Detektivky

13. červenec 2008 | 21.00 |
› 

Víkend proběhl ve znamení mangelčiny pokračující angíny. Tj. v sobotu babičkování v KV (= prodřímáno a pročteno), v neděli dětské koutky periferních samoobsluh až do naprostého vyčerpání. Též s nějakým přerušovaným čtením.

rex stoutskvorecky boruvkaOživení návštěv v knihovně mi přineslo i oživenou konzumaci detektivek. Když jsem je četl ve větším množství naposledy, tj. někdy v pubertě, tak se mi nejvíc asi líbil detektiv Nero Wolfe od Rex Stouta.

Zjišťuju, že v tomto směru se nic nezměnilo, pořád mi tato série vyhovuje zdaleka nejvíc. Tlustý génius s neměnným režimem dne, v němž přednost před všemi klienty mají dvě dvouhodinovky u orchideí a opulentní jídla. A s ním rozverný fešák a miláček žen Archie Goodwin, se kterým se myslím každý čtenář ztotožňuje s radostí. Pracujou jenom na hodně výnosných kauzách: výše honoráře se vždy podrobně probírá.

Přes víkend jsem přečetl dva dost vydařené kousky: Konečná dedukce (honorář za případ USD 160 000) a Příliš mnoho klientů (honorář USD 50 000 - vše kolem roku 1960).

Z hlediska firemního provozu kanceláře p. Wolfa mě zaujaly dva praktické aspekty:

- V obou dílech se dost zabývá konfliktem zájmů, ale vyřešil si to dost benevolentně, takže v obou případech nakonec donutil k přiznání vlastního klienta, navíc klienta na daném případu.

- Další okolnost, která tvoří stabilní rámec děje, je obava soukromých detektivů, aby nezatajili důkaz před policií, což je evidentně považováno za vážný trestný čin, i když by předání důkazu jen zpozdili. V této oblasti se vůbec neorientuju, ale mám pocit, že u nás je povinnost některé vážné trestné činy oznámit, ale nevím, že by byla tak široká povinnost okamžitě hlásit kteroukoliv skutečnost k vyšetřovanému případu. I když možná jim ta povinnost vyplývá z podmínek detektivní licence - o tu se bojí především.

Neodolám zapsat sem jednu perličku z knihovního metačtení: nevím proč má tolik čtenářů knih z veřejných knihoven potřebu do knih čmárat a podtrhávat si něco snad důležitého. V tom Stoutovi zapracoval nějaký nutkavý amaterský korektor: neúnavně jsou tam opravovány typografické poklesky - chybějící čárky, špatně rozdělená slova atd. Viz dvě celkem typické ukázky.

stout korekce

Modrá propiska řádí.

stout korekce 2

Přemýšlel jsem, jestli to byl vyhozený korektor nebo překladatel, kterému vyfoukli zakázku?

Poslední dobou se celkem začínám včítávat i do Maigretovek - vycházejí v novém vydání po dvou příbězích v knížce. Ty jsou ale hodně temné.

Taky jsem zkusil konečně povídky Josefa Škvoreckého Smutek poručíka Borůvky. Bohužel nemám moc rád detektivní povídky jako žánr. Zdá se mi, že zápletka tam bývá už tak za vlasy přitažená, že mám neustálý vtíravý pocit, že čtu další díl detektiva Štiky z Ohníčku. U Škvoreckého jsem zatím v půlce a je to relativně dobré. Některé díly jsem viděl zfilmované; bohužel ty filmy mě nebavily, protože byly rozvláčné. Zatím jako vynikající bych hodnotil povídky Smrt na Jehle z prostředí horolezců.

v šestce

Typický mrňousek: na děti přímo nereaguje, ale přinese si židličku a pozoruje zblízka koleje, jak po nich jede vláček...
(To byla lepší varianta: předtím stál těsně u kolejí a smál se, když ho mašina minula o milimetr.)

Přeji čtenářům hezký týden:-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Detektivky 14. 07. 2008 - 15:28
RE: Detektivky kobliha 14. 07. 2008 - 23:45
RE: Detektivky markisha®blbne.cz 22. 07. 2008 - 18:15
RE(2x): Detektivky jarmik 22. 07. 2008 - 18:56
RE: Detektivky eithne 24. 07. 2008 - 11:37
RE(2x): Detektivky jarmik 27. 07. 2008 - 23:39