iOS6 upgrade k horšímu

19. říjen 2012 | 21.48 |

Vyhýbám se tomu, abych si na blogu vyléval frustraci. Ale každé pravidlo se má porušit, takže bych si dnes s dovolením trochu zavyléval. Naštěstí jen kvůli malichernostem.

Cítím se totiž nerepresentován. Internet je sice plný zklamaných textů ohledně poslední verze OS od Apple, ale žádný z nich nepopisuje přesně, co se s novým systémem zhoršilo pro mě. Svět to sice nezajímá, ale já to stejně sem sepíšu.

Naštěstí upgrade jsem si udělal na telefonu, a ne na iPadech. Takže na iPady mi iOS6 nepřijde, kdyby trakaře padaly.

Tři záležitosti, které se mi zhrošily novým OS.

1. Zrušení podpory RSS v prohlížeči.

O tomto zhoršení jsem nikde nečetl, ale mě to naštvalo asi nejvíc. Jsem zvyklý i na PC sledovat komentáře našich blogů jako RSS ve formě tlačítka na liště browseru. Prostě se mi to takto líbí, je to - pro mě - nejrychlejší a nejjednodušší. Na telefonu jsem to měl formou záložky v prohlížeči, jsou to prakticky moje nejnavštěvovanější stránky.

Teď to prostě zrušili. Veškeré RSS linky jsou natvrdo asiciované s nově přidanou aplikací na podcasty. Jenže ta podcast aplikace je - překvapení! - na přehrávání podcastů, ne na prohlížení RSS, takže po dlouhém přepínání atd. akorát zahlásí chybu.

Ano, lze fidlit RSS linky přes nějakou zvláštní aplikaci. Ale proč, když mi to vyhovuje, jak to bylo dosud - prostě se kouknout rychle na jednu stránku z oblíbených?

2. Youtube

Už z krátkého pohledu zpět mi připadá, že iOS 6 není skutečný upgrade, ale jenom první zoufalý krok odřezávající Apple od služeb Google. Na Youtube je tam samozřejmě náhradní nová aplikace, která je ale dle mého vytvořena čistě jako pomsta od Googlu, protože zrušit ve videopřehrávači historii a ovládání hlasitosti nemůže mít jinou motivaci.

Co jsou jen drobné nepříjemnosti pro dospělého uživatele, to je ale vážný problém pro nás, kde iPad používají děti na filmečky. Protože novou aplikaci prostě nemohou ovládat. Oni si prohlížejí filmečky právě jen z historie, kterou umí ve staré aplikaci pohodlně najít mezi ikonami dole. Taky jsou zvyklí si štelovat hlasitost obvyklým způsobem, tlačítka po straně telefonu/tabletu se jim mačkají hodně špatně.

Tohle je důvod, proč iOS 6 nám na iPady nepřijde.

3. Mapy

Zhoršení map vzbudilo největší publicitu. Pro mě je to zhoršení nejméně bolestné, protože je jen dílčí. O Apple mapy nestojím, protože mapy používám k plánování cest - hlavně na jednání - a k tomu jsem si zvykl i na street view, že si rovnou prohlídnu i jak to v cíli vypadá, abych to našel bezpečně. Druhé nejčastější použití map pro mě je, že si prostě bez účelu, jen pro radost prohlížím nějaká místa, kam se chystám na výlet, nebo kde jsem naopak už byl. Tzn. taky přes street veiw.

Jelikož Apple mapy street view nemají, tak jsou pro mé použití stěží poloviční. Sice mají nově hlasovou navigaci, ale tu já z telefonu nepoužívám, takže to je neužitečné zlepšení, které nevyváží zhoršení nečeho, co pro mě osobně užitečné bylo.

Samozřejmě se toto kompenzuje díváním se na Google mapy přes prohlížeč, ale ovládání už se mi tam tolik nelíbí, jsou fuč záložky atd.

Závěr laboratorních prací: pořád se mi líbí přístroje od Apple, že mi připadají kvalitnější - jistější ovládání displeje atd. Ale když se podívám do budoucna, tak pokud by ten trend vyhánění Google z iPhonu a iPadu pokračoval, tak bych asi nechtěl přístroj bez plnohodnotných služeb Google. Ta frustrace je příliš velká a náhražky příliš špatné, než aby to vyvážily klady iOS. (Nenahraditelným - a pro mě osobně opět zásadním - kladem je především GarageBand).

S pozdravem iOS6 fuj!

prostý uživatel

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: iOS6 upgrade k horšímu jre 24. 10. 2012 - 11:27