Stará Role na Nový rok

2. leden 2013 | 22.57 |

Letošní sympatické kalendářní rozmístění svátků mi přineslo pět příjemných dnů u našich v KV.

Absence matky sice mrňousa přeci jen časem znepokojovala, protože tam neměl osobu, která mu rozumí nejvíc. Takže jsem raději nepodnikal žádné samostatné akce (vyjma jedné - viz níže), aby nemusel být beze mne, a jen jsem se povaloval doma a chodil na vycházky s chlapci. Ale zas tam udělalo batole velký pokrok, protože se muselo snažit.

(Mangelka zatím doma měla čtyři dny a noci pro sebe. Kdybych jí zaplatil dovolenou na tichomořský ostov, nemohl bych se jí zavděčit více než tímto prostým osobním volnem v domácnosti. :-))

stara role nadrazni

Nádražní ulice.

Na Nový rok jsem tedy alespoň vzal náš nejlepší domácí foťák a při vycházce na hřiště jsem po dlouhé době cvakl pár snímků i něčím jiným než telefonem. Měl jsem z toho ještě větší radost, než jsem čekal.

stara role u řeky

Domky u trati.

Tím jsem chtěl říci, že v tomto článku budou snímky ještě o nějaký kus méně zábavné než jindy - a že laťka je v tomto směru nasazena hodně vysoko! Vlastně spíš nízko.

stara role zavodu miru

Rohový dům na Závodu míru - Rolavské.

Od té doby, co jsem viděl na naučné tabuli na stezce do Nové Role předválečnou fotku Staré Role, kde jsem si se zděšením uvědomil, že to opravdu bývalo město, které mělo například nějaké normální městské ulice (asi ne zas moc, ale nějakou ano), tak na to nemůžu přestat myslet, jak se to místo změnilo.

stara role vila u nadrazi

Vila u nádraží.

V článku o historii obce (který je odkazován z Wikipedie) se píše, že před vyhnáním Němců měla Stará Role 3 hotely, 27 hostinců a restaurací, 5 cukráren a desítky řemeslnických provozoven a opraven, nemluvě o větších průmyslových podnicích. Jelikož tam dnes už nejsou prakticky žádné městské ulice, tak se tam nevyskytuje ani tato náplň těch ulic.

stara role baptiste

Činžovní dům ve Vančurově.

Při focení jsem se díval po místech, která by mohla připomínat fragmenty nějakého normálnějšího malého města, nyní schované mezi tím velkým panelovým sídlištěm. Vzpomenul jsem tedy v novoročním rozjímání bývalých obyvatel a uznal jsem jim, že ta jejich docela pěkná města jsme tedy jako noví obyvatelé většinou celkem jednoznačně domrvili.

stara role vila u hriste

Velice pěkná vilka v Javorové, zachytil jsem před ní i koníka.

V tyto dny jsme chodili na dětské hřiště ve staré části, ne na sídlištní hřiště, kam chodíme vždycky. Zjistil jsem, že to okolí tvořené starou zástavbou je mi příjemnější, i když je dost sešlé. Hlavně z toho hřiště se můžu celou dobu dívat na tu vilku, co je na předchozí fotce.

hriste na mostku

Na Nový rok dopoledne bylo nádherně teplo, svítilo sluníčko a nikde nikdo nebyl.

hriste-klouzacka

Ty kombinézy jsou požehnání, že se líné potomstvo nemůže vymlouvat
nikdy na počasí a musí se mnou na vycházky!

most-sedi

Jáša původně trucoval, ale právě plynule přešel do šíleného řehotu.
Garíša ve stavu neutuchající blaženosti, že něco dělá úplně stejně jako Jáša.

 

hriste na zabradli

Dtto.

Na závěr dám alespoň jeden snímek z tradiční vánoční party u p. lékárníka. Tentokrát se konala ve znamení Jamajky a reggae.

jamajka-bures

Jára Cimrman osmý zleva ve třetí řadě s dredy a rasta pletenou ponožkou na hlavě.

Děkuji Vám za pozornost.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Stará Role na Nový rok jn 03. 01. 2013 - 07:13
RE(2x): Stará Role na Nový rok inenaso 03. 01. 2013 - 08:07
RE: Stará Role na Nový rok ava 03. 01. 2013 - 09:55
RE: Stará Role na Nový rok jarmik 03. 01. 2013 - 10:29
RE: Stará Role na Nový rok hospodynka 03. 01. 2013 - 13:19
RE(2x): Stará Role na Nový rok jarmik 03. 01. 2013 - 14:19