Germáni v brněnském metru

14. duben 2008 | 23.24 |
› 
Dnes možná více pro domo než pro čtenáře.

Je mi líto si prostě nepoznamenat alespoň stručně dvě knížky, které jsem přečetl v březnu. Avšak nestihl jsem o nich zapsat obvyklé "recenze" a už jsem je musel vrátit do knihovny.

brněnské metroPrvní knížkou je Brněnské metro od Bogdana Trojaka. Přiznávám, že autora neznám. Z recenzí jsem vyrozuměl, že je to brněnský básník.

Byl jsem překvapen, že takováto knížka vychází. Měl jsem jeden silný pocit: devadesátky, studentská literatura osvícené provincie, kalby, pocit výlučnosti. V zásadě ti hrdinové jakoby vypadli z prvního dějství Klímovy Lidské tragikomedie, jenomže všichni jsou v rolích Jaroslava Pulce.

Nevím, zda se nepletu, ale nabyl jsem silného dojmu, že drtivá většina postav jsou reální lidé. Kniha je pečlivě vypravena: má zvláštní formát, vtipné poznámky po stranách a je průběžně ilustrována hezkým ASCII-artem. Ten není bohužel originální - v tiráži se píše, že je "z internetu". Hm, škoda.

Literárně mi však připadala spíše nadšenecká, než abych ji doporučil. Před zapůjčením v knihovně však nevaruji.

Na druhou knížku nemůžu najít na webu sken obálky. Jsou to Germáni od autora jménem Todd Malcolm; jedná se o díl ze série Dějiny národů Nakladatelství Lidových novin. S potěšením vidím práci tohoto autora o Germánech i na užším seznamu doporučeného čtení na anglické Wikipedii. Publikace, kterou jsem četl, je totiž stručný přehled dějin hlavních kmenů v raném středověku. Takže rád slyším, že ten pán patrně by mohl jít i hlouběji, kdyby chtěl.

Zajímavé na Germánech z tohoto pohledu je, že mají znatelně delší historii, než jsme zvyklí v našem případě u Slovanů. Důvodem je, že mají podstatně delší historii potyček s Římem.

Hlášky si tentokrát nebudu troufat ani reprodukovat, protože bych to zmotal z hlavy ještě víc než obvykle. S touto licencí si pamatuju, že mě zaujalo následující:

- Ke konci Říma se Germáni živili profesionálně ničením římské civilizace. Je překvapivé, že ta civilizace to chvilku vydržela i bez ochrany.
- V nejlepším světle se ukazují Burgundi, kteří okupovali mj. oblast Švýcarska. Obyvatelům se do ničeho nepletli, asimilovali se (nejsou žádné zvláštní germánské hroby), jenom na nich parazitovali. Vypadá jako ta nejlepší varianta.
- I přes propast staletí vypadají odpudivě Vandalové v severní Africe a Langobardi v severní Itálii, kteří parazitovali dle všeho nemírně.

Posledním silným dojmem bylo, jak výraznou roli hrají naše země i z pohledu zvenčí. Nemohu se zbavit podezření, zda nebyly příslušné pasáže upravovány do většího detailu s ohledem na české vydání. Autor totiž - pro mě dost překvapivě - vysoce vyzdvihuje jednak význam Bójů a jejich českých oppid, jako pozoruhodný i v evropském měřítku. Podobně i fanouškové (if any) Marobudovy říše by neměli být zklamáni.

Obzvláště následováníhodný je pak naprosto chladný a kritický tón celého vyprávění. Veškeré zvláštnosti se nijak zvlášť nepřehánějí, nehledají se superlativy a unikáty za každou cenu; ty tradiční se spíše zpochybňují.

Knihu doporučuji, avšak počítejte s tím, že je to skutečně trochu letem světem. (U mně osobně to byla spíš přednost než vada).

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Germáni v brněnském metru samotar®vzpomina.cz 15. 04. 2008 - 00:17
RE(2x): Germáni v brněnském metru markisha®blbne.cz 15. 04. 2008 - 06:15
RE: Germáni v brněnském metru jarmik 15. 04. 2008 - 10:15
RE: Germáni v brněnském metru sargo 15. 04. 2008 - 21:29