Od Apple k Windows (a zpět?)

10. srpen 2015 | 21.25 |

Často si říkám, že ve všedním dni je hlavní věcí v životě člověka mobil. Žádnou jinou věc neberu do ruky tak často a žádnou jinou věc nenosím s sebou úplně všude a úplně pořád.

Proto sepíšu srdceryvný deníčkový záznam o utrpení prostého spotřebitele.

Porouchal jsem si svůj starý iPhone a nutně potřebuji nový přístroj. Většinou v životě napodobuji, co dělají lidé kolem mě. Poslední měsíce se mi zdá, že hodně lidí si pořizuje telefony Windows. Jsou šíleně levné a prý fungují.

O Androidu jsem ani neuvažoval: jednak mě neláká a jednak ho ani nedoporučují v práci.

Telefon používám především jako mp3 přehrávač, potom jako prohlížeč internetu a trošku jako navigaci a jako telefon. Hry hraju jen trochu. Čili mám zkušenost, že mi vyhovuje aspoň 32 GB paměť, aby se do ní vešla hudba.

S tímto požadavkem jsem nakonec uvažoval o dvou variantách: iPhone 5S (preferovaná) nebo Lumia 735.

wp-plocha

Plocha mého nového telefonu Lumia 735.
Dlaždice se mi docela líbí.

 

 

iPhone 5S je už zastaralý model, přesto však na alze stojí stále krásných cca 18 tisíc (v provedení se 32 GB pamětí). Lumia je loňský model, se 40 GB stojí na alze necelých 7 tisíc; a to je v ceně započítaná i služba, že můžu telefon do 2 měsíců vrátit rozbalený, když se mi nebude líbit.

Koupil jsem si tu Lumii 735, protože dvacet tisíc za zastaralý telefon nechci dávat. Čili tento článek je vedlejším produktem mých úvah, jestli náhodou nevyužiju té služby a přeci jen Lumii ve lhůtě dvou měsíců raději nevrátím.

Definitivně jsem se ještě nerozhodl. Ale asi budu skromný a budu trpět s tímto sociálním přístrojem, který vyrábějí lidé, které patrně baví jiné věci než mě. Rozhodně nemají rádi poslouchání hudby z mp3 přehrávače.

Když porovnám Windows Phone s iPhonem (znám jenom svůj starý 4S, což je hardwarově již pradávný model, uvedený na trh již r. 2011, ale má aktuální operační systém Apple), tak Windows Phone je lepší ve všem kromě pouštění hudby (a pár dalších drobností, které nejsou rozhodující). Není tedy třeba psát, v čem je Windows Phone lepší, protože to nebude důvodem pro mé případné rozhodnutí ho vrátit do obchodu a vzít si zpátky prachy.

Pokud jde o tu hudbu: různé ipody a iphony máme už skoro 10 let. Za tu dobu mám v iTunes na PC udělané propracované, vymazlené hudební hospodářství z desítek playlistů pro různé účely a příležitosti. Jsem na playlisty fanatik: upravuju je drobně prakticky každý den, protože hudbu poslouchám několik hodin denně.

Byl jsem tedy nalákán, když jsem si vygooglil zprávu, že Windows Phone umí synchronizovat hudbu s iTunes. Teoreticky je to pravda. Praxe vypadá tak, že existuje aplikace na počítač, která vypadá jak z r. 1998 a marketingové oddělení Microsoft (počítám, že to budou stovky lidí) pro ni vymysleli fantasticky sexy název "Aplikace Windows Phone klasické pracovní plochy." Vypadá to asi takto:

 

Aplikace windows phone klasick

Aplikace Windows Phone klasické pracovní plochy.

 

Aplikace Windows Phone klasické pracovní plochy umožňuje pouze zaškrtnout, co chceme synchronizovat do telefonu. To by celkem stačilo, ale zatím nikdy se mi nesynchronizovalo všechno, co jsem zaškrtl (i když je na kartě pořád spoustu volného místa). Většinou je třeba první jeden nebo dva pokusy vzdát a porůznu vypnout a zapnout Aplikaci Windows Phone klasické pracovní plochy, celé PC, telefon, vytáhnout usb kabel, schovat se do Faradayovy klece apod. Na několikátý pokus se proces spustí a Aplikace Windows Phone pracovní plochy synchronizuje do telefonu různou část zamýšlené hudby; řekl bych většinou tak mezi 20 a 90 % toho, co člověk zaškrtne.

Synchronizace bohužel není taková, že by dávala informace o přehraných písních zpátky do iTunes, takže se narušuje statistika a moje úžasné dynamické playlisty, které se generují automaticky (50 nejméně přehrávaných písní, 20 přijatelných, ale nehraných písní od Depeche Mode apod).

Nechce se mi úplně opouštět iTunes, protože pořád máme doma několik používaných ipodů a ipadů. Přesto jsem se díval, co má na synchronizaci a organizaci hudby Microsoft. Zjistil jsem s upřímným překvapením, že nic. Do verze mobilního systému Windows 7 byla evidentně nějaká aplikace Zune, chápu, že to byl klon iTunes. Ale v aktuální verzi Windows 8 byla aplikace Zune zrušena. Čeká se, že cílem bude donutit všechny dát hudbu do cloudu a platit za cloudové služby. (Ostatně, poslední aktualizace iOS se službou Apple Music ukazuje, že stejného cíle by ráda dosáhla i konkurence).

Já bych nejvíc přivítal, kdyby hudba fungovala s iTunes a nemusel jsem řešit, jaký mám telefon.

Sice s velkými a trvajícími problémy při synchronizaci, ale jinak playlisty hrají i na Windows Phone.

V aplikací Hudba na Windows Phone chybí sice příjemné, ale postradatelné funkce Sleep Timer, hodnocení tracků a můj oblíbený Genius (automatické sestavování playlistů). Taky matlá dohromady hudbu a podcasty.

WP-hudba

Hudba na Windows Phone.
Slušně okopírované z Apple, mohli to
ale udělat radši úplně stejné.

 

Závěrem několik poznámek o drobnostech, které však pro nováčka ve Windows Phone znamenají v prvních dnech užívání opravdový kulturní šok:

- Když někdo vyrábí telefon a operační systém, nechápu, proč nevyrobí do přehrávače funkci Sleep Timer. Jsem jediný na světě, kdo usíná s hudbou (nebo spíš s mluveným slovem)? Co je to za logiku udělat telefon s operačním systémem a předhodit ho na trh zcela bez zájmu o minimální uživatelskou přívětivost. Proč nějaký výrobce telefonů a OS nechá raději telefon nehotový, ať nějaký běloruský mládežník vyrobí do telefonu sleep timer jako zvláštní aplikaci, která vypadá hrozně, je integrovaná jen napůl, pravděpodobně obsahuje reklamy a musím ji hledat v app storu?

- To samé se svícením světýlkem. Proč to nemůže být integrováno (nejlépe ze zamčené obrazovky jako u iOS), a proč si na rozsvícení lampičky musím hledat a stahovat extra aplikaci?

- To samé je s hodinami. Chápal jsem, že hlavní zaostávání iOS je v tom, že nemá živé dlaždice a neumí widgety. Ano, iOS neumí widgety, ale součástí systému je ikona hodin, které jsou pěkné a na hlavní ploše prostě běží (včetně vteřinovky). Jiné ikony se nehýbají, ale tahle jedna se hýbe. Když jsem si začal nastavovat nový Windows Phone, tak jsem čekal, že právě hodiny budou parádní disciplínou systému, který má živé dlaždice. Docela jsem se na to těšil, protože před časem jsem přestal nosit hodinky a na čas používám jen telefon.

Bylo to však frustrující. Přímo od výrobce nic. Doporučovaná aplikace ukazuje sice hodiny na dlaždici, ale nehýbou se: aktualizují se jen, když se aplikace pustí.  Nechtěl jsem věřit vlastním očím, ale bylo to skutečně tak: když jsem rozklikl v půl páté aplikaci hodiny, tak na "živé dlažici" bylo napevno půl páté už napořád, dokud jsem dlaždici znovu nerozklikl.

Rád bych tímto inženýrům do Microsoft srdečně poděkoval za vynález živých dlaždic.

Až po dlouhém hledání jsem nalezl nějakou aplikaci, která ukazuje hodiny, které se - sláva - jednou za minutu samy aktualizují. Vypadají hnusně, odinstaloval jsem je.

Tohle prostě nepochopím: najmu tisíce inženýrů a oni za miliony člověkohodin napíší systém se živými dlaždicemi. Předstihnou tím konkurenci. Ale co to je za logiku, že ten telefon hodím takto na trh a už si nedám práci napsat pro něj aspoň pitomě jednoduchou aplikaci Hodiny, aby na ploše byla dlaždice s hodinami, které budou hezky vypadat a třeba budou mít nějakou malou vychytávku. Připadá mi to děsně smutné.

- Vůbec první dojmy z Windows Phone jsou asi takové, že jsem si připadal asi tak opečovaný jako dítě strčené do dětského domova. První věc, když člověk vyndá telefon z krabičky, tak je, že ho musí rozmontovat, aby tam dal pamět, SIM a baterku. Při tom je to test, jestli praskne dřív nehet, nebo plastikový zadní díl telefonu.

- Po prvním připojení k wi-fi hlásí Windows Phone hrdě, že si stahuje 27 předinstalovaných aplikací. Avšak - zcela v logice světa Microsoftu - dvě z předinstalovaných aplikací po spuštění rovnou hlásí, že tyto služby byly ukončeny. Dále pak aplikace Zdraví (která je inzerována jako jeden z hlavních taháků v reklamních stránkách Microsoftu) při každém spuštění hlásí, že bude zrušena 1. 10. 2015. Tak dík. (Tato hláška nejde vypnout a zobrazuje se úplně při každém spuštění.)

- Průběžně při zprovozňování něco nešlo. Na což Windows pro telefony vždy uvedou chybovou hlášku a k ní 8 až 11 místný kód chyby. To je fantastické, myslím, že takový systém každého uživatele potěší.

- Velice pokroková je na Windows Phone též práce s pamětí. Můj telefon má paměť 8 GB a dá se (sláva mu!) rozšířit jednoduše kartou. Očekával bych, že telefon bude udělaný tak, aby obě paměti využíval sám co nejlépe ku prospěchu mého, lidstva a vesmíru vůbec. Když mi zhavarovalo prvních několik synchronizací hudby, zjistil jsem, že jsem předpokládal mylně. Windows Phone vyžaduje, abych se zabýval tím, kam má co ukládat. Je na to extra aplikace, která ukazuje obrovskou dávku černého humoru, protože se nazývá "Inteligentní úložiště". V aplikaci "Inteligentní úložiště" musím nastavit, kam se mají ukládat fotky, kam hudba, kam aplikace atd. Já si říkám: co je mi do prkýnka do toho, mně to je naprosto ukradený, ukládej si to  proboha všechno kam chceš, třeba do ... inteligentního úložiště, ty nádhero jedna inteligentní!!! (Vidíte, že seznámení s novým přístrojem povzbuzuje nezdravé cholerické rysy.). 

K otázce "Inteligentního úložiště" bych jen rád dodal, že když jsem tedy poslušně nastavil, že svých 20 GB hudby bych Inteligentnímu úložišti nedoporučoval ukládat na 8 GB paměť telefonu, ale že bych Inteligentnímu úložišti doporučoval uložit těch 20 GB hudby raději na 32 GB rozšiřující paměťovou kartu, tak výsledkem bylo, že náhodně zvolenou část hudebních dat (někdy 1 GB někdy 2) Inteligentní úložiště ukládá na paměť telefonu... Neříkejte přede mnou slovo "inteligentní úložiště".

 

Tak uvidíme. Rozdíl v ceně oproti drahým iPhonům je obrovský. Ale přesto ať se u Microsoftů ještě defintiivně neradují. Jestli mi bouchnou saze, tak budou vracet prachy!

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Od Apple k Windows (a zpět?) jn 11. 08. 2015 - 13:53
RE(2x): Od Apple k Windows (a zpět?) jarmik 11. 08. 2015 - 15:45
RE(3x): Od Apple k Windows (a zpět?) jn 11. 08. 2015 - 16:00
RE(4x): Od Apple k Windows (a zpět?) sargo 11. 08. 2015 - 17:32
RE: Od Apple k Windows (a zpět?) hospodynka 11. 08. 2015 - 17:39
RE: Od Apple k Windows (a zpět?) jarmik 11. 08. 2015 - 21:33
RE: Od Apple k Windows (a zpět?) jre 11. 08. 2015 - 23:36
RE: Od Apple k Windows (a zpět?) dj-team 12. 08. 2015 - 07:02
RE: Od Apple k Windows (a zpět?) jarmik 12. 08. 2015 - 20:40
RE(2x): Od Apple k Windows (a zpět?) jarmik 12. 08. 2015 - 20:42
RE(3x): Od Apple k Windows (a zpět?) dj-team 12. 08. 2015 - 21:32
RE(4x): Od Apple k Windows (a zpět?) jarmik 12. 08. 2015 - 22:21
RE: Od Apple k Windows (a zpět?) dj-team 17. 09. 2015 - 23:00
RE(2x): Od Apple k Windows (a zpět?) jarmik 18. 09. 2015 - 22:58
RE(3x): Od Apple k Windows (a zpět?) dj-team 18. 09. 2015 - 23:07
RE(4x): Od Apple k Windows (a zpět?) jarmik 20. 09. 2015 - 12:04
RE(5x): Od Apple k Windows (a zpět?) dj-team 20. 09. 2015 - 20:52