Muž z visacího zámku

13. květen 2008 | 21.52 |
› 
Znalci nejmenovaného starorolského autora jistě postřehli převzatou ftipnou záměnu názvu románu Muž z vysokého zámku.

Slavný kousek alternativní historie od Philipa K. Dicka jsem četl už před lety v prvním vydání. Loni vyšlo znova, v sympatickém malém formátu. (Když jsem byl v neděli uspávat s kočárem, tak jsem knihu strčil do zadní kapsy u kalhot). Mohu to i s odstupem let jenom pochválit. Jedinou slabinou je samozřejmě to neprofláknutější téma 90% alternativní historie, a to, že druhou světovou vyhráli náckové.

Avšak u Muže z vysokého zámku to ve skutečnosti nevadí. Odlišná historie je podávána hutně a soustavně. Přesto však se autorovi většinou daří vyprávět kroniku formou nenásilnou; a navíc tedy i formou velice pěknou. Jsou šedesátá léta a východ Států je pod japonskou vládou. Němci dobývají Mars a Měsíc.

Zvláštní brizanci dává autorovým názorům na mezinárodní politiku román v románu, a sice fiktivní alternativně historický román Kobylka, který v knize všichni čtou; Kobylka spekuluje naopak o světě, kde Němci a Japonci druhou světovou prohráli.

Sargo si stěžovala, že článek je ještě chaotičtější než jindy. Takže jsem chtěl říct toto: znovu vyšla klasická alternativní historie a stále je to dobré čtení.

P.S.: Ohledně skutečného muže z Visacího zámku. V jednom rozhovoru se teď p. Haubert zmiňoval, že studoval na karlovarským gymplu. Nevěděl jsem to, ale vůbec mě to nepřekvapuje. Jako bych to nějak tušil. Při této příležitosti si dovolím upozornit na to, že jsem si zavedl stránku s odkazy na zajímavé novinové články. Teoreticky by měl fungovat odkazovník zde v menu, bohužel funguje jenom v Internet Exploreru, nikoliv v Mozille. A proto si dovoluji pozvat na přehled tisku přes novou položku oblíbených odkazů (konkrétně sem). Jednou z položek je i rozhovor s visacím zámkem č. 1... ještě po deseti letech:-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře