Krajina a revoluce

20. duben 2009 | 22.03 |

Z Ostravy si vozívám pěkné knihy. Když jsem tam musel v březnu nečekaně přespat, byl jsem odhodlán si v nečekaném volném večeru koupit knihu, částečně i za drobnou křivdu (každá záminka dobrá). Nemohl jsem ale v takovém ne moc dobře zásobeném knihkupectví v obchoďáku zaboha nic najít. Snad až, když jsem to procházel potřetí, našel jsem zajímavý úlovek - a to dalšího Václava Cílka.

krajina a revoluceNení to tedy výlučný Cílek. Spolu s ním jsou tam ještě čtyři spoluautoři, které neznám. V samotné knize se mi zdá, že docela důsledně se snažili, aby nebylo snadno poznat, kdo napsal které kapitoly. (Asi by to šlo zjistit ne moc těžko, protože většinou to vychází z již publikovaných textů, ve Vesmíru a tak). No, ale na nás líňochy to stačilo, že jsem si to musel přečíst celé, a ne jen to od Cílka.

Téma je krajina a kulturní krajina. Postupuje se chronologicky. Krajina a revoluce má pět hlavních kapitol:

- počátky kulturní krajiny (neolit)

- vnitřní kolonizace v raném středověku,

- velká středověká změna,

- česká barokní krajina - co to vlastně je?

- aktuální krajina.

Pojetím je to něco mezi učebnicí a esejem, možná nejlépe by to pro mě vystihoval pojem přednášky. V každé kapitole je snaha co nejvěcněji popsat dané období v krajině. Některé kapitoly se čtou hůře (začátek), některé výborně (intermezzo o Vladaři, barokní kapitola).

Knížku určitě doporučuji, zejména zvídavým turistům. Je i pěkně udělaná (malý formát, pěkný papír). Dbá se dobré úrovně jazyka, navíc jsem se naučil pár pojmů z té krajinářské hantýrky (hlavně, kdo máš dlouhý vlas anebo neznáš ruderální a synatropní, nechoď mezi nás), našel jsem zábavné detaily. Mám pocit, že po přečtení budu českou krajinou turistit méně nevědomě, i když to bude pocit jen obecný, konkrétní poznatek bych uvést moc nedovedl. 

Je to hutná publikace, těžko z mé pozice se snažit o nějaké vystižení čehokoliv. Co bych klidně oželel:

- v úvodní části jakási vědecká polemika proti nějakým zastáncům původní nadvlády lesa ve jménu méně lesa. Mělo to veškeré zaměnitelné znaky jakékoliv polemiky: bylo to kousavé, převratné, ale mně celkově málo srozumitelné a vcelku ukradené;

- jsou tam přehledy druhů typických pro různé oblasti a období. Ale to už tak nevadí. Budí to ve mně přinejmenším úctu k autorovi a posvátnou hrůzu z něho, že umí poznat tolik rostlin a ještě je pojmenovat latinsky, a nejen psát úvahy o krajině.

Osobně se mi nejvíce líbilo:

- kapitola o české barokní krajině. Tento pojem mě - jako každého mudrlantského turistu - oslovuje. V té kapitole je věcně a srozumitelně rozebrán. A asi i z větší části rozmetán. Přesto však poutavě a myslím s velkým zaujetím pro to, co obecně na věcech, které tak nazýváme, máme rádi. Jsou k tomu tři pěkné studie o barokním Jičínsku, Liteňsku a Čelákovicku;

- případová studie o hoře Vladař u Žlutic. Keltíci tam udělali na náhorní plošině velkou nádrž na vodu, která se postupně zanášela. Teď se udělal průzkum jednotlivých vrstev a dle složení (hlavně pylů) se odhaduje, co kolem tak asi mohlo růst, a jak se krajina využívala. Že starší Keltíci tam měli intenzivní osídlení celého vrcholu, nádrž čistili a měli dobrou vodu, pak to shořelo, přišli mladší Keltíci. Ti odešli a pak to postupně celé zarostlo, až zase postupně začalo hospodářsky využívat, nádrž byla stále špinavější a asi z ní pila už jen zvířata, a potom poslední dobou zase vrch celkem zarůstá. Až neuvěřitelně očekávatelné mi přišlo, že za Keltíků tam fakt bylo hodně jmelí a pak i vřesu.

Připadá mi to jako nenápadná, ale velice výjimečná publikace, kterou je škoda nechat si ujít.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Krajina a revoluce wu 21. 04. 2009 - 00:40
RE: Krajina a revoluce hospodynka 21. 04. 2009 - 07:45
RE: Krajina a revoluce eithne 21. 04. 2009 - 17:30
RE: Krajina a revoluce james003 22. 04. 2009 - 23:36
RE(2x): Krajina a revoluce jarmik 23. 04. 2009 - 07:36