Zásadní mládežnická brožurka

27. duben 2009 | 22.47 |

Pro mě osobně tedy zásadní. Tedy před lety.

josef kroutvor-potize s dejinaUž hodně dlouho se chystám s touhle knížkou na blogu nějak se vypořádat, ba až zúčtovat. Počítám, že jsem si ji musel koupit hned někdy na gymplu v roce 1990, když vyšla mimo samizdat. To už si přesně nepamatuju. Ale pamatuju si, že mi ty eseje připadaly úžasné, báječné a intelektuální. Potíže s dějinami od Josefa Kroutvora byla z brožurek toho typu, které maturantovi mého typu daly silný pocit, že možná není úžasný a báječný, ale rozhodně je intelektuální.

Sborník obsahuje čtyři eseje, všechny z 80. let:

 - Potíže 1. republiky: pojem a společenský život

 - Potíže střední Evropy: anekdota a dějiny

 - Potíže s existencí: mýtus a česká literatura

 - Potíže s emigrací: intelektuál na útěku

Od té doby se mi vždy povaluje v knihovničce na nějakém význačném místě a tu a tam si ji vezmu do vany, abych u ní rychle usnul. Tak jsem si říkal, že je potřeba o ní udělat článek a donutil jsem se to aktuálně znovu přečíst (skoro) bez přeskakování a nějak soustavně. 

Rovnou řeknu, že to nebyl nejsnazší úkol. Kouzlo těch úvah už je pryč. Možná kvůli tomu bývalému nadšení je dojem o to rozpačitější. Většinou mi to připadá nudné, konvenční, povrchní. Hm - to bych od sebe nečekal, že o této knížce napíšu. Musel jsem se trochu nutit, abych si řekl, jakou hodnotu jsem tam dneska pro sebe našel. Pár by jich přeci jen bylo:

- I když to nadšení nad první republikou mě už nebaví (dvacet let po převratu si pamatuju v dospělém věku a liberální režim na tak krátkou dobu mi prostě připadá málo, byť za svůj konec nemohl), tak Kroutvor živě zpřítomňuje ten tehdejší pocit (předpokládám, že nekecá!), že před převratem bylo všechno neupřímné a pokleslé, až teďka jsme svými pány a až teď se to počítá na body. A předvedem, jaký jsme ve skutečnosti kabrňáci, jenom jsme nemohli. A shůry bílé kobyly na to dohlídne v bílé kšiltovce T*G*M (psáno modře a červeně se zelenými hvězdičkami mezi tím).

- Je tam pár tipů na literární obraz střední Evropy. On nepíše názvy děl, jenom uvažuje nad různými obrazy svých oblíbených autorů a předpokládá, že to čtenář zná. Já je však neznám, takže si je musí případný zájemce uhádnout sám. Takže z těch tipů (vedle Kafky a Haška):

  • Robert Musil: nějaká novela odehrávající se ve městě Hranice (v novele město vystupuje pod názvem W.),
  • Johann Nepomuk Nestroy: nějaká hra o revoluci v Kocourkově,
  • Bruno Schulz: něco o městečku Drahobyč (je tam citát o nehybném náměstí letního maloměsta, který myslím lze stručněji vystihnout poslechem Zkouším se prokopat ven od Mňágy a Žďorp), 
  • nespecifikované od Josepha Rotha a Ödöna von Horvatha.

- Ocenění společenského života na úrovni, jak se o to snažili za republiky někteří, mě baví stále.
 

respekt-kroutvor

Na Smíchově prý brzy budou postaveny luxusní (!) obytné komplexy.

Další výhodou knihy je, že v ní mám dojemně vložen vytržený článek od p. Kroutvora z časopisu Respekt (konkrétně z č. 14 z 29.6.1992, počítám, že mě to čtení na začátku prvních prázdnin na vejšce potěšilo:-).  Ale to nemohu zaručit, že tenhle list naleznete v každém výtisku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Zásadní mládežnická brožurka dj-team 28. 04. 2009 - 21:41