Garage Band pro iPad - nádhera

3. duben 2011 | 00.59 |

Už bych měl jít spát. A tohle nikoho nezajímá. Ale stejně se ještě musím podělit.

Večer jsem si všiml, že i na iPad nabízejí aplikaci Garage Band - stojí tam 4 eura; neváhal jsem vůbec a hned jsem to stáhnul. Čtení Jášovi před spaním jsem pak odbyl, protože jsem se nemohl dočkat, jak bude tato hračka fungovat.

Musím k tomu říct, že dříve jsem si rád na počítači dělal hudbu. Pokud jde o ty výtvory, tak bych mohl sloužit v sitcomech coby příklad všeho nejstrašnějšího, co si představíte pod tím, že si někdo dělá jen tak pro sebe na počítači hudbu. Já si však myslím, že takové marnění času není o nic nemorálnější, než třeba chlastat.

Posledních více než deset let jsem však nenarazil na žádný program, který by byl dostatečně jednoduchý, abych byl schopen a ochoten ho používat. Mojí podmínkou je, aby se to dalo používat okamžitě bez učení a nastavování.

O Garage Band jsem měl matnou představu, že by to mohlo být použitelné řešení přesně pro takové účely na počítačích od Apple. Je to tam součástí toho základu, co je u každého počítače. Kvůli tomu už několik let jsem uvažoval vždy při upgradu PC, jestli nepřejít na jabko. A teď nemusím přecházet na jabko, a můžu si to vyzkoušet na ipadu za čtyři fufníky.

Chtěl jsem jenom napsat, že první dojem je naprosto ten nejlepší: je to krásně udělané, ihned funkční, ihned použitelné.

Já tady hned dám ten první pokusný track, co jsem vyimprovizoval po instalaci. Má to jen 40 vteřin, takže mučení čtenářů je sice intenivní, ale krátké:

 Zkouška mikrofonu - raz - dva - raz -dva - Rakousko - Uhersko...

Musím říct, že koukám jako puk, jak je to udělané. Zatím se mi zdá, že tam nelze žádným způsobem sázet jednotlivé noty jako při psaní do notové osnovy; všechno se nahrává v reálném čase, tzn. se všemi nepřesnostmi. Já to navíc v tomhle pokusném tracku vůbec neopakoval, všechno je to na první dobrou. (Doplnění: následně jsem zjistil, že když se zapne funkce quantifica-něco, tak se nepřesnosti omezí, protože si člověk nastaví, jaká nejmenší nota se má při záznamu odlišovat, tzn. čtvrtky, osminky apod. A co nezapadne přesně, tak se posune samo o kousek, aby to zapadlo do rytmu).

Má to nejvíce osm nástrojů najednou. Několik jednoduchých  efektů: hlasitost, echo, reverb (tyhle tři buď na jednotlivý nástroj nebo na celou skladbu) a pak klasických několik koleček u synťákových zvuků.

Už tento skrovný výběr je na mě moc, já s žádným nastavením moc netočim. Zvuků není na výběr stovky, je tam omezené množství, ale za to všechny použitelné. Výběr je postaven na rockové sestavě, tj. bicí, basa, kytara a synťák, k tomu je tam sampler - ten využívá zabudovaný mikrofon, je to snadné, zvládne i děcko. Pokud jste extremisti, tak to počítá i s nahrávkou zpěvu přes ten zabudovaný mikráček a s připojením externího zesíku kytary, kdo cítí touhu si zasólovat.

Ovládá se mi to pohodlně, zcela bez připomínek. Ale je fakt, že mám relativně hubené prsty. To ovládání bych označil bez váhání za téměř geniálně udělané: zvlášť třeba ta kytara, to se nedá popsat, to se musí zkusit. Asi se stanu králem táborových ohňů a budu tam hrát na ipad, protože brnkání akordů na kytaře tam funguje neuvěřitelně.  Chybí tomu jen, že se nedá upravit výběr akordů na jedné obrazovce (nebo jsem zatím nezjistil, jak se to dělá). Taky jsem zatím nezjistil, jak změnit nástroj, když tam máte nahranou stopu z jiného nástroje; jako že stejnou melodii by hrálo něco jiného. Možná to nejde.

Hele, tak toto je fakt skvělá aplikace. Vřele doporučuji.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Garage Band pro iPad - nádhera lentilka®sdeluje.cz 26. 04. 2011 - 08:11