Není to kniha zlá, ale úplně mě nepřesvědčila. Střídají se v ní podivně vulgární pasáže, s žoviálními promluvami autora ke čtenáři a vůbec s kousky různých žánrů; vystupuje v ní spoustu postav, které si moc nelze zapamatovat. Na jednom místě se píše, že kapitoly jsou schválně nesouvisející a je prý zbytečné hledat v nich rozluštění nějakého příběhu. Čtenáře to k luštění svádí, protože nejvíce se žánr blíží detektivce, když jednou ze dvou nejčastěji se objevujících postav je kriminalista Vilém Lebeda. Mimochodem Vilém Lebeda je výborná postava, myslím, že by si zasloužil skutečnou detektivní sérii.

Ukázku dám z jedné vulgárně-humoristické etudy, kde si starý cynický muž čte seznamovací inzeráty v novinách:

Smysl pro humor byl jedním z nejčastějších požadavků, patrně proto, že je považován za nejlepší obranu proti deziluzi. Máš smysl pro humor? Jsem blbá, tlustá, umaštěná, jen chutě do toho! Žádaní byli rovněž sympaťáci a pohodáři, tedy ti, které jen tak něco nerozhází. NAJDU TĚ? Svobodná maminka s chlapečkem hledá hodného pohodáře, pro kterého bude rodina na prvním místě. Šoustat se nebude, ale makat budeš na cizího! .... PODNIKÁTE? Hledám solventního muže. Jsem plnoštíhlá (ho!) černovláska všestranných zájmů o sport a kulturu (hehe!) a s obecným přehledem v ekonomice a právu (haha!). Umím podpořit v podnikání i ostatním životě (o osobním lépe pomlčet), umím podržet (jenom aby) a pohladit po duši (huhu!) v těžkých chvílích (A co v lehkých? Krávo!) Praha nebo Plzeň. Nebo taky nasrat a rozmazat.

Některé ženy se snažily nalákat muže poukazem na to, že už něco milují: humor, tanec, přírodu nebo děti. Měly vesměs všestranné zájmy, to jest zpravidla dva (kultura a sport, kultura a cestování, děti a kultura, rodinný život a cestování, děti a rodinný život). Několik jich hledalo muže nejen pro něco (pro hezké chvíle, chvíle pohody, usměvavé dny), ale i pro něco jiného, aniž však uváděly, pro co vlastně nebo pro co navíc. Chlap s krumpáčem byl výjimkou; většina žen žádala VŠ nebo SŠ argumentujíce buď vlastním vzděláním (SŠ nebo VŠ), nebo všestrannými zájmy (kultura, sport, cestování, rodinný život, děti). Žádná z nich nebyla atraktivní, ale nemálo jich bylo prý atraktivních, případně sportovní postavy. (Jo, taková diskařka...).

Takové úvahy mě nějak neuráží, ale současně jsem si říkal, proč si utahovat zrovna ze seznamovacího inzerátu: těžko si představit těžší žánr. Když bych si podával seznamovací inzerát, co tam tak asi napsat? Kniha byla napsána na přelomu století, tehdy možná ještě inzeráty byly více. Dnes si nejsem vůbec jist, nakolik tradiční seznamovací inzerát ještě vůbec existuje.

Nejsem si názorem na knihu moc jist. Ale zatím jsem spíše rozpačitý.

První věta knihy: Bylo léto, slunce se smálo, stromy bohabojně, byť marně vylučovaly kyslík, v korunách panikařili vrabci, z barokních říms padal přeschlý holubí trus, z kanálů se linul smrad.

Poslední věta: "Odveďte toho psa!"

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře