Ondřej Neff: Ro(c)k mého života

10. duben 2008 | 22.28 |
› 
Docela pěkná nová sci-fi od Ondřeje Neffa. Chvilku už to doma leží - uznávám, že ke čtení mě přiměla nedávná rodinná tragédie ON propíraná v médiích.

neff-mesic.jpgSargo si pořídila nové vydání Měsíce mého života (skoro určitě už máme sice staré vydání, ale to se stává) a s tím i související nové dílo Rock mého života.

Knížka se čte pěkně, Neff umí psát. Možná by nemusela být tak usilovně konzervativně ideologická. Zvlášť, když to občas nefunguje, a pak to musí kostrbatě vysvětlovat: napřed píše litanii, jak se Měsíčňané emancipovali od všudypřítomné státní buzerace a omezování svobody, a pak najednou se ukáže, že na Měsíci musí mít každá hospoda povinně určitý počet fakticky zbytečných skafandrů pro případ nouze. Taky tu budoucí historii muslimského protektorátu nad Evropou už jsme četli před dvěma lety na pokračování v Ikarii. Tam to bylo OK, ale v románu by to klidně být ani nemuselo.

To jsou ale výhrady, které se týkají spíš úvodní části, která není dlouhá. Jinak je to zase Neff ve výborné formě a mistr pera.

Porovnávám to s jinou jeho novou knihou, a to Tušení podrazu. Řekl bych, že Tušení podrazu je zajímavěji napsaná a má perfektní součkovskou zápletku. Rock mého života má zase lepší postavy; hlavní trojice českého starožitníka, polského androida, kterého zaměstnává (i když možná už se stal parťákem), a čínské restauratérky je vynikající.

Tušení podrazu má silněji rozvinuté pohádkové motivy, tj. nadpřirozené schopnosti hrdiny (samozřejmě díky technice, musí to být sci-fi:-). Ale tento prvek se objevuje i v Rocku: kybernetický Polák má tak ostré vidění a absolutní paměť, že dokáže částečně číst lidem myšlenky dle grimasy.

Související odkaz: o Tušení podrazu jsem psal tady.

Na závěr dva nesouvisející... co vlastně... no... prostě blogové podněty.

1. Koukněte se na novou podobu stránek mého pana prátra, má tam neuvěřitelnou sbírku různých zajímavých odkazů. Používá na to jakýsi pokročilý redakční nástroj. Stránky jsou zde. Obvzláště mě fascinuje článek o tom úřadu, který vytvořil novou pětidolarovku - zde. Na tom úřadu toužím pracovat!

2. Druhý odkaz je můj playlist z last.fm. Už jsem ho sem párkát dával. Ale pravidelně playlist píluji a kultivuji. Samozřejmě s myšlenkou na sebe, neb jsem jediným posluchačem tohoto rádyja. A takový posluchač, Ludvíku, to snad ani není posluchač.Mohli byste ocenit alespoň to, že jsem nezaškrtnul to políčko, aby se ta hudba pouštěla automaticky při zobrazení stránky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře