Založil by Ladislav Klíma ve Stuttgartu školu?

6. únor 2008 | 23.43 |
Dočetl jsem knížku od Rudolfa Steinera a přemýšlím, jak se s ní vypořádat na blogu. Rojí se mi kolem toho v hlavě různé nesouvisející bláboly.

Tak z nich zkusím udělat jednu extra snůšku, ještě než se pustím někdy jindy do recenze.

Ruda1. Uvědomil jsem si, že nejvíce mě uspokojují příspěvky na blog, které se váží ke gymplu nebo maximálně k prváku na vejšce. Potom už asi nějak do života vstoupil stres. (Netvrdím, že bych si myslel, že stejné hodnocení mají i čtenáři.)

2. K Rudlovi Steinerovi jsem přišel při jedné ze studentských výměn, jichž jsem se účastnil díky převratu, který mne zastihl počátkem třeťáku na gymplu. Byl jsem asi dva týdny u jedné rodiny v Lucemburku. Dost mi ty výměny daly. I proto, že hodně věcí bylo zcela nových a jejich vnímání o to intenzivnější. Současně si člověk zvykl dívat se na svůj svět trošku zvenku. Z lucemburského pobytu jsem si odnesl prožitek té neuvěřitelně blahobytné země bez nezaměstnanosti, s velkými platy, nízkými daněmi a chronicky přebytkovými veřejnými rozpočty.

Důležitější bylo ale setkání s tou rodinou, což byli silní katolíci. Byli to současně dost čítankoví liberální ekologové. Kupovali jen biopotraviny a všechny tři děti chodily do waldorfských škol. Jo - a velice milí lidi, to by se nemělo zapomenout:-) Věcně jsem si odtud odvezl i nějaké knížky právě od Steinera, určitě skrzevá ty waldorfské školy.

3. Různě jsem si v těch knížkách četl, ale nikdy moc soustavně, protože mi připadaly zmatený. Při loňském stěhování tedy šly nemilosrdně na výhoz. Jelikož však výhoz má ještě mezistupeň u našich, kteří se ještě koukají, zda něco z toho by neužil některý z příbuzných důchodců-čtenářů, tak jsem si těch steinerovek všiml, když jsem byl o dovolené ve Varech. Přišlo mi tak nějak líto, že jsem je vlastně nikdy nečetl, navrátil jsem jim (prozatímně) inkolát a jsou zase doma.

4. V souvislosti s tou knížkou od Steinera jsem si četl na wikipošce i o Steinerovi. Byl to na přelomu 19. a 20. věku potrhlý rakouský okultista a vykladač Nietzscheho, (přinejmenším část života) alkoholik a filozof.

Vybavil se mi v té souvislosti Ladislav Klíma, na přelomu 19. a 20. věku potrhlý a tak trochu taky rakouský fanoušek Nietzscheho, alkoholik a filozof.

Co zbylo po Klímovi, který žil v Praze? Ta perziflážní povídka, kde je sepsán Ježíšův život jakožto hochštaplera a zločince, nad kterou se tak leda dodnes pochechtávají gymnazisté. (No, zdaleka nejradši mám od něj drama Lidská tragikomedie, ale to si schovám na jindy).

LadaCo zbylo po Steinerovi, který přednášel často ve Stuttgartu? Nakonec ho tam oslovil majitel továrny na cigarety Waldorf-Astoria, aby pro jeho dělníky vymyslel školu. A tak Steiner vymyslel a ve Stuttgartu založil waldorfské školy, které jsou po světě dodnes a celé generace flinků v nich údajně tráví spokojené dětství:-). U nás přežívají jako jedna z mála houževnatých alternativ k jednotné státní výchově.

5. Kdyby byl Láďa Klíma působil ve Stuttgartu, oslovil by i jeho nějaký továrník? Založil by Klíma i svůj pedagogický směr? Co by se učilo na klímovských školách? Učilo by se tam vůbec? Není to vlastně dobře, že žádné takové školy nevznikly?

6. Asi přichází čas se pomalu informovat ohledně mrňouska, jak je to u nás s možnostmi různých škol a školek. Koukal jsem, že nějaké waldorfské školky relativně v dosahu existují. Do školy bych ale považoval za ztrátu někam dojíždět, když je tu za rohem. A je otázka, jestli by nebyl zbytečný stres přecházet ze školky jinde do školy u nás, kde by v první třídě neznal vůbec nikoho; příjemnější by asi bylo přijít do školy i se svou provařenou partičkou ze školky. Taky si nejsem jist, jestli by mi nevadily pindy o reinkarnaci - mám nějak divný pocit, když by dítko bylo indoktrinováno příliš odchylně od světa rodičův.

Znovu a znovu mi přicházejí na mysl verše pěvce Touny Ducháčka a souboru Garage:

počít děti dokázat
je velmi pěkná zábava
slušně s nima zacházet
a mnoho dalších otázek

Zpět na hlavní stranu blogu