Proč jsem tohle nenapsal já?

13. září 2009 | 23.26 |
› 

Proč, jenom proč?

90klasickych knihTo je asi moje hlavní výtka vůči knize 90 klasických knih pro lidi v kalupu od p. Henrika  Langeho. Proč jsem neměl tenhle jednoduchý nápad já? To bych taky možná tak nějak zvládnul. A pak bych byl na to pyšen. Takhle hlavním mým pocitem je žárlivost a nechválí se mi to snadno!

Obsah je následující:

- autor vybral 90 knih,

- kritériem byly knihy nejslavnější, případně pak taky nejčtenější, nejnapínavější, nejnudnější či nejpodivnější,

- u každé knížky je ocitována první a poslední věta,

- vedle je pak obsah převyprávěn v tříokénkovém stripu.

Především bych pochválil výběr knih. Dle mého názoru se to skutečně vydařilo. P. Lange vybral myslím dostatečně romány klasické a uctívané a namíchal do toho hodně knížek moderních a módních, takže jsem se velice pohodlně chytal. Pár knížek jsem četl, pár jsem znal z filmových adaptací a skoro o všech jsem alespoň slyšel název.

Shrnutí děje jsou poměrně snesitelná. Se sarkasmem to nepřehání, až na výjimky ty knihy moc neshazuje. U některých - obzvláště takových těch prudce avantgardních významných děl starší moderny - mám dojem, že patrně je musel studovat a někde na fakultě duchamorně rozebírat, přičemž patrně dospěl k nezvratnému přesvědčení, že jsou to magořiny. A něco na tom v některých případech asi bude.

Póza, ze které se komentuje, je částečně taková ta přízemně ležérní jako z mládežnického časáku, částečně občas novinovou bulvární pózu až spíš parodující. To znamená, že v komentářích se mihne třeba Paris Hilton, Britney, James Bond i The Cure, přestože ani jeden z nich v těch knihách nevystupuje.

knihy v kalupu-rambo

Rambo-kniha.

Je to hrozný, kdyby mě Sargo nepoňoukla, tak bych nakonec to asi nechal v knihkupectví ležet, přestože jsem si pro to cíleně šel. Ale pročetl jsem to s obrovskou chutí a jedním dechem.

knihy v kalupu-proces

Proces je jeden z mála, které znám, a připadá mi slabší.
Jak může někdo namalovat do scény s popravou pistoli!!??

Závěrem si dovolím jednu poznámku o knihkupectvích, protože na této knize je to krystalické. Tip na ní jsem viděl na facebooku, kde sleduju novinky Kanzelsbergera. Kanzelsberger má velice pěknou komunikaci přes facebook: nabízí knížky, reaguje vlídně na ohlasy čtenářů.

Ale my kupujeme loyálně u Dobrovského na Zličíně. Nepřátelům obchodních center to může připadat paradoxní, ale takto domáckou atmosféru jsem jinde nezažil. Přestože Metropole na Zličíně je jedno z těch větších, živějších a dobře prosperujících center, tak v tom knihkupectví si nás už léta pamatujou - i když hlavně podle Jáši, ale i bezdětně. Hned několik zaměstnankyň nás vlídně zdraví a ptají se, co nového, co dítko. A především: při každém nákupu nám dávají slevu na 10% na další nákup. Byl jsem zvědav, zda to dostaneme i od jiné směny, která nás osobně nezná, a fungovalo to i tak. Takže zatím změny v tomto neplánujeme.

Přeji všem čtenářům do dalšího týdne bystrost a cílevědomé úsilí, bez upadnutí do aktivní blbosti.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0 (1000000001x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Proč jsem tohle nenapsal já? sargo 13. 09. 2009 - 23:32
RE: Proč jsem tohle nenapsal já? eithne 14. 09. 2009 - 09:49
RE: Proč jsem tohle nenapsal já? djová 14. 09. 2009 - 09:53
RE: Proč jsem tohle nenapsal já? kaci 14. 09. 2009 - 20:55
RE: Proč jsem tohle nenapsal já? zygy 16. 09. 2009 - 12:33
RE: Proč jsem tohle nenapsal já? jre 21. 09. 2009 - 15:58
RE: Proč jsem tohle nenapsal já? markisha®blbne.cz 27. 09. 2009 - 20:51