15 minut slávy

23. březen 2014 | 14.11 |

Do deníčku patří asi záznam o neobvyklé společenské události, které jsem se účastnil první březnový víkend.


V Karlových Varech se rozhodl pan Kalný uspořádat vzpomínkový večer na mého spolužáka ze základní školy p. Dostála. Jiří Dostál sepsal několik sci-fi povídek a jednu novelu s názvem Garik. Zemřel pak v máchovském věku 26 let.

Vlada-kalny

KV kulturní organisátor p. Kalný.


Pana Kalného jsem před tím neznal. Spojil se se mnou, jelikož jsem se na počátku 90. let podílel na vydávání různých fanzinů s p. Dostálem a kamarádil jsem se s ním. Prostory pro sobotní večer poskytla krajská knihovna v K. Varech. Byl jsem docela napjatý, co z toho nakonec bude, ale byl jsem odhodlán se účastnit.

dostal-publikum

Diváctvo v knihovně na Lidické. Rád jsem viděl syna p. spisovatele.

Nakonec se díky práci p. Kalného vydařil pěkný večer se skvělou úrovní, kde se sešla rodina a přátelé J.D. Počet byl nečekaně hojný: možná to bylo přes 40 lidí (jak to vyjádřil p. Kalný: z původně plánovaného intimního dýchánku se stalo postupně rostoucím zájmem něco mezi Ein Kessel Buntes a Monty Python...). Četly se především ukázky z díla; p. Kalný sehnal dokonce herečky, které to podaly dikcí jak z rozhlasové četby na pokračování.


Nejsem zvyklý veřejně vystupovat, takže jsem si užil svých 15 minut slávy jakožto dávný spolupracovník zemřelého umělce.


Díky fantastické tradiční karlovarské losovačce jsem se napřed ve druhém bloku programu účastnil vědomostní soutěže o románu Garik, kterou vedl p. Špaček, jeden z pražských příznivců díla p. Dostála. "Náhodou" vylosovali jako další účastníky i inž. Rejchu (světoběžníka s pozastavenou funkcí) a p. Löfflera, kteří se oba s Mistrem též přátelili.

V soutěži jsem slavně zvítězil a odnesl jsem si (stejně jako poražení) anglické pivo a jeden komiks vydavatelství Crew, který věnoval p. Litoš – další ze skupiny pražských příznivců.

london porter

Meine Preise.


V posledním bloku jsem ještě četl tři krátké humoristické povídky, které mi Jiří Dostál předal v týdnu před tím, než zemřel. Byl to neobvyklý a pěkný zážitek. Měl jsem dost trému, protože mám sklony mumlat. Ale snažil jsem se a publikum se při mé četbě mocně chechtalo – mně se zdálo, že snad po každé druhé větě. Připadal jsem si jako zábavný bavič.


Závěry z celé akce jsou pro mě osobně asi následující:


- Je pozoruhodné, že patnáct let po smrti někoho se sejde mnoho lidí a stráví zábavný skvělý večer. Přitom ten člověk byl dosti nezodpovědný a měl – vedle kusu uměleckého talentu - i mnoho chyb. Můžeme si každý klást otázku, zda bude mít někdo důvod sejít se po naší smrti. A jak souvisí u člověka obliba předsmrtná s oblibou posmrtnou.


- Dále jsme se bavili s kolegy o takovém obskurním nápadu, jestli by třeba lidé nebyli ochotni platit za to, že by jim někdo poskytl službu, že nějakou dobu po jejich smrti se spojí s jejich přáteli a rodinou a uspořádá takovýto nějaký večírek, kde se na ně bude vzpomínat.


- Kvůli různým nemocem v rodině jsem jel na memoriál Jiřího Dostála do KV jen na otočku a vezl jsem s sebou p. J. Vaňka jr. Měl jsem tedy možnost poprvé osobně poznat p. Vaňka, který občas poctí komentářem i můj skromný deníček. Doporučil mi cestou některé kulturní statky, což se projeví brzy i na blogu.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: 15 minut slávy světoběžník s pozsatavenou fcí 23. 03. 2014 - 16:10
RE: 15 minut slávy pm 23. 03. 2014 - 18:17
RE: 15 minut slávy jarmik 24. 03. 2014 - 07:48
RE: 15 minut slávy dj-team 26. 03. 2014 - 06:50
RE(2x): 15 minut slávy jarmik 26. 03. 2014 - 09:37
RE(3x): 15 minut slávy mvh 27. 03. 2014 - 10:07
RE(4x): 15 minut slávy jarmik 27. 03. 2014 - 12:59
RE(3x): 15 minut slávy dj-team 27. 03. 2014 - 23:28
RE(4x): 15 minut slávy jarmik 28. 03. 2014 - 09:33