Klasický žánr o útěku a setkání

28. listopad 2007 | 23.27 |
› 
Utíkat na jinou planetu je hrozně těžké. Druhý sborník obnoveného žánru space opery.

obrazekNějak jsem neměl zrovna co číst, tak mi Sargo řekla, ať zkusím nedávno vyšlý sborník povídek světových autorů, které spojuje žánr tzv. new space opery. (Pro přátele přesnosti jsou zastoupeni tito: Neal Asher, Stephen Baxter, Eric Brown, Ken MacLeod, Paul McAuley, Alastair Reynolds, Charles Stross; editor Martin Šust).

Po nějaké době to zase bylo čtení, kde nikdo na vás po straně spiklenecky nemrká. Tady se seriózně létá do vesmíru. A je to fuška, žádné společenské korzování po Galaxii jako ve Star Treku. Mimozemšťani nejsou hérečky v bikinách, které touží poznat ten zvláštní pozemský zvyk líbání, pane kapitáne; setkání s emzáky je zlověstně tajemné, plné nepochopení, zpravidla s otevřeným koncem.

Asi nejsilněji na mě zapůsobily dvě povídky s podobným tématem: první mezihvězdné lety nebudou žádná sranda. Oba příběhy jsou dosti temné. Počítám, že mi bude odpuštěno, když prozradím závěr celé detektivky, protože si to nikdo ze čtenářů stejně nebude kupovat:

- V jedné povídce si vyhodnotí umělá inteligence situaci po poruchách určitých součástek jako kritickou s tím, že není šance uletět těch patnáct tisíc let (jestli se nepletu). Roboti vytáhnou hybernované lidi a implementují jim do těla robotické díly, aby byli výkonnější a byli též ovládáni UI.

- Ve druhém případě utíká vybraný vzorek populace planetky z okraje sluneční soustavy před pozemskými útočníky. Vydává se pod vedením upravené – fakticky nesmrtelné – náčelnice na cestu deset tisíc let dlouhou. Zde nejsou obyvatelé hybernováni: pomocí plánování se má udržet životaschopná skupina lidí po mnoho generací. Celkem předvídatelně jsme svědky postupné degenerace.

Poučení z toho je, že když potřebujete letět někam deset tisíc let, tak moc nepomůže ani pečlivá eugenika.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Klasický žánr o útěku a setkání cumak 28. 11. 2007 - 23:15
RE: Klasický žánr o útěku a setkání jarmik 28. 11. 2007 - 23:48
RE: Klasický žánr o útěku a setkání littlekey 29. 11. 2007 - 08:04
RE: Klasický žánr o útěku a setkání markisha 29. 11. 2007 - 08:07
RE: Klasický žánr o útěku a setkání jarmik 29. 11. 2007 - 08:17
RE: Klasický žánr o útěku a setkání sargo 29. 11. 2007 - 13:19
RE: Klasický žánr o útěku a setkání jarmik 29. 11. 2007 - 23:33