Komentování videoher

7. říjen 2012 | 22.31 |

Naše dítko propadlo asi před měsícem nové zálibě: už dlouho si na youtube prohlíží záznamy, jak se hrají různé videohry (a podle toho je hraje, nebo se aspoň těší na ty, které nemá). Nově našel videa, kde se videohry nejenže hrají, ale ještě je navíc nějaký mládežník komentuje.

Ti pánové jsou naprosto nejvyšší autority ve vesmíru. Přemýšlím, jestli by se nedalo s nimi domluvit, aby třeba jednou za tři minuty proložili svůj výklad něčím výchovným, třeba "čistit si zuby ráno a večer je fakt epickej zážitek" nebo "mytí hlavy je hustý". Bohužel tak daleko ještě nejsou komentáře videoher dovedeny. A tak zůstalo při tom, že dítko po nich papouškuje podivné obraty a trochu si rozšířilo slovník. Hlavně je všechno teď u nás doma "epický".

Pro něj to však má význam, jak jsem prakticky seznal na prolízačkách. Hrál si s nějakým třeťákem, který měl samozřejmě ve všem navrch. Až do chvíle, než dítko rozbalilo "epický pád", případně "teď jsem se absolutně zdoomoval" - třeťák koukal stejně nechápavě jako já.

Leželo mi to v hlavě, až dnes jsem si řekl, že se tomu musíme postavit čelem. A vyzval jsem Jášu, ať si udělá svůj komentář nějaké hry. Ukázalo se, že už něco zkoušeli u dědy, patrně to bylo nahrávané foťákem.

Já jsem chtěl to udělat co nejprofesionálněji. Chtěli jsme nějakou hru z iPadu. Chvilku jsem gúglil, až jsem pochopil, že z iPadu 1 opravdu nejde rozumně nahrávat na video, co se právě děje na obrazovce. (Z iPadu 2 už by to mohlo jít, neb má multitasking, ale musí se odblokovat. Jinak se to na iPad 2 obchází patrně pomocí air-play, k čemuž je potřeba mít krabičku zvanou Apple TV, kterou má p. prátr, ale nejspíš je k tomu potřeba Apple TV 2 gen., kterou už nemá.)  Tzn. už jsme se chýlili též k nahrávání na foťák - už jsem si aspoň šteloval stativ, aby se záběr netřásl. Ale nakonec se dítko rozhodlo pro hru ne z iPadu, ale z Nintenda WII, kde přeci jen nějaká možnost je, protože se to pouští přes televizi. Zastrčil jsem kabely z WII místo do TV do videa, takže postup byl následující:

- nahrál jsem na video, jak Jáša hraje,

- na videu jsem to zkopíroval z hard disku na DVD,

- DVD jsem konvertoval na videosoubor v PC,

- Jášovi jsem mezitím pustil tu hru z videa na TV a dal mu do ruky mobil, on se koukal na video a nahrál k tomu komentář do mobilu na aplikaci diktafon,

- hlasový záznam z mobilu jsem přenesl na PC,

- ve Windows Movie Makeru jsem přidal k videu hlasový záznam diktafonu,

- uploadoval jsem to na youtube.

Mezitím došlo k různým strašlivým technickým potížím, mj. hlavně proto, že dělání s tím DVD na videu je strašné. Dále pak proto, že náš stolní PC již krok za krokem se desintegruje, jak to tak u všech našich domácích počítačů bývá. Jedním z projevů je, že prakticky nefunguje CD ROM a často se nesynchronizuje telefon - což docela vadí, když chcete do videa spojit něco z DVD s něčím z mobilu.

Taky na nahrávce z nějakých důvodů chybí okraje - ale na takové detaily nemůže domácí pracovník s videem hledět (ńenávidím práci s videem na PC, to je vždycky jen a jen pruda a průšvih).

Nicméně dva díly jsme nakonec během dnešní neděle vytvořili. Zvlášť po tom prvním byl Jáša ale naprosto nadšen, když si to pustil na youtube na iPadu mezi ostatními takovými filmečky. Hrál si to pořád dokola a nemohl se nabažit. To druhé se nám myslím povedlo ještě méně než to první a nebaví moc ani jeho samého.

Silné povahy se mohou zde seznámit s Jášovým pokusem o komentování videoher. Bohužel nechápe moc hlavní účel, že by to měl být nějaký návod, jak hru hrát. Bere to jako nezávazný volný proud asociací při hraní. Což v podání někoho ze školky není moc povznášející...

Dvě minihry z devítky (5 min 51 s) - i když - dodatečně na to koukám,
a jsou tam všude nápisy Mario Party 8. Musím to s ním probrat, proč mluví o devítce,
jestli se nespletl.

Napřed se rozhodl představit dvě minihry z Mario Party 9. Bohužel trvá na tom, že je dobré, aby video ukazovalo celou dobu od spuštění konzole. Ten první pokus je myslím lepší alespoň v tom, že si ještě vybavil několik frází z těch videí svých idolů. Další výhodou je, že to bylo ještě před Garíškovým poledním spaním, takže tam v pozadí prudí a sápe se mu na gauči po telefonu:-). Takže to má rodinou dokumentární hodnotu a je vidět, že komentátor pracuje v těžkých podmínkách.

Chtěli jsme v nadšení zkusit ještě jedno, ale tam už byl myslím unavenější a děsně se do toho chudák zamotával. Málo platné, je to naprostá improvizace.

Tři z osmičky (5 min. 55 s).

Mě to bavilo, mám hodně sklony k takovýmto zabávám jako doma něco nahrávat apod. Jsem zvědav, jestli z toho něco bude dál. Určitě není na škodu pro dítě (ani pro dospělého) poslechnout si svůj mluvený projev. Byť Jáša to nebere nijak sebekriticky: naopak evidentně žije v představě, že celý svět čeká na jeho další filmeček a už se ptal, jestli za námi přijdou nějací lidé i domů, kterým se to líbí.

Hm...

Do dalšího týdne přeji čtenářům i sobě včasné splnění úkolů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Komentování videoher hospodynka 08. 10. 2012 - 12:45
RE(2x): Komentování videoher jarmik 08. 10. 2012 - 13:57
RE: Komentování videoher imperatrice 08. 10. 2012 - 20:20
RE: Komentování videoher zmrzlinka 08. 10. 2012 - 23:17
RE: Komentování videoher apok@lypsÍk 12. 10. 2012 - 09:01
RE: Komentování videoher davidhavel 17. 11. 2012 - 08:38
RE(2x): Komentování videoher jarmik 17. 11. 2012 - 17:03