Přesnost GPS v hodinkách a v telefonu

26. prosinec 2014 | 22.27 |

Dnes se mi částečně vysvětlila jedna má drobná běžecká záhada.


Jelikož si (jako správná zoufalá lemra) všechny své běhy pečlivě měřím, divím se už delší dobu, proč jsem se od jara najednou docela výrazně zpomalil. Jak je možné, že minulou zimu, jako naprostému začátečníkovi, mi to běhalo pěkně?


Pravda o mém běžeckém tempu je, že na jaře jsem si koupil běžecké hodinky Garmin, a přestal jsem si běh měřit telefonem.


Jak teďka v zimě běhám v bundě, tak si s sebou zas beru i telefon (protože v bundě se snadno nosí v náprsní kapse). Po delší době tak běhám zase s aplikací RunKeeper, která umí při běhu do sluchátek hlásit aktuální údaje o vzdálenosti, tempu atd. Jak běhám v rukavicích, tak mi hlášení do sluchátek pěkně nahrazuje koukání na hodinky. Přes rukavice se na hodinky kouká nepohodlně.

 data iphone

Tento (bohužel nesprávný) výsledek ukázal iPhone. 5:32 by pro mě bylo rekordní tempo.


Dnes jsem si říkal, že si jen tak zlehka porovnám, jaký je rozdíl v měření uběhlé vzdálenosti mezi běžeckými hodinkami a telefonem. Nějaký rozdíl jsem čekal, myslel jsem tak do 10 %, že by bylo přirozené. Nakonec to je více než 800 metrů na 5 kilometrech, tj. nejméně 16 %. Podle měření na hodinkách to byl takový průměrný bídný běh. To mě zklamalo, protože podle průběžného hlášení v telefonu jsem zaběhl životní rekord.

data-garmin

Hodinky ukázaly bolestnou pravdu o lemrovském tempu 6:32.
Na vysvětlenou: v údajích je docela velký rozdíl v celkovém času běhu (34 vteřin), který však je způsoben tím, že
napřed si pustím telefon a on začíná měřit s 30-vteřinovým zpožděním,
abych ho stihl dát do kapsy. Ve skutečnosti byl tedy rozdíl v měření ještě větší,
protože hodinky už skoro tu půlminutu měřily, jak běžím, když skončil countdown a začal měřit i telefon.


Bohužel evidentně přesnější je ten skeptický údaj na hodinkách.


Kde vzniká rozdíl? Jak jsem si vygooglil, k závěru, že telefon nadsazuje uběhnutou vzádlenost, dospívá spoustu lidí kolem zeměkoule. Nejlepší vysvětlení jsem dostal, když jsem se podíval na záznam trasy v mapě: záznam z telefonu je klikatý, málokdy přesně kopíruje cestu. Garmin kreslí trasu naproti tomu velice solidně a málokdy vybočí z chodníku, přestože mám jen základní sociální model 110.

 

běh garmin

Tohle je záznam z hodinek a odpovídá skutečnosti -
v této části jsem párkrát oběhl rybník po tom chodníku
.

 

běh iphone

Takovouto trasu zaznamenal na stejném místě iPhone 4S.
Je evidentní, že tím divokým kličkováním se vytváří
údaj o mnohem delší uběhnuté vzálenosti.


Musím říct, že jsem horším výsledkem telefonu překvapen. Protože intuitivně jsem čekal, že telefon bude lepší: polohové služby na telefonu mám raději, protože pozici najde prakticky ihned, co člověk pustí mapovou aplikaci. Telefon si totiž pomocí dat přihrává zcela aktuální údaje o poloze družic, zatímco GPSkové hodinky pátrají po družicích naslepo klidně ještě 3 nebo 4 minuty poté, co člověk vyjde z domu a zapne je. Též jsem si myslel, že telefon bude přesnější díky tomu, že si pomáhá pomocí wifin v okolí. Ale strejda Google mi v různých článcích vysvětlil, že podstatný pro přesnost měření je typ GPS čidla; toto čidlo dávají do specializovaných zařízení větší a přesnější oproti těm, která se dávají do telefonů.

Za případné názory a zkušenosti v komentářích budu samozřejmě povděčen.

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Přesnost GPS v hodinkách a v telefonu hospodynka 27. 12. 2014 - 08:42
RE: Přesnost GPS v hodinkách a v telefonu eithne 27. 12. 2014 - 11:24
RE: Přesnost GPS v hodinkách a v telefonu jarmik 28. 12. 2014 - 08:47
RE(2x): Přesnost GPS v hodinkách a v telefonu hospodynka 28. 12. 2014 - 09:23