Nejslavnější spisovatel ze Staré Role

20. prosinec 2008 | 15.33 |
› 

... je fejetonista Rudolf Křesťan. I když je taky pravda, že konkurence... jak to říct... no... není moc ostrá.

Dělal jsem si při čtení čárku pokaždé, když se o naší čtvrti zmínil. A bylo by těch čárek docela dost.

podkovana blechaPřesně by se mělo napsat, že je to nejslavnější spisovatel hlásící se ke Staré Roli. Pan Křesťan ve svých fejetonech často vzpomíná na dětství. Opakovaně taky vysvětluje, že ve Staré Roli vyrostl, avšak nenarodil se tam, neb se narodil v Praze. A nejspíš v Praze už pěkně dlouho bydlí. Ale pamatuju si, že v 80. letech, když byl známým novinářem v Mladém Světě, tak v Roli se vědělo, že je naším skoro-rodákem.

Tehdy jsem taky nějakou z jeho prvních sbírek četl - skoro určitě mi ji tehdy půjčil pan Čihák. Od té doby jsem nějak po tom silně netoužil. Až nyní v knihovně jsem sáhl po sbírce stovky fejetonů Podkovaná blecha. Hlavně ze zvědavosti a trochu s obavou, jaké to bude ještě po dvaceti letech.

A byl jsem mile překvapen. Pokud si vzpomínám, tak píše stále velice stejně: lehká témata, maximální možná kombinace slovních hříček, každý fejeton vypointovaný, žádná hořkost, nostalgie v podobě snesitelné. Sám jsem si všiml značného důrazu na statistické detaily ve fejetonech. O to víc mě potěšilo, když v doslovu píše i tento král fejetonu, že právě více fakt a čísel je asi jediný vývoj, který na sobě za ta léta pozoruje.

Docela by mě zajímalo, jak se takové dost literární fejetony vyjímají dnes v novinách nebo časáku. Ale pan Křesťan píše (či psal v roce 2002, ze kterého je Podkovaná blecha) do Týdeníku televize, což je médium, jež nesleduji.

Takže před tím rozhodně nevaruji, statorolským vlastencům přímo doporučuji.

Související odkaz: Rozhovor s Rudolfem Křesťanem, včetně jeho dětství a počátků v okresním listu Stráž míru je zde.

Zpět na hlavní stranu blogu