iPad: 168 EUR fuč v 10 min. (Smurfs Village)

17. únor 2011 | 08.13 |

V prvním článku (zde) jsem psal, jak je iPad úžasný. Ale celkem rychle potom se dostavily i opačné zkušenosti. Mám dojem, že někomu by mohly prospět, tak to stručně sepíšu.

Jednak tedy jeden ze dvou našich iPadů se přestal dobíjet necelé tři týdny po koupi. Mně osobně to nevadilo, protože přesně kvůli záruce už povětšinou tyhle věci kupuju v obchodě a ne na webu. Zvlášť, co máme na Butovkách Electroworld pod nosem, tak vrácení bylo otázkou jedné vycházky s dítkem. Apple neoplývá úžasnou sítí na záruční opravy, takže tohle doporučuju vzít v úvahu v případě, jestli a kde to koupit.

Podstatně víc mě naštval problém s bezpečností plateb, který evidentně iPad má a který nemá řešení. Jestli jsem to správně pochopil z webu, tak podstatou problému je, že iPad si pamatuje asi 15 minut heslo (kterým se jinak potvrzují všechny nákupy v Apple Storu) a během 15 minut po zadání hesla pak pro ostatní účely heslo nevyžaduje.

Tohleto je opravdový průšvih pro uživatele s malými dětmi. Dodatečným problémem je, že toto pamatování hesla nelze nijak vypnout. Musím říct, že to považuju za naprosto neuvěřitelnou úmyslnou chybu (na webu jsou prohlášení mluvčího Applu, že to měnit nebudou) ke škodě části uživatelů iPadu. Kdybych tuhle věc věděl předem, ještě bych nákup odložil.

V praxi ten bezpečnostní problém vypadá tak, že jsme si pořídili domů hračku, která má opravdu docela dost pěkných prográmků pro děti, od těch nejmenších: různé omalovánky, hádanky, pěkně dělané výuky anglických slofiček apod. Hodně je toho zadarmo, často je zadarmo základní verze na vyzkoušení a když se to člověku líbí, tak si přikoupí. Ceny jsou povětšinou něco jako EUR 0,79, nebo EUR 1,29, většinou se jedná o věci do EUR 2, takže to není téma, za cenu dětského časopisu člověk rád přispěje někomu, kdo si dal práci s pěknou naučnou hádankou pro dítko.

Přitom každá instalace a platba se normálně potvrzuje heslem, dokonce i všechno, co je zadarmo. Člověk je tak ukolébán, že je pohoda. Ale pak přijde rána mezi oči, jako se to stalo mě: seděl jsem v sobotu s oběma dítky na gauči, menší na mně chrněl, větší si hrál. Prohlížel si tam seznam her a ptal se mě, jestli si tam může dát hru s obrázkama šmoulů. Jmenovalo se Smurfs' Village, šmoulí vesnička. Viděl jsem tam, že je to zdarma a že se tam přikupujou nějaké nesmysly, ale to je celkem běžné, takže jsem mu to odsouhlasil, zadal heslo a dal mu to k dalšímu hraní. Jenom mi někde vzadu se usadil červík pochybnosti, že ty částky, co jsem tam zahlédl, byly nebývalé: zatímco většinou tři dny váháme, jestli mu koupíme plnou verzi něčeho naučného za EUR 2, tak tady to bylo EUR 40 nebo EUR 80. Koukám, jak si tam už ve hře ty seznamy proklikává a většinou to zvládnul napsat, že nechce, ale přestávalo se mi to líbit. Tak za 10 minut jsem mu vysvětlil, že z toho nemám dobrý pocit a že to vymažeme a vymazal jsem to.

Chtěl jsem se ujistit, co se přesně stalo, a šel jsem se podívat na historii nákupů. Málem mě omyli, protože jsem tam viděl hned dvakrát nákup vagónu nějaké šťávy po EUR 80 a ještě dvakrát nějaký podobný úžasný virtuální artikl po EUR 4. Celkem zvládl si nakoupit virtuální předměty za EUR 168.

Ani mě moc nepotěšilo, když jsem následně zjistil, že i ta hra Smurfs Village asi ve čtvrtém odstavci popisu v Apple Storu upozorňuje jasně na to, že prvních 15 min není potřeba pro nákupy heslo. Jenom jsem se ke všemu cítil jako hlupák, že jsem si toho nevšiml. Rád jsem byl aspoň, že se to stalo mně a ne mangelce, protože kdyby se to stalo jí, tak bych jí nadával, že si to nepřečetla.

Malinko jsem se třásl a napsal jsem cholerickou stížnost na Apple, že jsou zloději, a začal jsem plánovat, co podniknu. (Jenom poznamenávám, že to je fyziologicky bolestná záležitost, protože web Applu je patrně to nejstrašnější a nejpomalejší, co jsem za poslední léta na webu zažil. Když čekáte deset minut na načtení stránky s formulářem stížnosti a ještě vás nutí tam vyplnit dvakrát email a několik dalších zbytečných údajů, tak vás opouštějí i ty poslední zbytky ochoty nechat si alespoň nějaké jedovatosti pro sebe).

Jediné, co Apple pro tento účel radí, je, že si má člověk vypnout možnost nákupů dodatečných předmětů z aplikací. To mě poměrně šokovalo, jakožto člověka, který od Apple čeká jednoduchý a spolehlivý systém dělaný pro průměrného uživatele, který přežije, když někde zaplatí nějakou korunu víc než jinde, ale především nenávidí nějaké fidlení se s počítačem. Fakt nevidím důvod, proč mají toto nastavení defaultně povoleno a proč čekají, že se někdo bude s novou hračkou fidlit s něčím, co je schováno ve třetí úrovni nastavení jako asi osmá položka, když jinak se na tom nic nenastavuje. (Respektive nevidím jiný důvod než past na nepozorné uživatele).

Považuji to za velice nepřátelský a imbecilní přístup. Protože, že si něco vypnu, tak to není řešení, protože v řadě aplikací je dobrý důvod si něco přikoupit. Navíc se tím řeší jen polovina problému, protože samozřejmě zůstává pamatování hesla pro nákupy ne z aplikace, ale přímo z Apple Storu.

Za inteligentní řešení bych považoval především to, že každá jednotlivá platba musí být potvrzena heslem. Osobně bych pak přivítal, kdyby šel třeba nastavit limit, který když překročím, tak to musím potvrdit ještě jednou. Ani jedno však na iPadu není možné.

Pamatování si hesla pro platební on-line systém je nehoráznost, kterou si třeba žádná banka u internetového bankovnictví nedovolí. Natož, aby to bylo v hrách pro nejmenší - ať mi někdo říká, že šmoulí vesnička je pro dospělé. Ještě větší nehoráznost je to proto, že heslo si vyžádá Apple pro instalaci aplikace zdarma, ale potom toto zadání hesla se zneužije pro nákupy. A je to do třetice nehoráznost, na které Apple vydělává, protože podle zpráv jsou ty vypečené hry jako ta šmoulí vesnička mezi těmi s největším obratem v Apple Storu a Apple z toho má 30%.

Pan prátr mě uklidňoval, že první chybná objednávka se refunduje a měl pravdu. Včera už přišly peníze zpátky. V emailu mi dokonce podpora psala, že princip jednoho vrácení peněz je snad i ve všeobecných obchodních podmínkách Apple Storu.

Do budoucna to ale řešení není. Vypnuli jsme nákupy z aplikací a dohodli se s dítkem, že si nemá prohlížet Apple Store.

Závěr je z toho takový, že přestože na iPad je hodně aplikací pro nejmenší a je to z hlediska nevhodných her, které tam nejsou, dobrá věc, kterou můžou rodiče kontrolovat, tak pro rodinné použití s malými dětmi bych to po těch zkušenostech nedoporučoval. Myslím, že pamatování si hesla pro platbu je prostě nepřijatelné riziko, pokud to používají malé děti. V nejbližších měsících se objeví desítky konkurenčních tabletů, které budou mít lepší prohlížení webu a určitě stojí za to zklidnit prvotní nákupní hormon a zamyslet se nad něčím jiným. (Třeba srovnání Playbooku od Blackberry s iPadem je pro iPad docela tristní - video zde. Samozřejmě u toho Blackberry je obava, jestli to nebude náhodou též vybaveno vkusným červeným světýlkem, které bude blikat, když budu mít nepřečtený pracovní email...:-/ )

Zpět na hlavní stranu blogu