Z Levého Hradce vltavským přívozem na Pravý Hradec

12. říjen 2008 | 22.11 |

Zase jeden otcovský víkend. Tentokrát s mimořádnou přízní počasí.

Našim dnešním cílem bylo zmizet z domova, nechat tam mámu svému osudu a vrátit se pokud možno co nejpozději. Myslím, že úkol jsme splnili na jedničku.

Již od dávných dob, kdy jsem četl cestopis p. Housera o tom, jak se vydal pěšky z Bohnic podle Vltavy do Kralup a zpět a všude pil hodně piva, mě vltavské údolí nad Prahou nemálo láká. Zatím jsem ho však neznal. Když jsem po ránu hledal na turistických mapy.cz inspiraci, všiml jsem si tam několika přívozů.

A program byl jasný - na loďce jsme ještě nejeli.

levý hradec

Kostel sv. Klimenta - nejstarší v Čechách.

Zahájili jsme na Levém Hradci. Chtěl jsem se po té staré lokalitě projít; podle cedulí byla osídlena již od pravěku, mj. i Keltíci tam koukali na Vltavu. Z hradu (toliko staršího bratříčka Hradu) nezbylo nic, neb byl opuštěn již počátkem 10. století při stěhování na Hrad a zničen nejspíš již koncem 11. století. Ale kostel byl součástí jeho areálu (nejspíš je to nejstarší křesťanský kostel v Čechách - biskupem tam zvolili sv. Vojtěcha) a ten tam je dodnes.

na větvi

Sedím na větvi a je mi dobře:-)

Místo je to opravdu pěkné, zvlášť takhle v říjnovém babím létě.

levý hradec vltava

Tenhle výhled se líbil prý už Keltíkům (a pár kulturám před nimi).Myslím, že louka úplně v pozadí za řekou je Pravý Hradec.

Zašli jsme i pohlédnout shora na vltavské údolí a je docela malebné, i když průmyslové a dopravní; po levém břehu vede frekventovaná železnice a v těchto místech přelétají na přistání snad všechna velká letadla. Na turistění to vůbec nevadilo, je to tam prostě živé.

přívoz přijíždí

Už to jede!

Vltavské přívozy neznám, tak jsem byl zvědav, jak to zvládneme. Ale značení v Roztokách bylo jasné, příjezd dobrý, a parkování na loučce hned u stanoviště přívozu.

zamyšlení

Prožívání příjemného dobrodružství.

Byli jsme převezeni celkem za 17 Kč zkušeným povltavským vlkem. Zážitek měl mrňous i já.

Na slunečné straně řeky jsme ihned naplnili turistické stravovací zásady. V poledne tam bylo ještě poměrně méně lidí - kolem té čtvrté nebo páté už bylo docela plno a lehká fronta.

Tyto části břehu jsou dle mého upraveny pro výletování pěkně. Hned u přívozu je solidní nové dětské hřiště, i kolem je posekaný trávníček a po silnici se jezdí ohleduplně. Jednou se tam musím určitě vypravit i s kolem. Tyhle poříční rovinnaté trasy mě lákají už dlouho - jednou jsem dokonce uvažoval o Dunaji v Rakousku. Ale tady by se to dalo vyzkoušet v domácím prostředí.

svačina u vody

Obligátně. Radši jsem se moc nedíval, ale myslím, že si to máčel i v horčici.

Součástí plánu bylo dobytí i Pravého Hradce na této straně řeky. Jelikož Pravý Hradec prakticky není, ideálně se to mělo stát se spícím dítětem v kočárku, abych se nemusel nadměrně namáhat vysvětlováním, proč tam jsme. Tento plán dokonale vyšel.

Vystoupal jsem od řeky nahoru do Klecan a hned za městečkem našel příslušnou louku. Nebyl tam žádný nápis ani cedule, ale dle mapy to mělo být tam a i místní mapa na náměstí u konzumu to potvrzovala.

Říkal jsem si, že navštěvovat neexistující pololegendární až legendární památky typu Levý a Pravý Hradec je v podstatě literární turistika naprosto srovnatelná třeba s navštěvováním lokalit ze Šifry Mistra Leonarda v Římě. A to ještě v tom Římě něco je, literatura k tomu dodala jen jeden příběh navíc. Zde je namísto románu český dějepis. Sice tam na místě nic není vidět, ale je to taky hezká procházka.

(Zvláštně se mi ten lehce fiktivní dojem potvrzoval právě na Levém Hradci, kde se střídaly jakoby ve štafetě ženy v hlasitém předčítání popisu toho místa a jeho dějin. Zajímalo by mě, jestli i ostatním návštěvníkům se tam stalo, že si lidé nahlas četli z tabulí nebo z donesených textů.)

pravý hradec

Jáša vám rád povypráví i o Pravém Hradci, ale moc mu nevěřte. (Louka úplně v pozadí za řekou je Levý Hradec.)

Jinak by mě docela zajímalo, jak se třeba v takových Klecanech žije. Hned u kostela jsou nové, docela pěkně vypadající bytové domy a vilová čtvrť směrem k řece byla vysloveně idylická (přinejmenším v tom slunečném odpoledni). Díval jsem se na náměstí na jízdní řád, a na metro Kobylisy je to autobusem 16 minut, což je celkem pěkné, ale spojů není za den moc - jenom jedna příměstská linka.

na pařezu

Tak na tomhle pařezu (mj.) jsme přebalovali. Máme z toho takový mužný sport, kde všude přebalujeme.

Ještě jsme si trošku zařádili u řeky a už jsme mastili přívozem zpět.

roztoky přívoz

Přívoz.

A když už jsem v tom, tak přidám aspoň dvě fotky z obyčejnějšího výletu sobotního, který byl jen na hřiště do Nučic a nádraží v Rudné, zato však na kole:-)

kaštany

Kaštany.

Našli jsme jednak několik kaštanů a jednak jsme zažili na nádraží vzácnou tlačenici - dva motoráky najednou!

nádraží rudná

Šokující dopravní situace.

Věřím, že drazí čtenáři též využili výjimečného počasí, a zdravím.

Zpět na hlavní stranu blogu