Podvod mistra Browna

15. leden 2008 | 18.41 |
› 
Asi nejlepší dárek od posledního Ježíška byl osvědčený trhák od Dana Browna. V hlavní věci však čtenáře ošklivě podvedl!

(O dovolené ty články sekam jak cvičky.)
deception point
Normálně bych napsal, že Deception Point (česky vyšlo jako Pavučina lží) obsahuje všechna obvyklá brownovská klišé. Švarný geniální vědec čtyřicátník s ještě švarnější geniální třicítkou ze státní správy vyšetřují nějakou strašně komplikovanou politicko-vědeckou konšpiraci a všechno se sehraje ve zběsilé akci plné mrtvol po celém světě během 24 hodin. Stejně i v tomto díle zkušený čtenář-brownista rychle vytuší rozluštění celé detektivky.

Těžko ale mluvit o klišé, když tento formát überthrilleru si sám Brown vymyslel.

Asi jsem se už dříve rozhodl, že po Šifře mistra Leonarda, Andělích a démonech a Digitální pevnosti už alespoň ten čtvrtý thriller číst nebudu. Ale ty knižky se mi líbily, tak není důvod si dárek neužít.

Někde jsem jednou četl, že p. Brown byl léta učitelem kreativního psaní a jeho úspěšné romány jsou vlastně experimentální aplikací zásad pro čtivý text. Zrovna Deception Point sice není v tomto směru úplně po celou dobu na 100%, občas - hlavně v první polovině - to klesne na 90 %:o). Avšak někdy od dvou pětin to dostává ty správné obrátky a včera jsem v podstatě nešel vůbec spát. (Konkrétně, jak po těch vědcích v Arktidě střílejí speciální jednotky high tech municí z ledu, vědcové prchají na kru ledovou atd. apod., tak to prostě nejde zhasnout a jít spát.) Nad ránem jsem to pak dočet, a tím se osvobodil, ale radši jsem se ani nedíval na hodiny, kolik bylo.

Původně jsem chtěl tento článek postavit na tom, že nejsilnějším kouzlem Pavučiny lží je jediná věta z úvodní poznámky autora: "veškeré technologie popsané v této knize skutečně existují." Ale! Pak jsem se podíval na wikipošku a zjsitil jsem, že i ta úvodní poznámka již patří do fikce a je plodem fabulace.

Doporučovat knihu samotnou je zbytečné, Browna každý zná. Kdo by se rozhodl uchlácholit svědomí vzdělávací četbou v originále, i tentokrát (stejně jako u Angels and Daimons a Digital Fortress) doporučuji. Složitost není velká, pohybuje se blízko zjednodušených výukových textů.

Související odkazy: o Digital Fortress jsem psal zde, o předchozích knihách zde. Wikipedie vypisuje ty nereálné rekvizity zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Podvod mistra Browna ohneta 16. 01. 2008 - 00:03
RE: Podvod mistra Browna jm 16. 01. 2008 - 11:40
RE: Podvod mistra Browna wu 17. 01. 2008 - 11:16
RE: Podvod mistra Browna jm 17. 01. 2008 - 18:59